Wystawa Tulipanów w Wilanowie – szczęśliwa trzynastka

PODosłonami.pl

Wystawa Tulipanów w Wilanowie – szczęśliwa trzynastka

W ostatni marcowy weekend, czyli w dniach 25 i 26.03. 2023 r., Oranżerię Muzeum Pałacu Króla Jana III odwiedziło 9388 osób. Tłumy te przybyły do Wilanowa, aby podziwiać różnorodne tulipany – ponad 4500 kwiatów około 85 odmian – a także inne ozdobne rośliny cebulowe oraz kompozycje, które pokazała XIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie. Była, podobnie jak poprzednich 12 edycji, prezentacją i promocją kwiatów polskiej produkcji, które dostarczyli głównie członkowie Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych – współorganizatora wystawy.

Czytaj dalej...
Tulipan_Hawaii_Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2023_O_fot. A-Cecot

Wystawa Tulipanów w Wilanowie daje przegląd odmian tych roślin, pokazując także osobliwości (tu: 'Hawaii'), fot. A. Cecot

Rodzime, liczne, niezawodne

Muzeum Pałacu Króla Jana III oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych organizują Wystawę Tulipanów w Wilanowie od 2009 r., eksponując kwiaty pędzone pod osłonami – wyłącznie krajowej produkcji – oznaczone napisami „Tulipany polskie”.

W tym roku tulipany (i inne rośliny cebulowe, które wzbogaciły pokaz – narcyzy, hiacynty, szafirki, kosaćce) pochodziły z następujących gospodarstw członków SPORC oraz zaprzyjaźnionych ogrodników spoza stowarzyszenia wspierających promocję kwiatów polskiej produkcji: D. i T. Bawor z Rybnej, S. Bielecki z Warszawy, K. Bińczyk z Przedkocinia, B. i K. Błaszczyk z Nowej Rybnej, 4Flowers GMS Wiśniewscy z Góraszki, Dudzińscy z Warszawy, A. T. K. Gaccy z Radonic, M. W. M. Giezek z Chosnej, A. Cichosz-Imiełowska i C. Imiełowski ze Starczy, M. i Z. Jodzis z Żółwina, T. Jerzak z Grodziska Mazowieckiego, K. i P. Judek z Witkowic, A. i A. Kobylińscy z Nadarzyna, P. Kokot z Częstochowy, G. i B. Królik z Chrzypska Wielkiego, D. Kulesz z Siedlec, I. i P. Margas z Owczarni, I. i T. Morawscy z Jawczyc, H. i S. Pietrzak z Błonia, A. Przybylska, A. Strzałkowski z Grodziska Mazowieckiego.

Tysiące kwiatów dotarły do Wilanowa, pomimo iż w sezonie 2022/23 wyprodukowano ich mniej niż dotychczas w zimowo-wiosennym okresie przyspieszonej produkcji (pędzenia). To ograniczenie upraw wyniknęło przede wszystkim z kryzysu na rynku paliw (cen węgla i miału w ub. r.), ogólnej sytuacji ekonomicznej, a także zmniejszenia się tulipanowego rynku na Wschodzie w efekcie wojny w Ukrainie.

Zostało jeszcze 87% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet