PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Zbliżają się Targi Gardenia 2023 w Poznaniu!

Już niedługo, bo 23 listopada rozpoczną się XVII Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA. Potrwają 3 dni – do 25.11. 2023 r. Po raz trzeci odbędą się w późnojesiennym terminie, który sprzyja nie tylko podsumowaniom minionego sezonu, ale też planowaniu następnego. Zajmą dwa największe pawilony Międzynarodowych Targów Poznańskich – 5. i 6. Organizatorzy Gardenii – Grupa MTP – zawarli w jej programie wiele wydarzeń towarzyszących: prelekcji, debat i pokazów. Ważnym sektorem tej imprezy wystawienniczej będzie też florystyka.

Czytaj dalej...

Przekrojowo

Jak podkreślają organizatorzy, ekspozycje, podobnie jak w roku ubiegłym, obejmą wszystkie sektory ogrodnictwa – od środków produkcji oraz roślin, poprzez towary dla handlu ogrodniczego i akcesoria ogrodnicze, aż po sektor florystyczny.

Motyw przewodni XVII Targów GARDENIA to „Uniwersalny ogród”. Z jednej strony: dla każdego, w każdych warunkach, w każdym miejscu, a z drugiej: wszechobecny – w przestrzeni przydomowej, w każdej wolnej od zabudowy miejskiej powierzchni, na balkonie, na parapecie…. Zieleń jest coraz silniej obecna w projektach domów, biur i miejscach dostępnych publicznie, w planach zagospodarowania przestrzennego i nowoczesnych konceptach mieszkalnych. To zjawisko znalazło odzwierciedlenie w lejtmotywie tegorocznej Gardenii.

„Targi to ludzie” – spotkania i inspiracje

Jak co roku, branża ogrodnicza wszystkich sektorów spotka się w Poznaniu nie tylko po to, aby prezentować nowości w swoich ofertach, ale w dużej mierze także dla dwóch innych aspektów: wiedzy i spotkań. W kręgu organizatorów często słychać stwierdzenie, że „targi to ludzie”, co wprost przekłada się na jakość wydarzenia branżowego. Oprócz oczywistego biznesowego wydźwięku Targów Gardenia zależy nam także na tym, aby łączyć ludzi o tych samych zainteresowaniach, z tym samym zapałem do sprawy. Od lat jesteśmy dumni z tego, że w czasie Gardenii nie chodzi jedynie o interesy, a również o tworzenie nowych pomysłów np. na projektowanie i pielęgnację zieleni, o wymianę wiedzy i doświadczeń, o inspirowanie do jeszcze pełniejszego i bardziej świadomego działania. To tutaj zawiązują się nowe relacje, tworzą koncepcje i – co bardzo istotne – zapadają  konkretne decyzje – mówi Paulina Maniecka, dyrektor projektu Gardenia.

Wiedza w centrum uwagi

Organizatorzy targów dodają, że obecnie Gardenia skupia się na trendach, kierunkach rozwoju branży ogrodniczej oraz zwiększaniu kompetencji osób w niej funkcjonujących. Z tego powodu zapewniają zwiedzającym dużą dawkę merytorycznej wiedzy branżowej z różnych dziedzin, zwłaszcza architektury krajobrazu i zieleni.  W czasie Gardenii 2023 prelekcje, debaty i pokazy będą odbywać się jednocześnie w pięciu lokalizacjach na terenie targów. Tematyka skupi się na potrzebach głównych grup zwiedzających: architektów krajobrazu, osób zarządzających zielenią miejską, przedstawicieli centrów ogrodniczych oraz branży florystycznej.

Ważne punkty programu Targów Gardenia

Kluczowe jednak ma być połączenie sił wszystkich sektorów ogrodnictwa i dziedzin pokrewnych. Przewidziane są między innymi: XVII odsłona konwentu Miejska Sztuka Ogrodowa, IV edycja Areny Krajobrazu, prelekcje branżowe, pokazy i warsztaty florystyczne, arborystyczne, debaty z udziałem specjalistów z wielu dziedzin oraz inne prelekcje dla profesjonalistów, a także szerokiej publiczności. Do współpracy zaproszono najlepszych ekspertów, praktyków, doświadczonych projektantów, naukowców i przedstawicieli różnych instytucji.

W programie wydarzeń Targów Gardenia 2023 znajdą się m.in.:

  • Areny Krajobrazu w pawilonie 6. Dużą atrakcją tego wydarzenia będą prelekcje brytyjskich projektantów zieleni: Emmy Tipping, Zoe Claymore, Gavina McWilliama, Helen Elk Smith, Charlotte Rowe. Tradycyjnie już nie zabraknie też polskich ekspertów – wystąpią Joanna Rayss i Dawid Słowiński. Przewidziane są warsztaty cięcia roślin ogrodowych w wykonaniu Szkółki Byczkowscy oraz Zielonego Fryzjera. Odbędą się ponadto sobotnie spotkania z Katarzyną Bellingham, Martą Szyc oraz Alicją Maj.
  • Miejska Sztuka Ogrodowa „Uniwersum w zieleni – cztery żywioły w przestrzeni miejskiej”, w pawilonie 5. Wystąpią następujący specjaliści: Andrzej Gąsiorowski, dr inż. Piotr Kempf, Katarzyna Kobierska, Łukasz Pawlik, Karol Podyma, Marta Safader-Domańska.
  • Speakers’ Corner – strefa debat i prelekcji w pawilonie 5 – to miejsce dyskusji i wykładów (Sylwia Hennek – marketing, Sylwia Piskulska – sprzedaż, Karolina Oleksa – zarządzanie dotyczące HR-u; Adviser oraz ICL – innowacyjne rozwiązania dla szkółkarzy; Federacja Arborystów Polskich i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów – debaty w gronie specjalistów).
  • Pokazy florystyczne na scenie głównej w pawilonie 6. Tradycyjnie już Gardenia stanie się przestrzenią prezentacji najlepszej polskiej florystyki. Swoje umiejętności zaprezentują między innymi: Piotr Sekunda, Joanna Kiedacz, Małgorzata Szwagiel, Zbigniew Dziwulski, Agnieszka Krzymińska-Bródka, Anna Wawrzyniak, Piotr Salachna, Katarzyna Greta Grondkowska, Monika Bębenek czy Radek Berent i Łukasz Marcinkowski.
  • Strefa inspiracji bożonarodzeniowych – stworzona będzie przez Plan B oraz florysty Macieja Krzusa i utrzymana w atmosferze świątecznej kwiaciarni.
  • Wystawa Fotografii Florystycznej – przestrzeń ta zostanie oddana w ręce fotografki Magdy Wasiczek i okraszona dekoracjami firmy Belldeco oraz kompozycjami Ewy Bugaj i Marii Sarnowskiej.

Szczegółowy program Gardenii 2023 

DZIEŃ PIERWSZY, czwartek 23 listopada

Spring Corner – prace studentów Politechniki Poznańskiej

10:00 – 12:30

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

 

Strefa Inspiracji: fotografia, dekoracje, florystyka

10:00 – 15:00

PAWILON 5

Wystawa fotografii utalentowanej polskiej artystki Magdy Wasiczek, w strefie zaaranżowanej inspirującymi dekoracjami Belldeco, okraszonymi kompozycjami florystycznymi Marii Sarnowskiej i Ewy Bugaj.

 

Otwarcie 1. dnia XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa” pt. Uniwersum w zieleni – cztery żywioły w przestrzeni miejskiej: OGIEŃ I WODA

10:30 – 10:40

PAWILON 10 – MSO

Organizator: ZIELEŃ MIEJSKA (ABRYS)

 

Jak projektować, aby łagodzić zmiany klimatu?

10:40 – 11:00

PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Katarzyna Kobierska – architekt krajobrazu ze Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

 

Wdrażanie Szczecińskich Standardów Zieleni

11:00 – 11:20

PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Marta Safader-Domańska – ogrodnik miasta, Urząd Miasta Szczecin

 

Otwarcie Targów Gardenia 2023

11:00 – 12:20

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

W czasie uroczystego otwarcia odbędzie się powitanie gości targów oraz wręczenie: • statuetek jubileuszowych • Złotych Medali • nagród Acanthus Aureus • Lidera Trendów • rozstrzygnięcie konkursu Zieleń w Mieście

 

ZIDA – prezentacja

11:20 – 11:40

PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

 

Kryzys klimatyczny a potrzeba zmiany paradygmatu dot. ochrony drzew na terenach zurbanizowanych

11:40 – 12:00

PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Andrzej Gąsiorowski – Fundacja Fota4climate

 

5 błędów w ogrodniczym marketingu

11:45 – 12:15

PAWILON 5 – SPEAKERS’ CORNER

Sylwia Hennek – specjalistka w dziedzinie roślin egzotycznych, szczególnie bambusów. Prowadzi sklep Oaza-Palmy.pl oraz blog BambusowySen.pl. Pisze ebooki, prowadzi webinaria, szkolenia i konsultacje dla profesjonalistów

 

Gardenphilia – prezentacja

12:00 – 12:10

PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”


The Power of Flower – warsztaty florystyczne

12:00 – 14:00

PAWILON 6, STOISKO 65

Warsztaty z kompozycjami w ekologicznych sercach organizowane przez Smithers-OASIS Germany, FloraLife.

 

Rola wynajmowanych domów w zazielenianiu miast?

12:30 – 13:00

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

Zoe Claymore (Wlk. Brytania) online – jak możemy zachęcać do ogrodnictwa w sposób korzystny zarówno dla właściciela, najemcy, jak i planety?

 

Jak uniknąć wypadków na placach zabaw?

12:30 – 13:00

PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Dominik Berliński – międzynarodowy inspektor ds. placów zabaw RPII Centrum Kontroli Placów Zabaw

 

Projekt Wow!Garden

12:30 – 13:00

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

Hubert Lamański – prezentacja 7 różnorodnych, przydomowych ogrodów, które będą pokazywane w kolejnych odcinkach specjalnych na kanale Youtube (każdy ogród może być Wow!) 

Małe ogrody miejskie i sadzenie pojemnikowe

13:00 – 13:45

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

Emma Tipping (Wlk. Brytania) online

 

Sprawdzone odmiany róż dla zieleni miejskiej

13:00 – 13:10

PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Andrzej Ćwik – szkółka RosaĆwik

 

Stowarzyszenie Florystów Polskich – pokaz mistrzów florystyki

13:00 – 13:40

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

 

Więcej Ciebie w komunikacji, czyli jak tworzyć wiarygodną komunikację swojej usługi

13:20 – 14:00

PAWILON 5 – SPEAKERS’ CORNER,

Sylwia Piskulska – ekspertka w dziedzinie sprzedaży, marki własnej, marketingu

 

Park Zakrzówek – zielona transformacja terenu poprzemysłowego

13:40 – 14:00

PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Piotr Kempf – dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

 

Pokaz mistrzów florystyki – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO)

13:50 – 14:30

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

 

Konkurs Florystyczny Młodych Talentów przyznanie nagród

15:30 – 16:00

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

Organizator: Forum Kwiatowe

 

DZIEŃ DRUGI, piątek 24 listopada

Otwarcie 2. dnia konferencji Arena Krajobrazu 2023

10:00 – 10:20

PAWILON 6

 

„Duch miejsca”

10:20 – 11:15

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

Gavin McWilliam (Wielka Brytania)

 

Projekt Wow!Garden

10:20 – 10:50

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

Hubert Lamański

 

Otwarcie 2. dnia XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa” pt. Uniwersum w zieleni – cztery żywioły w przestrzeni miejskiej: ZIEMIA I POWIETRZE

10:30 – 10:40

PAWILON 10

Judyta Więcławska – redaktor prowadząca miesięcznik „Zieleń Miejska” (Abrys)

 

IT w zarządzaniu zielenią miejską Wrocławia

10:40 – 11:00

PAWILON 10 XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Monika Pec-Święcicka – Architekt Krajobrazu Miejskiego, zast. dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

 

Pokaz florystyczny Floraplus

10:50 – 11:30

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

Pokaz portalu floraplus.pl, z udziałem: Anny Wawrzyniak, Moniki Symonowicz, Róży Marcinaik, Rafała Kawałki

 

Gleba jako podstawa projektowania ekosystemowego

11:00 – 11:20

PAWILON 10 XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Karol Podyma – Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

 

Analiza lokalizacji i jej wpływ na decyzje projektowe

11:15 – 12:00

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

Helen Elk Smith (Wlk. Brytania)

 

Równoprawność w projektowaniu obiektów architektury krajobrazu

11:30 – 11:50

PAWILON 10 XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Wojciech Januszczyk – architekt krajobrazu, prezes Fundacji Krajobrazy

 

Pokaz florystyczny – Stowarzyszenie Florystów Polskich

11:40 – 12:20

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

 

Projekt tkwi w szczegółach

12:00 – 12:45

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

Charlotte Rowe (Wlk. Brytania)

 

Wybiórcza miłość do przyrody – o bezmyślnym przyczynianiu się do kryzysu bioróżnorodności

12:10 – 12:30

PAWILON 10 XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Mikołaj Siemaszko – specjalista ds. owadów zapylających, fascynat sozologii i społecznik

 

Między niebem a ziemią – szlak Ogrodów Pokoju w północnej Francji

12:30 – 12:50

PAWILON 10 XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Dr inż. arch. kraj. Aleksandra Gierko – Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

 

Dolnośląski Zespół Szkół w Jaworze – pokaz florystyczny Macieja Krzusa

12:30 – 13:10

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

 

Retencja w miejskim pejzażu

12:45 – 13:15

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

Joanna Rayss  

 

Ziemia, powietrze, ogień i woda w kontekście rozwiązań technicznych dla drzew miejskich

12:50 – 13:00

PAWILON 10 XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Rafał Cegielski – GEFA Produkte Fabritz GmbH

 

Nowoczesne trendy w zazielenianiu dachów

13:00 – 13:20

PAWILON 10 XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Dr hab. inż. Katarzyna Wróblewska, prof. UP – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”

 

Pokaz florystyczny Feel – Touch – Experience

13:20 – 14:00

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

Mirosław Drohomirecki – Warsztatownia Daisy i Przyjaciele, sponsor: Heemskerk Flowers

 

Szkółka Byczkowscy – pokazy

13:30 – 14:30

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

 

Napowietrzanie gleby za pomocą Airspade oraz inne zabiegi poprawiające warunki siedliskowe drzew

13:30 – 13:50

PAWILON 10 XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Łukasz Pawlik – zastępca dyrektora ds. zieleni w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie

 

Trawy jako przyczyna upadku cywilizacji?

13:50 – 14:10

PAWILON 10 XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Krzysztof Mielicki – architekt krajobrazu

 

Trawy ozdobne w zmieniającym się klimacie

14:30 – 15:00

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

Dawid Słowiński

 

Sekunda Stylowo – pokaz mistrza florystyki

14:30 – 16:00

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

Floral Academy Piotr Sekunda

 

DZIEŃ TRZECI, sobota 25 listopada

Ogród na miarę czasów

10:15 – 11:00

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

Marta Szyc

 

Konkurs florystyczny im. Kariny Maćkowiak „Wolność w głowie, wolność na głowie” – wręczenie nagród

10:20 – 10:50

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

Organizator: Stowarzyszenie Florystów Polskich

 

Trawy ozdobne w praktyce

11:00 – 11:30

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

Dawid Słowiński

 

Katarzyna Bellingham – spotkanie z autorką

11:30 – 12:00

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

 

Kwiaty&Miut – pokaz florystyczny Radka Berenta i Łukasza Marcinkowskiego

11:30 – 12:00

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

 

KUTNO Miasto Róż – 50 lat za nami

12:00 – 12:20

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

 

Ubieranie świątecznej choinki – Agnieszka Krzymińska-Bródka (SITO)

12:10 – 12:50

PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA

Dekoracje: Belldeco

 

Alicja Maj, „Trawy Ozdobne” – spotkanie z autorką

12:20 – 12:30

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

 

Zielony Fryzjer – warsztaty pielęgnacji oraz formownia drzew i krzewów

12:45 – 14:00

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

 

Rosarium – najlepsze odmiany do kontenerów i na trudne stanowiska

13:30 – 13:50

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

 

Zielony Fryzjer – warsztaty pielęgnacji oraz formownia drzew i krzewów

13:50 – 15:00

PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU

 

Źródło: informacje Targów Gardenia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet