PODosłonami.pl
Zbliżają się Targi Gardenia 2023 w Poznaniu!
Już niedługo, bo 23 listopada rozpoczną się XVII Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA. Potrwają 3 dni – do 25.11. 2023 r. Po raz trzeci odbędą się w późnojesiennym terminie, który sprzyja nie tylko podsumowaniom minionego sezonu, ale też planowaniu następnego. Zajmą dwa największe pawilony Międzynarodowych Targów Poznańskich – 5. i 6. Organizatorzy Gardenii – Grupa MTP – zawarli w jej programie wiele wydarzeń towarzyszących: prelekcji, debat i pokazów. Ważnym sektorem tej imprezy wystawienniczej będzie też florystyka.
Czytaj dalej...Przekrojowo
Jak podkreślają organizatorzy, ekspozycje, podobnie jak w roku ubiegłym, obejmą wszystkie sektory ogrodnictwa – od środków produkcji oraz roślin, poprzez towary dla handlu ogrodniczego i akcesoria ogrodnicze, aż po sektor florystyczny.
Motyw przewodni XVII Targów GARDENIA to „Uniwersalny ogród”. Z jednej strony: dla każdego, w każdych warunkach, w każdym miejscu, a z drugiej: wszechobecny – w przestrzeni przydomowej, w każdej wolnej od zabudowy miejskiej powierzchni, na balkonie, na parapecie…. Zieleń jest coraz silniej obecna w projektach domów, biur i miejscach dostępnych publicznie, w planach zagospodarowania przestrzennego i nowoczesnych konceptach mieszkalnych. To zjawisko znalazło odzwierciedlenie w lejtmotywie tegorocznej Gardenii.
„Targi to ludzie” – spotkania i inspiracje
Jak co roku, branża ogrodnicza wszystkich sektorów spotka się w Poznaniu nie tylko po to, aby prezentować nowości w swoich ofertach, ale w dużej mierze także dla dwóch innych aspektów: wiedzy i spotkań. W kręgu organizatorów często słychać stwierdzenie, że „targi to ludzie”, co wprost przekłada się na jakość wydarzenia branżowego. Oprócz oczywistego biznesowego wydźwięku Targów Gardenia zależy nam także na tym, aby łączyć ludzi o tych samych zainteresowaniach, z tym samym zapałem do sprawy. Od lat jesteśmy dumni z tego, że w czasie Gardenii nie chodzi jedynie o interesy, a również o tworzenie nowych pomysłów np. na projektowanie i pielęgnację zieleni, o wymianę wiedzy i doświadczeń, o inspirowanie do jeszcze pełniejszego i bardziej świadomego działania. To tutaj zawiązują się nowe relacje, tworzą koncepcje i – co bardzo istotne – zapadają konkretne decyzje – mówi Paulina Maniecka, dyrektor projektu Gardenia.
Wiedza w centrum uwagi
Organizatorzy targów dodają, że obecnie Gardenia skupia się na trendach, kierunkach rozwoju branży ogrodniczej oraz zwiększaniu kompetencji osób w niej funkcjonujących. Z tego powodu zapewniają zwiedzającym dużą dawkę merytorycznej wiedzy branżowej z różnych dziedzin, zwłaszcza architektury krajobrazu i zieleni. W czasie Gardenii 2023 prelekcje, debaty i pokazy będą odbywać się jednocześnie w pięciu lokalizacjach na terenie targów. Tematyka skupi się na potrzebach głównych grup zwiedzających: architektów krajobrazu, osób zarządzających zielenią miejską, przedstawicieli centrów ogrodniczych oraz branży florystycznej.
Ważne punkty programu Targów Gardenia
Kluczowe jednak ma być połączenie sił wszystkich sektorów ogrodnictwa i dziedzin pokrewnych. Przewidziane są między innymi: XVII odsłona konwentu Miejska Sztuka Ogrodowa, IV edycja Areny Krajobrazu, prelekcje branżowe, pokazy i warsztaty florystyczne, arborystyczne, debaty z udziałem specjalistów z wielu dziedzin oraz inne prelekcje dla profesjonalistów, a także szerokiej publiczności. Do współpracy zaproszono najlepszych ekspertów, praktyków, doświadczonych projektantów, naukowców i przedstawicieli różnych instytucji.
W programie wydarzeń Targów Gardenia 2023 znajdą się m.in.:
- Areny Krajobrazu w pawilonie 6. Dużą atrakcją tego wydarzenia będą prelekcje brytyjskich projektantów zieleni: Emmy Tipping, Zoe Claymore, Gavina McWilliama, Helen Elk Smith, Charlotte Rowe. Tradycyjnie już nie zabraknie też polskich ekspertów – wystąpią Joanna Rayss i Dawid Słowiński. Przewidziane są warsztaty cięcia roślin ogrodowych w wykonaniu Szkółki Byczkowscy oraz Zielonego Fryzjera. Odbędą się ponadto sobotnie spotkania z Katarzyną Bellingham, Martą Szyc oraz Alicją Maj.
- Miejska Sztuka Ogrodowa „Uniwersum w zieleni – cztery żywioły w przestrzeni miejskiej”, w pawilonie 5. Wystąpią następujący specjaliści: Andrzej Gąsiorowski, dr inż. Piotr Kempf, Katarzyna Kobierska, Łukasz Pawlik, Karol Podyma, Marta Safader-Domańska.
- Speakers’ Corner – strefa debat i prelekcji w pawilonie 5 – to miejsce dyskusji i wykładów (Sylwia Hennek – marketing, Sylwia Piskulska – sprzedaż, Karolina Oleksa – zarządzanie dotyczące HR-u; Adviser oraz ICL – innowacyjne rozwiązania dla szkółkarzy; Federacja Arborystów Polskich i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów – debaty w gronie specjalistów).
- Pokazy florystyczne na scenie głównej w pawilonie 6. Tradycyjnie już Gardenia stanie się przestrzenią prezentacji najlepszej polskiej florystyki. Swoje umiejętności zaprezentują między innymi: Piotr Sekunda, Joanna Kiedacz, Małgorzata Szwagiel, Zbigniew Dziwulski, Agnieszka Krzymińska-Bródka, Anna Wawrzyniak, Piotr Salachna, Katarzyna Greta Grondkowska, Monika Bębenek czy Radek Berent i Łukasz Marcinkowski.
- Strefa inspiracji bożonarodzeniowych – stworzona będzie przez Plan B oraz florysty Macieja Krzusa i utrzymana w atmosferze świątecznej kwiaciarni.
- Wystawa Fotografii Florystycznej – przestrzeń ta zostanie oddana w ręce fotografki Magdy Wasiczek i okraszona dekoracjami firmy Belldeco oraz kompozycjami Ewy Bugaj i Marii Sarnowskiej.
Szczegółowy program Gardenii 2023
DZIEŃ PIERWSZY, czwartek 23 listopada
Spring Corner – prace studentów Politechniki Poznańskiej
10:00 – 12:30
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Strefa Inspiracji: fotografia, dekoracje, florystyka
10:00 – 15:00
PAWILON 5
Wystawa fotografii utalentowanej polskiej artystki Magdy Wasiczek, w strefie zaaranżowanej inspirującymi dekoracjami Belldeco, okraszonymi kompozycjami florystycznymi Marii Sarnowskiej i Ewy Bugaj.
Otwarcie 1. dnia XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa” pt. Uniwersum w zieleni – cztery żywioły w przestrzeni miejskiej: OGIEŃ I WODA
10:30 – 10:40
PAWILON 10 – MSO
Organizator: ZIELEŃ MIEJSKA (ABRYS)
Jak projektować, aby łagodzić zmiany klimatu?
10:40 – 11:00
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Katarzyna Kobierska – architekt krajobrazu ze Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
Wdrażanie Szczecińskich Standardów Zieleni
11:00 – 11:20
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Marta Safader-Domańska – ogrodnik miasta, Urząd Miasta Szczecin
Otwarcie Targów Gardenia 2023
11:00 – 12:20
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
W czasie uroczystego otwarcia odbędzie się powitanie gości targów oraz wręczenie: • statuetek jubileuszowych • Złotych Medali • nagród Acanthus Aureus • Lidera Trendów • rozstrzygnięcie konkursu Zieleń w Mieście
ZIDA – prezentacja
11:20 – 11:40
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Kryzys klimatyczny a potrzeba zmiany paradygmatu dot. ochrony drzew na terenach zurbanizowanych
11:40 – 12:00
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Andrzej Gąsiorowski – Fundacja Fota4climate
5 błędów w ogrodniczym marketingu
11:45 – 12:15
PAWILON 5 – SPEAKERS’ CORNER
Sylwia Hennek – specjalistka w dziedzinie roślin egzotycznych, szczególnie bambusów. Prowadzi sklep Oaza-Palmy.pl oraz blog BambusowySen.pl. Pisze ebooki, prowadzi webinaria, szkolenia i konsultacje dla profesjonalistów
Gardenphilia – prezentacja
12:00 – 12:10
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
The Power of Flower – warsztaty florystyczne
12:00 – 14:00
PAWILON 6, STOISKO 65
Warsztaty z kompozycjami w ekologicznych sercach organizowane przez Smithers-OASIS Germany, FloraLife.
Rola wynajmowanych domów w zazielenianiu miast?
12:30 – 13:00
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Zoe Claymore (Wlk. Brytania) online – jak możemy zachęcać do ogrodnictwa w sposób korzystny zarówno dla właściciela, najemcy, jak i planety?
Jak uniknąć wypadków na placach zabaw?
12:30 – 13:00
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Dominik Berliński – międzynarodowy inspektor ds. placów zabaw RPII Centrum Kontroli Placów Zabaw
Projekt Wow!Garden
12:30 – 13:00
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Hubert Lamański – prezentacja 7 różnorodnych, przydomowych ogrodów, które będą pokazywane w kolejnych odcinkach specjalnych na kanale Youtube (każdy ogród może być Wow!)
Małe ogrody miejskie i sadzenie pojemnikowe
13:00 – 13:45
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Emma Tipping (Wlk. Brytania) online
Sprawdzone odmiany róż dla zieleni miejskiej
13:00 – 13:10
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Andrzej Ćwik – szkółka RosaĆwik
Stowarzyszenie Florystów Polskich – pokaz mistrzów florystyki
13:00 – 13:40
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Więcej Ciebie w komunikacji, czyli jak tworzyć wiarygodną komunikację swojej usługi
13:20 – 14:00
PAWILON 5 – SPEAKERS’ CORNER,
Sylwia Piskulska – ekspertka w dziedzinie sprzedaży, marki własnej, marketingu
Park Zakrzówek – zielona transformacja terenu poprzemysłowego
13:40 – 14:00
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Piotr Kempf – dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie
Pokaz mistrzów florystyki – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO)
13:50 – 14:30
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Konkurs Florystyczny Młodych Talentów – przyznanie nagród
15:30 – 16:00
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Organizator: Forum Kwiatowe
DZIEŃ DRUGI, piątek 24 listopada
Otwarcie 2. dnia konferencji Arena Krajobrazu 2023
10:00 – 10:20
PAWILON 6
„Duch miejsca”
10:20 – 11:15
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Gavin McWilliam (Wielka Brytania)
Projekt Wow!Garden
10:20 – 10:50
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Hubert Lamański
Otwarcie 2. dnia XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa” pt. Uniwersum w zieleni – cztery żywioły w przestrzeni miejskiej: ZIEMIA I POWIETRZE
10:30 – 10:40
PAWILON 10
Judyta Więcławska – redaktor prowadząca miesięcznik „Zieleń Miejska” (Abrys)
IT w zarządzaniu zielenią miejską Wrocławia
10:40 – 11:00
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Monika Pec-Święcicka – Architekt Krajobrazu Miejskiego, zast. dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Pokaz florystyczny Floraplus
10:50 – 11:30
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Pokaz portalu floraplus.pl, z udziałem: Anny Wawrzyniak, Moniki Symonowicz, Róży Marcinaik, Rafała Kawałki
Gleba jako podstawa projektowania ekosystemowego
11:00 – 11:20
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Karol Podyma – Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
Analiza lokalizacji i jej wpływ na decyzje projektowe
11:15 – 12:00
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Helen Elk Smith (Wlk. Brytania)
Równoprawność w projektowaniu obiektów architektury krajobrazu
11:30 – 11:50
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Wojciech Januszczyk – architekt krajobrazu, prezes Fundacji Krajobrazy
Pokaz florystyczny – Stowarzyszenie Florystów Polskich
11:40 – 12:20
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Projekt tkwi w szczegółach
12:00 – 12:45
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Charlotte Rowe (Wlk. Brytania)
Wybiórcza miłość do przyrody – o bezmyślnym przyczynianiu się do kryzysu bioróżnorodności
12:10 – 12:30
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Mikołaj Siemaszko – specjalista ds. owadów zapylających, fascynat sozologii i społecznik
Między niebem a ziemią – szlak Ogrodów Pokoju w północnej Francji
12:30 – 12:50
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Dr inż. arch. kraj. Aleksandra Gierko – Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
Dolnośląski Zespół Szkół w Jaworze – pokaz florystyczny Macieja Krzusa
12:30 – 13:10
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Retencja w miejskim pejzażu
12:45 – 13:15
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Joanna Rayss
Ziemia, powietrze, ogień i woda w kontekście rozwiązań technicznych dla drzew miejskich
12:50 – 13:00
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Rafał Cegielski – GEFA Produkte Fabritz GmbH
Nowoczesne trendy w zazielenianiu dachów
13:00 – 13:20
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Dr hab. inż. Katarzyna Wróblewska, prof. UP – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”
Pokaz florystyczny Feel – Touch – Experience
13:20 – 14:00
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Mirosław Drohomirecki – Warsztatownia Daisy i Przyjaciele, sponsor: Heemskerk Flowers
Szkółka Byczkowscy – pokazy
13:30 – 14:30
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Napowietrzanie gleby za pomocą Airspade oraz inne zabiegi poprawiające warunki siedliskowe drzew
13:30 – 13:50
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Łukasz Pawlik – zastępca dyrektora ds. zieleni w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie
Trawy jako przyczyna upadku cywilizacji?
13:50 – 14:10
PAWILON 10 – XVII Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”
Krzysztof Mielicki – architekt krajobrazu
Trawy ozdobne w zmieniającym się klimacie
14:30 – 15:00
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Dawid Słowiński
Sekunda Stylowo – pokaz mistrza florystyki
14:30 – 16:00
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Floral Academy Piotr Sekunda
DZIEŃ TRZECI, sobota 25 listopada
Ogród na miarę czasów
10:15 – 11:00
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Marta Szyc
Konkurs florystyczny im. Kariny Maćkowiak „Wolność w głowie, wolność na głowie” – wręczenie nagród
10:20 – 10:50
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Organizator: Stowarzyszenie Florystów Polskich
Trawy ozdobne w praktyce
11:00 – 11:30
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Dawid Słowiński
Katarzyna Bellingham – spotkanie z autorką
11:30 – 12:00
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Kwiaty&Miut – pokaz florystyczny Radka Berenta i Łukasza Marcinkowskiego
11:30 – 12:00
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
KUTNO Miasto Róż – 50 lat za nami
12:00 – 12:20
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Ubieranie świątecznej choinki – Agnieszka Krzymińska-Bródka (SITO)
12:10 – 12:50
PAWILON 6, SCENA GŁÓWNA
Dekoracje: Belldeco
Alicja Maj, „Trawy Ozdobne” – spotkanie z autorką
12:20 – 12:30
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Zielony Fryzjer – warsztaty pielęgnacji oraz formownia drzew i krzewów
12:45 – 14:00
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Rosarium – najlepsze odmiany do kontenerów i na trudne stanowiska
13:30 – 13:50
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Zielony Fryzjer – warsztaty pielęgnacji oraz formownia drzew i krzewów
13:50 – 15:00
PAWILON 6 – ARENA KRAJOBRAZU
Źródło: informacje Targów Gardenia
Targi Gardenia 2024 (cz. III) Środki produkcji ogrodniczej
Targi Gardenia 2024 w Poznaniu były okazją do prezentacji także środków produkcji i rozwiązań technicznych przydatnych w uprawach pod osłonami. Wprawdzie firm z tego typu ofertą było niewiele wśród 247 wystawców, ale zaproponowany asortyment obejmował [...]