Firma Lumiforte - przedstawicielka w Polsce, energooszczędne rozwiązania dla szklarni

PODosłonami.pl

Znane marki, nowa firma i nowa przedstawicielka w Polsce

Firma Lumiforte, która powstała niedawno przez połączenie przedsiębiorstw Sudlac SAS i Mardenkro BV (informowaliśmy o tym w kwietniu br.), poinformowała o zatrudnieniu w Polsce przedstawicielki odpowiedzialnej za relacje biznesowe z klientami. Wcześniej produkty przedsiębiorstw, które weszły w skład nowej firmy były obecne u nas dzięki działalności dystrybutorów. Nie było jednak pracownika zajmującego się bezpośrednio rynkiem Polski i naszego rejonu Europy.

Czytaj dalej...
Stoisko firmy Lumiforte w Gołuchowie, Angelika Borko oraz

Stoisko firmy Lumiforte w Gołuchowie, Angelika Borko oraz Jelle Hoogland

Jak podaje firma Lumiforte jej marki są od lat znane na rynkach Polski i krajów Europy Wschodniej, oba podmioty, które weszły w skład nowego przedsiębiorstwa – czyli Sudlac SAS oraz Mardenkro BV – miały także rozwiniętą sieć dystrybucji. Po połączeniu firm i zgromadzeniu w ofercie szerokiego asortymentu produktów do cieniowania szklarni oraz powłok zmieniających właściwości światła dostającego się do szklarni postanowiono zatrudnić osobę odpowiedzialną za rynki Polski i krajów sąsiednich. Do międzynarodowego zespołu Lumiforte dołączyła Angelika Borko z Poznania, mająca kilkuletnie doświadczenie w pracy w ogrodnictwie. Jej debiutem w firmie były Dni Ogrodnika w Gołuchowie.

Więcej światła w szklarni

Angelika Borko podczas rozmowy w Gołuchowie zwracała uwagę na możliwości zmniejszenia nakładów energetycznych na prowadzenie upraw szklarniowych przez użycie specjalistycznych preparatów i powłok pokrywających szkło.

Jedną z najważniejszych czynności przed rozpoczęciem uprawy jest dokładne umycie szyb, zwłaszcza na początku sezonu ważne jest zapewnienie jak najlepszego dostępu światła do uprawy. W Holandii przyjmuje się w uproszczeniu, że 1% światła to 1% produkcji, a gdy zauważy się zabrudzenie szkła, to zapewne jest już tak duże, że 10% plonu przepadło. Dlatego konieczne jest regularne mycie dachów szklarni, pracę tę mogą bardzo ułatwiać automatyczne szczotki. Środkiem do mycia polecanym przez firmę jest GS-4 marki ReduSystems, bezpieczny dla ludzi i szkła.

Do mycia szkła dachowego przeznaczony jest preparat GS-4

Zwiększenie przepuszczalności światła można uzyskać także przez naniesienie na szkło warstwy antyrefleksyjnej. Takie powłoki mogą być naniesione na szkło przez jego producenta – tak jest w przypadku nowych szklarni. W starszych obiektach można użyć usuwalnej powłoki AntiReflect, która zmniejsza odbicie światła słonecznego, zwiększając, nawet o 3%, jego transmisję do wnętrza szklarni. Według informacji przekazanych przez firmę Lumiforte ogrodnicy, którzy zastosowali ten produkt zauważyli zwiększenie produkcji, a także szybsze nagrzewanie się szklarni.

Innym sposobem na zwiększenie ilości światła docierającego do roślin jest użycie powłok antykondensacyjnych na wewnętrznej warstwie szkła. Kondensacja pary wodnej na szkle w postaci kropel ogranicza dostęp światła do wnętrza obiektu, nawet o 9%. Użycie powłoki AntiCondens zapobiega kondensowaniu się kropel, zamiast tego na szkle (czy folii) tworzy się film wodny i poprawiają się znacznie warunki świetlne w szklarni. Nie dochodzi też do skapywania kropli wody na rośliny, co pozytywnie wpływa na zdrowotność uprawy i pozwala zmniejszyć zużycie fungicydów.



Powłoka AntiCondens

Powłoka AntiCondens

Zabezpieczenie przed nadmiernym promieniowaniem

Podczas gdy w pierwszych miesiącach uprawy trwa walka niemal o każdy procent światła wpadającego do szklarni, w późniejszym okresie konieczne bywa cieniowanie obiektów. Coraz bardziej zaawansowane technicznie powłoki do pokrywania szkła pozwalają selektywnie zatrzymywać ciepło i przepuszczać światło aktywne fotosyntetycznie (PAR), rozpraszać światło (ReduFuse) lub np. łączyć te dwie metody. Aby jak najlepiej wykorzystać energię słoneczną wiosną, a później zabezpieczać rośliny przed nadmierny promieniowaniem, można nakładać kolejne powłoki na kilku etapach, warstwowo – na przykład najpierw używa się powłokę rozpraszającą światło (ReduFuse), a później, gdy konieczna jest mocniejsza ochrona przed słońcem, cieniujący ReduSol. Innym sposobem jest położenie na dwóch etapach powłoki rozpraszającej światło oraz ograniczającej promieniowanie cieplne (ReduFuse IR). Najpierw używa się około połowę zalecanej ilości powłoki, a po kilku tygodniach pokrywa się szkło drugą częścią. Według informacji firmy Lumiforte stopniowe powlekanie staje się coraz bardziej popularne. Pomaga to zaoszczędzić energię wiosną i tworzy dobre warunki wzrostu dla roślin.

Powłoka ReduFuse

Powłoka ReduFuse

Zwiększona moc cieplna rur

W szklarniach często bagatelizowanym problemem, na który zwracała uwagę Angelika Borko, jest malejąca wydajność rur grzewczych. Gdy rdzewieją, zmniejsza się ich moc cieplna. Malowanie rur farbą PipePaint ma zwiększyć promieniowanie cieplne nawet o 10%, dodatkowo farba ta jest jaskrawobiała, co zapewnia optymalne odbicie promieni słonecznych i wpływa korzystnie na uprawę. Jest to farba na bazie wody, nie zawiera rozpuszczalników, dlatego jej aplikacja ma być możliwa, nawet gdy w szklarni jeszcze znajdują się rośliny. W przeciwieństwie do farb z rozpuszczalnikami nie wymaga ona ona pochłaniającego wiele energii suszenia.

Farba do rur PipePaint

Farba do malowania rur PipePaint

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet