Byliny – temat wciąż niezgłębiony i niezmiennie ciekawy

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Byliny – temat wciąż niezgłębiony oraz niezmiennie ciekawy

ISU, czyli Internationale Stauden-Union (International Hardy Plant Union) – Międzynarodowe Towarzystwo Bylinowe zorganizowało w lutym wydarzenie online, które dotyczyło działalności tego zrzeszenia, ale służyło też poszerzaniu wiedzy na temat bylin. ISU Expert Talks, bo taka była nazwa owej internetowej konferencji, zgromadziły ponad 80 uczestników – głównie z Europy. Zaproszonymi prelegentami – ekspertami byli Geir Moen, norweski botanik oraz Noel Kingsbury, brytyjski projektant ogrodów. Pierwszy z nich mówił o ciekawostkach flory alpejskiej w rumuńskich Karpatach, a drugi o konieczności zwracania większej uwagi na żywotność gatunków bylin i charakter ich wzrostu, a także długotrwałość efektu, jaki dają w nasadzeniach.

Podczas wirtualnej międzynarodowej konferencji ISU Expert Talks zaprezentowane zostały m.in. byliny z rumuńskich Karpat (na zdjęciu Dianthus callizonus), fot. G. Moen/A. Cecot (print screen)

Podczas wirtualnej międzynarodowej konferencji ISU Expert Talks zaprezentowane zostały m.in. byliny z rumuńskich Karpat (na zdjęciu Dianthus callizonus), fot. G. Moen/A. Cecot (print screen)

W formule online – z widokami na tradycyjne spotkanie za rok 

Jak przypomniał członek zarządu ISU Gerben Tjeerdsma, który moderował internetowe spotkanie, zastąpiło ono – z konieczności – tradycyjną, stacjonarną konferencję pod nazwą  ISU Winter Days, zwykle goszczącą w lutym w Grünbergu w Niemczech. „Za rok spotkamy się znowu w Grünbergu” – przekonywał zarazem Tjeerdsma wierząc, że zimą 2022 r. świat będzie miał już za sobą zasadnicze problemy związane z pandemią koronawirusa, co umożliwi powrót do organizowania masowych imprez i do branżowych kontaktów face to face.

Tymczasem w 2021 r. sieć połączyła organizatorów i odbiorców z gośćmi-prelegentami, którzy nadawali z dwóch krańców Europy: mroźnej Norwegii (Geir Moen) i deszczowej Portugalii (Noel Kingsbury).

Byliny – z flory rumuńskich Karpat

Geir Moen, który już kilkunastokrotnie eksplorował florę rumuńskich Karpat, pokazał szereg tamtejszych wieloletnich roślin alpejskich, przeważnie niskich, wytrzymujących ostry górski klimat o krótkim lecie. Zwrócił szczególną uwagę na niektóre z nich, np. fiołek alpejski (Viola alpina) – ze względu na urodę nie tylko kwiatów, ale i liści; goryczkę wiosenną (Gentiana verna) – wizualnie atrakcyjną i przykuwającą wzrok; goździk lodowcowy podgat. lodowy (Dianthus glacialis subsp. gelidus) – endemiczną roślinę o licznych ładnych kwiatach; goździk siedmiogrodzki (Dianthus callizonus) – także endemit, o dużych kwiatach; naradkę włosistą (Androsace chamaejasme) – łatwo się rozmnażającą, o uroczych kwiatach, których barwa zmienia się w trakcie rozwoju; orlik transylwański (Aquilegia transsilvanica) – o wysokości 40 cm i oryginalnych niebieskich kwiatach wyrastających pojedynczo na pędach; pierwiosnek maleńki (Primula minima) – o okrywowym wzroście czy też ciekawy endemiczny podgatunek skalnicy zmiennej – Saxifraga mutata  subsp. demissa.

Prelegent wskazał właściwość roślin obserwowaną na tamtejszych naturalnych stanowiskach, gdzie występują bardziej karłowe formy poszczególnych gatunków (np. niezapominajki alpejskiej – Myosotis alpestris) niż te znane powszechnie – stwierdził, że cecha ta powtarza się u roślin rozmnażanych w jego szkółce w Norwegii i zastanawiał się, czy jest uwarunkowana genetycznie (mutacje), czy też wynika z adaptacji roślin do klimatu Karpat.

Prezentacja tego doświadczonego kolekcjonera roślin i znawcy oraz pasjonata rumuńskich Karpat wywołała duże zainteresowanie wielu uczestników lutowej konferencji przedstawioną przez niego tematyką. Od razu powstała lista chętnych do udziału w wyprawie z Geirem Moenem, planowanej przez ISU do Rumunii w lipcu 2023 roku (być może także w 2024 r.).

Byliny wymagają długotrwałych obserwacji i badania żywotności

Zdaniem dr. Noela Kingsbury’ego zbyt powierzchownie traktowana jest, zaniedbana w badaniach i niedostatecznie uwzględniana w opisach oferowanych bylin ważna ich właściwość – żywotność, która decyduje o trwałości efektu dekoracyjnego, jaki dają w wieloletnich nasadzeniach. Ten renomowany projektant ogrodów i autor wielu publikacji jako przykład rośliny o słabej żywotności podał jeżówkę (Echinacea), która niezmiennie  bardzo  dobrze się sprzedaje. Stwierdził, że branża ogrodnicza zbytnio się skupia na potrzebach handlu detalicznego. Podkreślił też, że w przypadku rabat czy innych założeń należy zwracać większą uwagę na zdolność roślin do samoodnawiania się oraz współistnienia (w niektórych zestawieniach, z uwagi na konkretne sąsiedztwo, te określane jako ekspansywne mogą się okazać „okiełznane” – posłużył się m.in. przykładem barwnolistnej tojeści orzęsionej, Lysimachia ciliata ‘Firecracker’).

Opisując różne typy wzrostu bylin, od którego zależy „zachowanie” się roślin na wieloletniej rabacie, Noel Kingsbury posługiwał się rycinami  F. Obrąpalskiej z cenionej przez niego polskiej publikacji z 1962 roku pt. „Morfologiczno-rozwojowe typy bylin”, której autorem jest Aleksander Łukasiewicz z Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu.

Międzynarodowe Towarzystwo Bylinowe (ISU) – działalność

Podczas lutowej konferencji podsumowano wyniki ubiegłorocznej edycji przedsięwzięcia, które nosi nazwę ISU Awards, a polega na ocenie zgłoszonych do niej nowych taksonów bylin i wyróżnianiu najlepszych z tej stawki.  Testy w ostatnim rozdaniu, których rezultaty ogłoszono latem 2020 r., odbywały się w Ogrodzie Botanicznym w Pradze, a całość (uprawa, obserwacje) nadzorował tam  Petr Hanzelka – w trakcie konferencji ISU Expert Talks podsumował, wraz z przewodniczącym Komisji oceniającej Jonasem Bengtssonem, ISU Awards 2020 i 5 zwycięskich odmian.  

Aad Vollebregt, prezes ISU zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed branżą, takie jak zmiany klimatyczne, nowe groźne choroby i szkodniki roślin uprawnych, niedobory siły roboczej, a ponadto konieczność oszczędzania wody i energii oraz ograniczania użycia opakowań z tworzyw sztucznych – prowadzenia zrównoważonej produkcji . Podkreślił również rolę roślin w rozwiązywaniu problemów, z jakimi boryka się współczesny świat – w zakresie bioróżnorodności i źródeł pożytku dla owadów, czy też w odniesieniu do „zazieleniania” miast (rosnąca popularność inicjatywy Green City, w której byliny odgrywają bardzo ważną rolę). Nawiązał do nadchodzącej edycji sławnej holenderskiej wystawy ogrodniczej Floriade, która ma się odbyć w 2022 r. w Almere i między innymi promować ideę Green City. Zapowiedział, że w związku z tym wydarzeniem, kolejne letnie spotkanie organizacji – ISU Summer Days – planowane jest 22-28 sierpnia przyszłego roku w Holandii, gdzie również, we współpracy z KVBC (Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen) przeprowadzone zostaną obserwacje nowych bylin zgłoszonych do oceny – kandydatekdo ISU Awards 2022.

Wcześniej – jeszcze w bieżącym roku – ma się odbyć się kolejna konferencja ISU, którą zaplanowano na  11-13 listopada 2021 r.

Ocena nowych odmian bylin – po raz pierwszy nie tylko dla członków ISU

Już po lutowej konferencji ISU ogłosiło, że po raz pierwszy osoby niebędące członkami ISU mogą również zgłaszać nowości do oceny – kandydatki do ISU Awards 2022.

Rozpoczęto już rejestrację na stronie internetowej ISU, gdzie  można wprowadzać nowości za pomocą formularza online i wgrywać zdjęcia. Na tej stronie znajdują się również odpowiednie przepisy dotyczące ISU Awards. Rośliny należy zarejestrować do 15 maja 2021 r., a nadesłać do oceny w Holandii – do 30 maja (zostaną posadzone w ogrodzie doświadczalnym KVBC w Houten, gdzie zostaną ocenione, a wybrane taksony – wyróżnione przez ISU Trial Commission w sierpniu 2022 r. Opłata za 1 zgłoszenie dla osoby niebędącej członkiem ISU wynosi 150 € (członkowie organizacji proszeni są jedynie o darowiznę w wysokości 60 € za odmianę. Więcej informacji można uzyskać pod adresem info@isu-perennials.org.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet