PODosłonami.pl

Czternasta edycja TSW – rekordowa pod każdym względem – podsumowanie, galerie zdjęć

Ubiegłotygodniowe targi TSW, które odbyły się 17 i 18 stycznia 2024 w halach Targów Kielce były sukcesem zarówno pod względem liczby wystawców (uczestniczyły w nich 424 firmy, czyli o ponad 100 więcej niż przed rokiem), jak i zwiedzających. W ciągu dwóch dni przez hale targowe przewinęło się prawie 14 tysięcy zwiedzających (dokładnie 13 832). TSW to jednak nie tylko wystawa, ale także bogaty program towarzyszących konferencji – było ich tym razem aż 9, a także ogłoszenie laureatów nagrody im. Profesora Szczepana A. Pieniążka.

Czytaj dalej...

fot. A. Wize

Niemal wszystko czego potrzeba do produkcji warzyw i owoców

Na 28 tys. m2 powierzchni wystawcy zaprezentowali bogaty asortyment środków produkcji ogrodniczej z mocnym akcentem na sadownictwo i produkcję owoców jagodowych – również w nowoczesnych technologiach, w bezglebowej uprawie pod osłonami. Wiele ciekawych nowości dla siebie mogli znaleźć również producenci warzyw. Dość licznie wystawiały się firmy hodowlano-nasienne, producenci i dystrybutorzy nawozów oraz biostymulatorów i środków ochrony roślin.

Zwracała uwagę rosnąca oferta środków ochrony biologicznej, mikrobiologicznych czy pochodzenia naturalnego – takie produkty pojawiają się także coraz częściej w portfolio firm chemicznych. Ten trend ma związek z wymaganiami unijnymi, wprowadzanymi w ramach Zielonego Ładu, a także z cięgle rosnącymi wymaganiami sieci handlowych wobec bezpieczeństwa dla konsumentów oferowanych warzyw i owoców (normy dotyczące poziomów pozostałości substancji aktywnych środków ochrony roślin – MRL). Dlatego coraz więcej firm szuka rozwiązań, które pozwolą wyprodukować warzywa i owoce przy zminimalizowanym zużyciu chemicznych środków ochrony roślin.

Nagrody im. Profesora Szczepana A. Pieniążka

Również jedna z trzech, przyznanych w tym roku nagród dobrze wpisuje się we wspomniane wyżej tendencje do uprawy w sposób bardziej „zielony”, z ograniczeniem zabiegów chemicznych. Ma to być możliwe dzięki systemowi monitorowania warunków na plantacjach, pod nazwą Farm Smart zaprezentowanemu przez firmę Agro Smart Lab z Niegardowa. System te w oparciu o dane ze stacji pogodowych rozmieszczonych w rejonach uprawy oraz dane dotyczące optymalnych warunków do infekcji przez określone patogeny pozwala na generowanie i wysyłanie do użytkowników komunikatów o zagrożeniu rozwojem poszczególnych chorób czy wystąpienia szkodników. Umożliwia to wykonanie zabiegu ochrony w optymalnym czasie, na początku infekcji. W rezultacie może ograniczyć liczbę zabiegów i zużycie środków ochrony roślin.

Nagroda im. Profesora Szczepana A. Pieniążka kolejny raz powędrowała do firmy Agro Smart Lab za system Farm Smart - prezentuje ją dyrektor firmy Mirosław Maziarka

Nagroda im. Profesora Szczepana A. Pieniążka kolejny raz powędrowała do firmy Agro Smart Lab za system Farm Smart – prezentuje ją dyrektor firmy Mirosław Maziarka

Pozostałe dwie nagrody im. Profesora Szczepana A. Pieniążka firma otrzymały w tym roku firmy Jagoda JPS za Kombajn do zbioru borówki Jagoda 300 oraz Weremczuk FMR za Kombajn do zbioru warzyw korzeniowych Weringen RVS-1.

To dopiero początek!

Tematyka omawiana na targach, podczas rozmów z przedstawicielami firm, specjalistami, będzie nam jeszcze długo towarzyszyć. Jest to materiał na serię artykułów:) Zapraszamy na zdjęciową relację z TSW 2024.

Firmy nasienne

Nawozy, biostymulatory

Biologiczna i chemiczna ochrona roślin, laboratoria badawcze

Rozwiązania techniczne, tunele

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet