PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Majówka w Chrzypsku i 30-lecie Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych

Gospodarstwo i Hurtownia Ogrodnicza Bogdan Królik zorganizowało w dniach 1-3 maja w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce kolejną, czternastą już edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów. Tym razem wydarzeniu towarzyszyły nie tylko typowe dla tej popularnej imprezy atrakcje kierowane do masowej publiczności, ale także kameralne obchody 30-lecia Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych, wśród których tulipany odgrywają najważniejszą rolę.

Czytaj dalej...
Migawka z XIV Międzynarodowych Targów Tulipanów (tu: pokaz florystyczny), fot. D. Sochacki

Migawka z XIV Międzynarodowych Targów Tulipanów (tu: pokaz florystyczny), fot. D. Sochacki

Od 2009 roku

Międzynarodowe Targi Tulipanów to wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się w Chrzypsku Wielkim w trakcie trzydniowej majówki.

Idea MTT oscyluje wokół tulipanów w okresie ich naturalnego kwitnienia – prezentowanych na specjalnie przygotowanej kolekcji kilkuset odmian tych roślin oraz na polowej plantacji reprodukcyjnej (największej i jednej z już nielicznych w Polsce). Koncepcja targów obejmuje też kiermasz roślin i innych produktów, pokaz florystyczny z tulipanami w roli głównej (prowadzony przez dr hab. Agnieszkę Krzymińską-Bródkę z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania), kwiatowe quizy, występy muzyczne, zabawy oraz zawody sportowe itp.

Gwoździem programu kilku odsłon targów – ale nie tegorocznej – było oficjalne nadanie nazwy nowej odmianie tulipana honorującej znaną Polkę lub Polaka, najczęściej ze świata polityki (prezydenci lub ich żony, premierzy), lecz także sportu oraz nauki (np. dr Joanna Krause); dotychczas ostatni taki „chrzest” odbył się 1 maja 2022 r. i dotyczył odmiany ‘Agata Kornhauser-Duda’. Zwykle uroczystość odbywała się przy obecności sławnego patrona nowej odmiany (dwa lata temu przybyła para prezydencka), co przyciągało uwagę opinii publicznej, zwiększało zainteresowanie mediów i przyczyniało się do wzrostu targowej frekwencji w Chrzypsku, w tym obecności przedstawicieli władz – administracyjnych oraz państwowych (takich gości nie zabrakło również w br.).

Kolejnym magnesem, który wabił i wabi ludzi – całymi rodzinami – na Międzynarodowe Targi Tulipanów do najmniejszej gminy powiatu międzychodzkiego, gdzie leży Chrzypsko Wlk., jest darmowy wstęp na imprezę i duże, bezpłatne parkingi. – Przyjeżdżało do nas zazwyczaj ok. 30 000 osób, a rekord wyniósł 40 000 – podkreśla Bogdan Królik.  – To promuje nie tylko tulipany i naszą firmę, ale też region i samo Chrzypsko, które stało się w majówkę „tulipanową stolicą Polski” – dodaje.

Z innych roślin cebulowych i bulwiastych uczestnicy MTT mają także dostęp do lilii oraz mieczyków pod osłonami czy narcyzów w polu (gdy jeszcze kwitną na początku maja – w sezonie z zimną wiosną, która zdarzyła się np. w latach 2013 i 2017).

W 2024 r. zwiedzający mogli dodatkowo oglądać uprawy piwonii na kwiat cięty, które w gospodarstwie pp. Królików zajmują 3,5 ha. Na zagonach, które wcześniej osłonięto przenośnymi tunelami foliowymi, 1-3 maja widać było już nabrzmiałe pąki.

Nietypowy rok – wczesna wiosna i wcześniejsze kwitnienie tulipanów

Bieżący rok nie okazał się łaskawy dla tulipanowej majówki, gdyż wegetacja przyspieszyła o 2, 3 tygodnie – jak ocenia B. Królik. Pierwszego maja kwitły więc jeszcze tylko niektóre późne odmiany tulipana.

Gospodarze XIV Międzynarodowych Targów Tulipanów wprowadzili zatem nową atrakcję, która częściowo rekompensowała nieobecność kwiatów na zagonach w polu. Otóż po raz pierwszy urządzili wystawę kwiatów ciętych pod dachem, zbieranych sukcesywnie z plantacji w kwietniu, a następnie przechowanych w chłodni. I tak, 1-3 maja 2024 r. w Chrzypsku można było oglądać w obiekcie hurtowni firmy Królik tulipany aż 150 odmian – w wazonach i kompozycjach. Całość zaaranżowali dwaj floryści Paweł Łuczak i Michał Nica.



Na zewnętrznym terenie – w eksponowanym miejscu – stworzono natomiast kolorową mozaikę z płatków ogłowionych tulipanów, w której centrum znajdowały się dwa „bondowskie” samochody. Ta aranżacja również podobała się zwiedzającym.

Wcześniejszy niż zwykle termin kwitnienia tulipanów wpłynął jednak na frekwencję uczestników MTT, która – według szacunków gospodarzy – była o połowę mniejsza niż w 2023 r. i wynosiła około 15 000 osób. Bogdan Królik tłumaczy, że wiele zorganizowanych grup miłośników tulipanów (m.in. seniorów z uniwersytetów trzeciego wieku) przyjechało do Chrzypska 3 tygodnie przed majówką, by podziwiać kolorowe „dywany” kwitnących w polu tulipanów. Te osoby już nie zjawiły się potem na targach. Ponadto, w ocenie B. Królika wyjątkowo długi majówkowy „weekend” w 2024 r. (dla dużego grona Polaków trwał od piątku 26 kwietnia do niedzieli 5 maja) spowodował, że niejeden dotychczasowy bywalec MTT wybrał dłuższy urlop i wyjechał poza Wielkopolskę, rezygnując z jednodniowego „wypadu na tulipany”.

Tegoroczne targi obyły się też bez oficjalnego nadania nazwy nowej odmianie tulipana. – W 2024 r. skoncentrowaliśmy na urodzinach Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych – mówi B. Królik, który jest prezesem tej organizacji

Trzydziestolecie Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych

W związku z jubileuszem, XIV Międzynarodowe Targi Tulipanów odwiedziła grupa członków SPORC-u, który zrzesza nie tylko ogrodników-praktyków, ale i naukowców. Jak podkreśla sekretarz Stowarzyszenia dr hab. Dariusz Sochacki z SGGW, zjawili się przedstawiciele z prawie wszystkich ośrodków badawczych w kraju. Kilkoro z nich, na zaproszenie gospodarzy MTT wygłosiło 1 i 2 maja prelekcje kierowane do uczestników tulipanowego święta i cieszące się zainteresowaniem.

D. Sochacki dodaje, że majówka w Chrzypsku dała dobrą okazję do cennego spotkania członków SPORC-u, wspólnego zwiedzenia gospodarstwa Bogdana Królika, rozmów i kameralnego celebrowania 30-lecia organizacji. Wieczornym obchodom urodzin towarzyszyło uhonorowanie zasłużonych osób okolicznościowymi statuetkami (witrażyki z tulipanem jako motywem przewodnim). Te symboliczne nagrody przyznano m.in. pierwszej prezes Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych prof. dr hab. Teresie Orlikowskiej z Instytutu Ogrodnictwa – PIB (nie była obecna na spotkaniu, ale przekazano jej statuetkę do rąk własnych) oraz prof. dr. hab. Jerzemu Hetmanowi z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który przyjechał do Chrzypska Wlk.

Podsumowując trzy dekady istnienia SPORC-u, można stwierdzić, że pozostał on jedyną organizacją producencką działającą w Polsce w kwiaciarskiej branży i że – choć na co dzień nie przejawia już takiej aktywności jak wcześniej, zwłaszcza w poprzednich dwóch dekadach – potrafi w trudnych momentach (jak np. pandemia) skutecznie działać na rzecz producentów.

Za 3 lata firma Królik, która istnieje od 1997 roku, również będzie obchodzić trzydzieste urodziny – zapewne podczas Międzynarodowych Targów Tulipanów. Można przypuszczać i mieć nadzieję, że w Chrzypsku nie zabraknie wówczas także koleżanek i kolegów ze Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Organizatorzy wrześniowego seminarium w Łaszkowie - przedstawiciele firm Rozsadnik, Syngenta, Grodan oraz Timac Agro Polska (fot. AW)

Pomidory i podkładki pomidora na nowy sezon – również odporne na ToBRFV

Wydajność i zdrowotność upraw szklarniowych była tematem wrześniowego seminarium w Łaszkowie, zorganizowanego przez firmę Syngenta dla producentów pomidorów. Podczas wykładów wiele uwagi poświęcono uprawie plennego pomidora malinowego Madano oraz hodowli odpornościowej i nowym propozycjom odpornym [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet