Papryka - odmiany, uprawa, nawożenie, dzień papryki

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

O odmianach i uprawie papryki w Woli Grabowskiej

Podczas tegorocznego paprykowego dnia otwartego „Pepper Caffe”, zorganizowanego 21 lipca w Woli Grabowskiej k. Potworowa przez firmę Monsanto przy współudziale Timac Agro, Agraplant i Grupy Producentów Rozsad Krasoń, zaprezentowano uprawę papryki różnych odmian marki Seminis (Monsanto). Oprócz podania charakterystyki odmian poruszono również ważne kwestie dotyczące rozsady, nawożenia, oraz ochrony biologicznej tej rośliny w tunelach foliowych. Spotkanie prowadził Piotr Dutkowski, regionalny menedżer Seminis w Polsce centralnej.

Czytaj dalej...

Gospodarzenie spotkania - Państwo Monika i Kazimierz Małkowie wraz z organizatorem, Piotrem Dutkowskim (Monsanto)

Nowa jakość rozsady

W gospodarstwie państwa Moniki i Kazimierza Małków, będących gospodarzami spotkania, powierzchnia uprawy papryki pod osłonami wynosi 2,5 ha. Wykorzystywane są starsze konstrukcje typu radomskiego (popularnego na tamtym obszarze) oraz nowoczesne tunele foliowe firmy Haygrove. Rozsada papryki pochodzi z Grupy Producentów Rozsad Krasoń, którą reprezentował Marcin Krasoń. Trafia ona do gospodarstwa w formie 20-25-dniowej tzw. pikówki. Firma rozsadowa wciąż się rozwija, budowane są nowe obiekty przeznaczone do produkcji młodych roślin, których łączna powierzchnia, wraz z obecnymi, wyniesie 18 ha w 2020 roku. W ofercie firmy jest rozsada papryki szczepionej na podkładkach wybranych przez klienta, które są bardziej od odmian tolerancyjne na patogeny odglebowe tj. grzyby z rodzaju Verticillium i Fusarium. Od przyszłego roku będzie można kupić nasiona bezpośrednio w firmie rozsadowej, co ma gwarantować wyrównane wschody.

Ochrona biologiczna upraw

Od wielu lat w uprawach papryki pod osłonami, m.in. w rejonie gmin Potworów, Przytyk i Klwów, gdzie prowadzona jest intensywna uprawa tej rośliny, występują choroby powodujące uwiądy roślin. O tym jak im zapobiegać mówił Łukasz Basiak z firmy Agraplant. Według przedstawiciela zarówno w uprawie polowej, jak i w tunelach dużą rolę odgrywa odpowiednie uprzątnięcie roślin. Nie wolno dopuścić do pozostawienia resztek pożniwnych w glebie i ich przyorania. Jest to bowiem źródło patogenów na rok następny. Jesienią proponuje zastosować środek HumiAgra oparty na skoncentrowanych substancjach humusowych w postaci proszku, celem szybkiego zhumifikowania pozostałości po roślinach w glebie, napowietrzenia gleby i poprawy jej struktury. Z kolei na wiosnę, przed sadzeniem rozsady, powinno się ponowić zabieg z wykorzystaniem preparatu BacterPlant i wymieszać go z górną warstwą gleby, tak by pożyteczne bakterie (Bacillus subtilis i Bacillus megaterium) w nim zawarte mogły ją wcześniej zasiedlić i już na wczesnym etapie konkurować z czynnikami chorobotwórczymi. Wymienione produkty Łukasz Basiak zaleca dodatkowo rozpuścić i podlewać uzyskanym roztworem rozsadę jeszcze na paletach po to, by bakterie zasiedliły strefę korzeniową roślin. Wskazane jest kilkukrotne przeprowadzenie tego zabiegu. Oprócz przygotowania stanowiska i zabezpieczenia rozsady dla stymulacji roślin do lepszego wzrostu i rozwoju, w trakcie wegetacji warto stosować aminokwasy albo wyciągi z brunatnych glonów morskich wraz ze związkami humusowymi.  W tym czasie co 7-14 dni mieszamy z nawozami i aplikujemy preparat BacterPlant – informował prelegent. Podkreślił również, że w odróżnieniu od tzw. chemii, omawiane rozwiązania biologiczne zwłaszcza na początku działają stosunkowo wolno, dlatego ich wysoka skuteczność wiąże się z ich długotrwałym wprowadzaniem do gleby.

Nawożenie i stymulacja w jednym

O zaplecze nawozowe w gospodarstwie dba firma Timac Agro. Dostarcza ona rozwiązania oparte również na współdziałaniu nawozów z wyciągami z glonów morskich. Reprezentujący ją na spotkaniu Krzysztof Dąbrowski zwrócił uwagę, że podstawą do wdrożenia programu nawożenia była analiza próbki gleby pod względem zawartości składników pokarmowych. Przed wysadzeniem rozsady na miejsce stałe 22 marca zastosowano nawóz EuroFertil 33 w postaci granul, zawierający szereg mikro i makroelementów, wraz z formułą ograniczającą straty azotu w wyniku ulatniania się amoniaku. Również tuż przed sadzeniem wykorzystano nawozy granulowane zawierające wapń w formie węglanowej, azot w formie amonowej i amidowej oraz siarkę o szybkim działaniu. Przeciwdziała to występowaniu suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Tydzień po wysadzeniu rozsady na miejsce stałe (12 kwietnia) zastosowano Fertiactyl Starter,  działający jak ukorzeniacz (intensyfikuje procesy rozwojowe systemu korzeniowego). Ponadto dzięki zawartości aminokwasów, np. betainy i innych związków organicznych oraz kwasów humusowych i fulwowych, zwiększa aktywność fizjologiczną roślin oraz poprawia strukturę gleby, zwiększając efektywność stosowania nawozów (zwiększając ich mobilność przy jednoczesnym ograniczeniu ich wymywania i uwsteczniania). W składzie znajdują się również podstawowe makroelementy.  Nawozy w formie płynnej, tj. m.in. Fertileader Elite w stężeniu 1% (zawierający również N, K i Ca oraz B), któy stosowano dodatkowo w celu wzmocnienia roślin i ograniczenia negatywnych skutków czynników stresowych, a także poprawy zawiązywania i wzrostu owoców. Oparty na naturalnych związkach pochodzenia roślinnego Maxifruit poprzez stymulowanie wytwarzania fitohormonów wpływa korzystnie na równomierne zawiązywanie owoców tak, by plonowanie było równomierne – przekonywał Krzysztof Dąbrowski. Do fertygacji użyto gamę nawozów KSC. Wykorzystywano różne formulacje tych nawozów o zmiennej koncentracji składników pokarmowych, w zależności od zapotrzebowania roślin na kolejnych etapach rozwoju.



Sprawdzone odmiany i nowa odsłona czerwieni

Podczas spotkania Piotr Dutkowski reprezentujący markę Seminis zaprezentował w tunelach zblokowanych różne odmiany papryki. Shanghai i Tallante to podobne odmiany, odznaczające się wczesnością, o luźnym pokroju, co ułatwia zbiory. Są polecane do upraw w tunelach foliowych. Tworzą owoce barwy żółtej, typu blok, o masie ok. 230 g i grubych ściankach (ok. 9 mm). Jak poinformował P. Dutkowski, w porównaniu z rokiem ubiegłym, z uwagi na tegoroczne warunki pogodowe i związane z tym wczesne rozpoczęcie wegetacji, owoce odmian Tallante i Maximinus już 15 lipca w dużym procencie były wybarwione. Obecne w ofercie odmiany Orange Glory i Paramo tworzą  owoce koloru pomarańczowego. Cechują się średnią siłą wzrostu. Z odmian czerwonych typu blok Aifos sprawdza się w uprawach szklarniowych, gdzie rośliny są prowadzone dłużej przy sznurkach – wolniej rosną, mają otwarty pokrój. Tworzy owoce z długą i mocną szypułką, typowo „marketowe”. Odmianą schodzącą już powoli z rynku jest dobrze znana producentom Red Knight. Silnie rosnąca, tworząca owoce typu blok, o masie do 350 g. Jej „generatywnym” odpowiednikiem jest Velero. Obie są polecane do upraw pod osłonami w podłożach organicznych. Z grupy odmian typu blok o czerwonych owocach Pedrosas cechuje się silnym wigorem i otwartym pokrojem dzięki czemu owoce nawet na pierwszym piętrze na ogół nie są zagrożone klinowaniem się między pędami. Zaleca się prowadzić ją wyżej niż pozostałe i ogłowić wcześniej tak, by owoce wyższych pięter mogły dojrzeć.

W segmencie papryk o wydłużonych owocach w kształcie stożka w portfolio Monsanto znajdują się odmiany Kaprima i  Kaptur o czerwonych owocach, silnym wigorze i dobrym okryciu owoców przez liście, co zabezpiecza przed oparzeliznami słonecznymi. Nowością odmianową marki Seminis, którą testowano u państwa Małków, jest Maximinus. Jej charakterystykę przybliżyli wspólnie Piotr Dutkowski i Marcin Piechota z działu rozwoju produktu (odpowiedzialny za wdrażanie nowych odmian do produkcji). Jest odmianą generatywną hodowli kalifornijskiej, o większej tolerancji na choroby np. bakterie z rodzaju Xanthomonas. Wiąże owoce typu blok, o głęboko czerwonej barwie. Jest  odmianą przeznaczoną do upraw w tunelach, wcześnie wchodzącą w okres owocowania. Masa pojedynczego owocu sięga 250-300 g, przy ściance o grubości 8-10 mm. Z tego powodu zaleca się pierwsze owoce na dolnym piętrze zebrać jeszcze „na zielono”, by odciążyć nieco roślinę i stymulować ją do wiązania owoców na drugim piętrze. Na tle pozostałych odmian wyróżnia się wyjątkowo małą skłonnością do nierównomiernego wybarwiania owoców i wysokim poziomem tolerancji na niesprzyjające, zmienne warunki mikroklimatyczne panujące wewnątrz tuneli w trakcie wegetacji. Będzie ona dostępna na rynku nasiennym w tym roku.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem producentów papryki, co można było wywnioskować po dużej ilości pytań kierowanych do organizatorów po zakończeniu części oficjalnej.

Uczestnicy spotkania w Woli Grabowskiej

Uczestnicy spotkania w Woli Grabowskiej

Organizatorzy spotkania chętnie odpowiadali na pytania ze strony producentów papryki

Organizatorzy spotkania chętnie odpowiadali na pytania ze strony producentów papryki

... a także m.in. cukinii Taylor F1

… a także dotyczące m.in. cukinii Taylor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet