Przegląd odmian warzyw promowanych podczas Małopolskiego Święta Warzyw

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Odmiany proponowane podczas XII Małopolskiego Święta Warzyw

Małopolskie Święto Warzyw w Pobiedniku Wielkim zorganizowano w tym roku już po raz XII. Była to okazja do poznania oferty środków produkcji rolniczej i ogrodniczej, m.in. odmian warzyw przeznaczonych do uprawy w tunelach, charakterystycznej dla gminy Igołomia-Wawrzeńczyce i pobliskiej okolicy.

Na Małopolskim Święcie Warzyw jak co roku prezentowana jest bogata oferta firm nasiennych, fot. P. Bucki

Bayer/Seminis

Producentom ogórków brodawkowych dobrze znane są dwie „generatywne”, wysokoplonujące odmiany tego warzywa. SV3506CV to propozycja na najwcześniejsze nasadzenia, tolerancyjna na niedobór światła. Tworzy samokończące pędy boczne, dzięki czemu roślina jest łatwa w prowadzeniu i nie wymaga dużych nakładów pracy. Z kolei odmianę SV4097CV najlepiej jest uprawiać w okresie późnowiosennym i letnim w tunelach. Ma otwarty pokrój i krótkie międzywęźla, nie wykazuje tendencji do tworzenia pędów bocznych. Wiąże wysokiej jakości owoce przez cały cykl uprawy.

W sprzedaży od bieżącego roku znajduje się czerwona papryka typu blok o nazwie Maximinus. Jest polecana do uprawy w tunelach. Jej owoce bardzo szybko osiągają wyrównany, intensywnie czerwony kolor, co jest pożądaną cechą, zwłaszcza na początku plonowania. Owoce osiągają średnio 250-300 g, a ich perykarp ma grubość 8-10 mm. Dobrze wytrzymują warunki panujące podczas transportu.

Do odmiany Flexum z segmentu papryk stożkowych dołączyły biało-kremowe odmiany Kameleon i Riesling. Są tolerancyjne wobec niesprzyjających warunków uprawy. Ich owoce o gładkiej skórce dorastają do 16-17 cm długości i mają 7-8 cm średnicy oraz masę 100-130 g.  Rośliny mają silny wigor i krótkie międzywęźla.

Bejo Zaden

Krótkim okresem wegetacji, równym 66 dni, charakteryzuje się kalafior Oviedo. Można go sadzić pod osłonami począwszy od 10 marca, zbiór róż przeprowadza się już po dwóch miesiącach.

W ostatnich latach powtarzają się okresy suszy, w takich warunkach dobrą propozycją firmy może być pierwsza hybrydowa pietruszka korzeniowa Artica. W porównaniu z odmianami ustalonymi jej rośliny szybko rozwijają się na wczesnym etapie wzrostu.

Enza Zaden

Wśród odmian papryki typu blok o czerwonych owocach ciekawą propozycją jest Dragoney. Producenci cenią ją za stabilność w plonowaniu oraz silny system korzeniowy, który dobrze rozwija się nawet w stresowych warunkach spowodowanych np. wysoką temperaturą czy obecnością patogenów w glebie.

W tym roku firma testowała cztery odmiany melona z różnych grup, przeznaczone głównie do uprawy pod osłonami. Testy te związane są z coraz korzystniejszymi w Polsce warunkami pogodowymi do uprawy tego warzywa. Ze względu na walory smakowe, plenność i łatwości uprawy dobrze rokuje odmiana Estelar (z grupy odmian Galia). Mniejsze owoce, ale bardzo aromatyczne, z pomarańczowym miąższem ma odmiana Ventura. Próby odmianowe będą kontynuowane.

Małopolskie Święto Warzyw to doskonała okazja do rozmów merytorycznych z przedstawicielami terenowymi. Z prawej Bernard Zioło (Enza Zaden), fot. P. Bucki

Hazera

Mieszańcowe białe kapusty głowiaste Carrera i Magnus Cresco są przeznaczone do najwcześniejszych nasadzeń w tunelach i pod płaskimi okryciami. Jak mówił Piotr Różański z firmy Hazera po około 54 dniach od sadzenia tworzą wyjątkowo wyrównane, kuliste główki o masie odpowiednio 1,3 oraz 1,7 kg. Liście mają żywą zieloną barwę, a dzięki wysokiemu osadzeniu główek na głąbach nie mają tendencji do gnicia od spodu. Nowością w ofercie jest wyróżniająca się stożkowym kształtem odmiana kapusty Dutchman, o okresie wegetacji 70 dni. Wiąże główki do 1,5 kg (przy zagęszczeniu średnio 60 000 szt./ha).

Wśród odmian kapusty głowiastej czerwonej, przeznaczonych już na najwcześniejsze wiosenne nasadzenia pod osłonami (oraz późniejsze), na uwagę zasługuje Romanov. Masa jej główki wynosi od 1,5 do3 kg (w zależności od terminu uprawy – wczesny pod osłonami, letni, poplonowy).

Dyniowo-kapustne stoisko Hazery, fot. P. Bucki

Polan

Krakowskie przedsiębiorstwo hodowlano-nasienne ma w ofercie m.in. paprykę Bogna. Hodowczyni Jolanta Knap zaznaczyła, że hodowla papryki w tej firmie koncentruje się głównie wokół przydatności do uprawy w niskich tunelach (takie cechy mają m.in. dobrze znane odmiany Mira i Zorza). Rośliny odmiany Bogna są zwarte, niskie, przydatne do zagęszczonej uprawy. Mają oryginalne seledynowe owoce, które z czasem przebarwiają się na pomarańczowo i ostatecznie czerwono. Owoce typu blok, mają 3-4 komór

Hodowczyni w firmie Polan, Jolanta Knap prezentuje odmianę papryki Bogna, fot. P. Bucki

PNOS w Ożarowie Mazowieckim Sp. z o.o. / MoravoSeed

Firma PNOS w Ożarowie Mazowieckim Sp. z o.o. jest oficjalnym dystrybutorem nasion MoravoSeed w Polsce. W bogatej ofercie tego hodowcy znajdziemy m.in. średnio wczesną oberżynę Laura o dużych, kulistych owocach barwy fioletowej. Tworzy wysokie rośliny.

Od kilku lat w rejonie gminy Igołomia-Wawrzeńczyce obserwuje się zwiększone nasadzenia cukinii. Propozycją odmianową MoravoSeed jest ustalona Nefertiti. Jej rośliny charakteryzują się pokrojem krzaczastym. Młode, dojrzałe technologicznie owoce tej cukinii są zielone do ciemnozielonych z błyszczącą skórką.

Do uprawy w tunelach szczególnie polecano średnio wczesną paprykę mieszańcową Priscila. Tworzy ona czerwone owoce o masie ok. 230 g, typu blok. Dorota Burdek, specjalista ds. sprzedaży nasion profesjonalnych w PNOS w Ożarowie Mazowieckim Sp. z o.o., zwracała uwagę na wczesną, słodką paprykę Cynthia F1, znajdującą duże uznanie wśród producentów. Jej trójkomorowe, początkowo kremowe owoce, przebarwiają się na czerwono, osiągają średnio masę 140 g.

Rol-Spec

Firma jest na terenie Polski wyłącznym dystrybutorem nasion firm NongWoo Bio i Novisem BV. Z ich hodowli polecano kilka nowości. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. bób odmiany Bufallo (NOV8140BB). Cechuje się wyjątkową wczesnością. Rośliny wysokości około 1 m tworzą liczne strąki o długości 17-20 cm, zawierające 4-6 szt. dużych, białokremowych nasion.

Propozycją cenioną za wczesność jest papryka stożkowa pod numerem 13P4689. Wcześnie wiąże owoce o średniej masie 150-200 g, nawet w niższej temperaturze, nie mają one tendencji do zakleszczania się między pędami.

W trakcie rejestracji znajdują się kapusty głowiaste pod numerami 15C3301 oraz 16C3441. Pierwsza z nich o okresie wegetacji 45-55 dni jest o około 3-4 dni wcześniejsza. Ma jaśniejsze liście i wiąże ładne, nieco mniejsze główki (1,5-1,8 kg).

Kapusta włoska NWC065 (75-85 dni wegetacji) ma atrakcyjne, ciemnozielone, mocno pofałdowane i pomarszczone liście. Tworzy owalne, lekko spłaszczone główki o masie 1,5-2,0 kg (bez nawadniania).

Wśród selerów odmiana Calgary odznacza się wzniosłym pokrojem liści i tolerancją na septoriozę. Ma kuliste, wyrównane zgrubienia korzeniowe o białym miąższu, bez tendencji do tworzenia pustych przestrzeni. W sprzyjających warunkach wyróżnia się bardzo szybkim wzrostem, daje duży plon.

Sakata

Marvi F1 to grubobrodawkowy ogórek przeznaczony do uprawy polowej i tunelowej, już od wczesnowiosennych nasadzeń. Tworzy w węźle do czterech owoców o długości do 16 cm, utrzymują one wysoką jakość podczas całego sezonu wegetacyjnego i są trwałe. Brodawki na owocach pomimo upływu czasu od zbioru zachowują wysoką trwałość i nie zmieniają barwy na końcach. Odmiana szybko wchodzi w okres owocowania (32-35 dni).

Firma ma bogatą ofertę odmian pomidorów „specjalnych”. Są wśród nich m.in. odmiany typu minikumato, o owocach o masie ok. 12 g. Różowe owoce kształtu miniśliwki ma pomidor Rozestar. Osiągają one masę 15 g, są przeznaczone do zbioru luzem, mają wysoką trwałość pozbiorczą. Atutem odmiany jest jej łatwość dostosowania się do różnych warunków – zarówno do uprawy w tunelach, jak i w szklarniach. Wśród pomidorów malinowych w ofercie znajduje się m.in. Oriental Dream o wyjątkowo smacznych owocach. Przedstawicielka firmy Sakata Klaudia Horlop zaznaczyła, że hodowcy odmian pomidorów tego segmentu kierują się przede wszystkim smakiem owoców. Sprawdzoną już odmianą z ich oferty jest przeznaczony do upraw w tunelach pomidor Pink Impression. Jego owoce osiągają masę do 260 g. W gronach roślina zawiązuje do 6 owoców.

Syngenta

Przedstawiciel firmy Syngenta, Rafał Żmuda promował m.in.  nową paprykę Abakara, która będzie dostępna w sprzedaży na najbliższy sezon. Doświadczenia wykazały jej wysoką tolerancję wobec stresowych warunków uprawy, wynikających np. ze zmiennej pogody lub zaniedbań producenta. Odmiana charakteryzuje się dobrym wigorem i wysokim potencjałem plonotwórczym. Przez cały sezon tworzy czerwone, błyszczące owoce o dużej średnicy, co przekłada się na wysoki udział plonu klasy premium. Ze względu na silny system korzeniowy papryka ta sprawdza się dobrze również na słabszych stanowiskach.

Rafał Żmuda prezentuje nową odmianę papryki Abakara, fot. P. Bucki

Do sprzedaży w tym roku Syngenta wprowadziła dwie odmiany kapusty głowiastej białej: Rosberg i Vettel. Bardzo szybko przyrastają. Pierwsza z nich wiąże handlowe główki w uprawie tunelowej już po niespełna 50 dniach. Są osadzone wysoko, co zapobiega ich gniciu od spodu. Pomimo krótkiego okresu wegetacji główki są zwięzłe.

Kalafior Speedstar to nowość odznaczająca się szybkim wzrostem. Jego okres wegetacji wynosi zaledwie 50-55 dni. Ma silny wigor i tworzy stosunkowo duże róże. Wykazuje tolerancję na jarowizację. Dobrym przykładem odmiany tzw. bezokrywowej jest Andromeda. Kalafior ten tworzy śnieżnobiałe róże bez ich okrywania (wynika to z obecności genu warunkującego tę cechę). Jak przekazał reprezentant firmy Syngenta zabieg okrywania róż kalafiora jest u tej odmiany wręcz niewskazany. Odmiana znajduje zastosowanie zarówno w uprawie tunelowej (63-65 dni), jak i polowej.

Toma Seeds

Firma jest dystrybutorem nasion kilku zagranicznych hodowli. Jak informował jej właściciel, Tomasz Marasik, w tym roku rozpoczął on doświadczenia z uprawą w Polsce m.in. kapust „dalekowschodnich”, rzodkwi i rzepy – odmian i gatunków szczególnie cenionych w Azji. Ma nadzieję, że w ich rezultacie wybierze kilka odmian dostosowanych do warunków naszego klimatu.

Innym zagadnieniem, na które zwracał uwagę wystawca jest coraz większe zainteresowanie ogrodników paprykami typu pomidorowego – m.in. Pritador i Drava (Orosco). Te dwie węgierskie odmiany są przeznaczone do wczesnej uprawy polowej i dobrze reagują na osłanianie włókniną PP. Rośliny są łatwe w prowadzeniu i tworzą okazałe owoce z połyskiem, o masie ok. 180 g. Są odporne na bakteryjne gnicie owoców (Xantomonas sp.).

Zauważalny wzrost zainteresowania uprawą papryk półostrych i ostrych stał się przyczyną nawiązania współpracy z włoską firmą Esasem. W ofercie Toma Seeds od tego roku znajdziemy więc dodatkowo odmiany papryki typu Jalapeno i Cayenne.

Tomasz Marasik zachęcał także do wczesnej uprawy tunelowej ciemnozielonej cukinii Brillante.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet