PODosłonami.pl

Seminarium w firmie Greenpunkt (cz. II). Rośliny balkonowo-rabatowe

Przedstawiamy drugą część informacji podsumowujących seminarium przeznaczone dla producentów roślin ozdobnych, zorganizowane 30 listopada w Tychach przez firmę Greenpunkt oraz przedsiębiorstwa AgroRisk, Arkop, Kekkilä, Padana, Koppert. Tym razem – garść informacji na temat roślin balkonowo-rabatowych, w tym nowości, jakie oferuje Gruppo Padana.

Czytaj dalej...
Mandewile (dipladenie) to jeden ze znaków rozpoznawczych oferty włoskiego przedsiębiorstwa Gruppo Padana, które przedstawiło swoją ofertę podczas seminarium w firmie Greenpunkt (fot. Padana)

Mandewile (dipladenie) to jeden ze znaków rozpoznawczych oferty włoskiego przedsiębiorstwa Gruppo Padana, które przedstawiło swoją ofertę podczas seminarium w firmie Greenpunkt (fot. Padana)

Podczas seminarium Buke Korun z włoskiej firmy Gruppo PADANA, z którą współpracuje Greenpunkt, przedstawiła w skrócie historię tego rodzinnego przedsiębiorstwa. Powstało ono w 1988 r., ale ma jeszcze dłuższe tradycje ogrodnicze (zaczęło się od uprawy pomidorów). Obecnie firma jest prowadzona przez braci Giorgia oraz Paola Gazzolich i produkuje, a także sprzedaje sadzonki i rozsady roślin ozdobnych i inne materiały wyjściowe.

Ciągle się rozwija, unowocześnia i powiększa areał, który początkowo wynosił 8500 m2, a teraz, jak podała prelegentka, w sumie obejmuje około 20 ha obiektów pod osłonami (w dwóch lokalizacjach – centrala znajduje się w Paese w płn.-wsch. Italii) i 10 ha upraw na zewnątrz.

B. Korun podkreśliła, że w trakcie produkcji materiałów wyjściowych Gruppo Padana stosuje integrowaną ochronę roślin, wykorzystując w 86% metody biologiczne (mikroorganizmy – m.in. Trichoderma harzianum, pożyteczne owady, ekstrakty roślinne).

Używa się opatentowanych tac plastikowych pod nazwą Star Tray, które mają zapewniać bardzo dobry wzrost i rozwój systemu korzeniowego sadzonek.

B. Korun poinformowała, że Gruppo Padana ma w swojej ofercie ok. 2000 pozycji asortymentowych, w tym kreacje własnej hodowli (która dotyczy rodzajów: Petunia, Lantana, Portulaca, Argyranthema). Te i inne – pochodzące od innych hodowców – odmiany firma testuje na własnym dużym terenie doświadczalnym w Legnano k. Werony, który służy też biznesowym partnerom i klientom jako „katalog na żywo”. Prelegentka zaprezentowała slajdy z ubiegłorocznych testów – pokazów roślin latem w pełni kwitnienia, wskazując wyróżniające się gatunki i odmiany, zwłaszcza nowości.

Mandewila (dipladenia)    

Jak stwierdziła Buke Korun, Padana jest najbardziej znana w Polsce właśnie z mandewili (Mandevilla, syn. Dipladenia). Powiedziała, że materiały wyjściowe do dalszej produkcji tych roślin oferowane przez firmę Padana wyróżniają się na rynku. Pozyskiwane są z własnych mateczników, które co roku odnawiane są in vitro, cykl produkcji ukorzenionych sadzonek w wielodoniczkach odbywa się prawie przez cały rok i jest dłuższy – młode rośliny są 2- lub 3-krotnie uszczykiwane (uprawa finalna u ogrodnika trwa zatem krócej).

Oferowane są przede wszystkim kreacje z najpopularniejszej na świecie grupy (serii) mandewili – Sundaville®, w której nowością w asortymencie Padany jest odmiana Gold (żółte kwiaty).

Petunia

Surfinia Sumo Rose to odmiana wyjątkowa w grupie Surfinia: kontynuuje wzrost i rozwój oraz kwitnienie nieprzerwanie przez cały sezon wegetacyjny, nie tworzą się „puste” miejsca na roślinie, lecz jest cała pokryta dużymi różowymi kwiatami.

Top-tunia White 22 to jedna z siedemnastu kreacji z wczesnej grupy (serii) Top-tunia, której hodowcą jest Padana. To wzorcowa dla tej grupy odmiana – pod względem pokroju (zwarty, zaokrąglony), wyglądu i odporności: kwiaty szybko odzyskują urodę po deszczach czy innych uszkodzeniach. Top-tunia True Yellow – ma intensywnie żółte kwiaty (cecha nieczęsta u petunii). Top-tunia Purple Stripes charakteryzuje się efektownymi, fioletowymi kwiatami z wąską intensywnie różową gwiazdką.

Top-tunia Style Magneta Picotee to odmiana o „surfiniowej” barwie kwiatów, z białym obrzeżeniem. W „podgrupie” Top-tunia Style – o wzniesionym pokroju roślin i dwubarwnych kwiatach – wyróżniona też została Top-tunia Style Candy (jasnoróżowa z biało-żółtą gardzielą).Portulaka

Kokorita to nazwa grupy (serii) 10 rozmnażanych wegetatywnie odmian hodowli Padany o stosunkowo dużych kwiatach, które są liczne – także w górnej części roślin (nie występuje efekt „łysienia” w trakcie sezonu wegetacyjnego). Jak podkreślała B. Korun, portulaki (Portulaca) nie wymagają intensywnej pielęgnacji w miejscu finalnej uprawy; są odporne na suszę, upał i intensywne słońce. Prelegentka zwróciła szczególną uwagę na nowość – odmianę Kokorita Apricot with Ring.

Scewola

Surdiva White 19 to, odmiana o białych kwiatach wyróżniona przez prelegentkę, która określiła całą grupę (serię) Surdiva jako bardziej odporną na upał czy chłód niż inne scewole (Scaevola).

Niecierpek nowogwinejski

SunPatiens – tę odporną na słońce grupę niecierpka (Impatiens), która w bieżącym katalogu Padany zawiera ok. 30 odmian (w istocie jest ich więcej), B. Korun określiła jako „jeden z bestsellerów”. Nowością jest SunPatiens Patio Rose Pink.

Begonia

Sensy – pod taką nazwą Padana oferuje rozmnażane z nasion begonie o dużych rozmiarach, przeznaczone do pojemników, łatwe w uprawie, o długotrwałym kwitnieniu. Wyraźnie rośnie sprzedaż tego typu roślin balkonowo-tarasowych, jak podkreślała prelegentka. Zwróciła uwagę na dwie odmiany: Green White (białe kwiaty, zielone liście) oraz Bicolor (dwubarwne kwiaty).

Celozja

Flamma. W porównawczych testach Padany prowadzonych w Legnano w minionym sezonie wyróżniały się celozje srebrzyste (Celosia argentea) w formie pierzastej (plumosa) – odmiany z grupy Flamma, fotoperiodycznie obojętne. Jak powiedziała Buke Korun, zaczęły kwitnąć wcześniej niż inne podobne celozje, kontynuowały nieprzerwanie kwitnienie do jesieni i nie wymagały „czyszczenia”.

Ciekawostki balkonowo-rabatowe

Prelegenta zwróciła też uwagę na niszowe, ale ciekawe rośliny balkonowo-rabatowe, które przykuwały wzrok w testach Padany latem 2023 r. Były to: Evolvolus hybrida ‘Blue My Mind Imp.’ (o niebeskich kwiatach, dobrze znoszący upały), Calylophus Superlophus Yellow (żółto kwitnący, odporny na suszę i upał), Catharanthus Mi-Ami – określony jako „rewelacja” (grupa 5 odmian długo i obficie kwitnących, wytrzymałych na warunki atmosferyczne, rozmnażanych wegetatywnie).   

Rośliny aromatyczne

Gruppo Padana poszerza asortyment tych roślin, mocno kojarzących się z Włochami. Jako jedną z najważniejszych pozycji z tej kategorii B. Korun wymieniła miętę (Mentha) ‘Mojito’.

W tej samej kategorii pozycjonowana jest również lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), między innymi z odmianą Ellagance Purple, która nie wymaga jaryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet