Truskawki pod osłonami w Rabie Wyżnej - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Truskawki pod osłonami w Rabie Wyżnej

Pod koniec lipca do Raby Wyżnej na Dzień Otwarty Truskawki, przyjechało blisko 200 osób z całej Polski, Ukrainy i Białorusi, zainteresowanych nowoczesnymi systemami produkcji truskawek – na rynnach uprawowych, pod osłonami (typowymi lub częściowymi, w postaci daszków).

Przygotowania do spotkania którego inicjatorem był Stanisław Bogdal z firmy FormFlex trwały od kilku miesięcy. W Rabie Wyżnej stworzono kilkunastoarowy poligon doświadczalny z uprawą truskawek w substracie kokosowym – w donicach lub w matach umieszczonych na rynnach. Rośliny przed deszczem zabezpieczono tunelami foliowymi lub specjalnymi daszkami.

Jak informował Sanisław Bogdal podstawowe elementy do budowy konstrukcji podtrzymującej rynny uprawowe dostarczane są przez ich firmę bezpośrednio do gospodarstwa. Dopiero po jej zamontowaniu na miejsce przywozi się maszynę do formowania rynien. Dzięki formowaniu rynien na miejscu uprawy mają one długość dostosowaną do wymiarów tunelu foliowego czy szklarni. W ubiegłym roku ich firma zrealizowała w samej tylko Polsce 39 instalacji do uprawy na rynnach pomidorów, ogórków i róż. Firma ta od dwóch lat promuje ten system uprawy również wśród producentów truskawek. Stanisław Bogdal zwracał uwagę, że w Holandii, Belgii czy Hiszpanii rośnie powierzchnia plantacji truskawek na rynnach.

Nie mieliśmy dotychczas możliwości zaprezentowania takiego rozwiązania w Polsce. Dlatego zdecydowaliśmy się zbudować własną plantację pokazową z taką uprawą. Dzięki pomocy takich firm jak F.H.U. „Farmer CO” z Bochni (zbudowała tunel foliowy), Yara Poland (zapewniła nawozy i zalecenia dotyczące nawożenia), Ceres (dostarczyła maty kokosowe i podłoże kokosowe do doniczek), Poland Plants (sadzonki) oraz Aqua Tom (zainstalowała system nawadniający) mogliśmy w Rabie Wyżnej stworzyć nowoczesną miniplantację, na której każdy może naocznie przekonać się jak wygląda uprawa truskawek w pojemnikach ustawianych na rynnach – mówił Stanisław Bogdal.

Do najważniejszych zalet uprawy truskawek w substratach na podwyższonych rynnach i pod różnego rodzaju osłonami należą m.in.: możliwość odzyskiwania pożywki (co przy wiekszych powierzchniach uprawy daje duże oszczędnoci zużycia nawozów), dobra cyrkulacja powietrza wokół roślin (lepsza zdrowotność roślin, intensywniejsza transpirtacja, a więc również pobieranie pożywki i dobre odżywienie roślin), ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób (szczególnie szarej pleśni oraz chorób systemu korzeniowego), łatwy i szybki zbiór owoców (nakłady pracy na zbiór są tu nawet 4-krotnie niższe niż w uprawach tradycyjnych, w gruncie). Bardzo ważna jest także możliwość prowadzenia zbioru w czasie deszczu oraz wysoka i powtarzalna jakość owoców, niezależnie od warunków pogodowych.

Więcej informacji o uprawie truskawek na rynnach, nawożeniu, podłożach i polecanych do tej uprawy odmianach oraz materiał filmowy ze spotkania na portalu jagodnik.pl

 

 

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet