PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Rośliny balkonowo-rabatowe – zapowiedzi online, różnorodność nowości

Już na początku bieżącego roku firma Danziger zwróciła uwagę na swoje nowości, które będą dostępne w 2022 r. Podobnie jak wielu innych graczy na międzynarodowym rynku roślin ozdobnych, działania promocyjne przeniosła w minionym i obecnym sezonie do przestrzeni wirtualnej. Ten izraelski hodowca – znany m.in. dzięki petuniom z grup Amore® i Ray™, suterom („bakopom”) z grupy Scopia® czy niecierpkom nowogwinejskim z grupy Harmony® – swoje flagowe wydarzenie pod nazwą NovemberFest zorganizował w 2020 r. w formule online. W podsumowaniu tych listopadowych „dni otwartych”, do których w ub. r. był wyłącznie internetowy dostęp, Danziger podał, że w przyszłym roku wzbogaci własny asortyment obejmujący rośliny balkonowo-rabatowe i byliny aż o 66 nowych odmian, 3 ich grupy (serie), 1 gatunek.

Migawka z listopadowych dni otwartych NoveberFest firmy Danziger, które w 2020 roku odbyły się w formule online

Migawka z listopadowych dni otwartych NoveberFest firmy Danziger, które w 2020 roku odbyły się w formule online

(Pół)wirtualne FlowerTrials 2020 i nowe rośliny balkonowo-rabatowe

Już w czerwcu zeszłego roku swoje zwyczajowe europejskie pokazy odmian, które zwykle prezentowano w Holandii podczas FlowerTrials (tym razem odwołanych), Danziger zorganizował w firmie Imperial Plants w Bleijswijk i kameralnie. Kees van der Klugt z IP, gospodarz nietypowych dni otwartych (Danziger Open House in the Netherlands) – dostępnych „na żywo”, ale także relacjonowanych w Internecie – prezentował wyróżniające się premiery (nowości na 2021 r.) z oferty izraelskiego hodowcy.

Za najważniejszą uznano wówczas odmiany niecierpka nowogwinejskiego (NGI) o zwieszającym się pokroju, a więc przeznaczone do wiszących pojemników – pierwsze tego typu na międzynarodowym rynku. Tworzą grupę Harmony® Colorfall, która charakteryzuje się ponadto dużymi kwiatami oraz wyrównaniem poszczególnych odmian (jest ich 6) pod względem wzrostu i rozwoju. Nową grupą niecierpków nowogwinejskich w asortymencie Danzigera okazała się też Sol Luna™. Są to mieszańce, które – w przeciwieństwie do typowego NGI – nadają się do uprawy na słonecznym stanowisku (nie jest to już osobliwa cecha w obrębie światowej oferty niecierpka nowogwinejskiego; przełomem była grupa SunPatiens). Odmiany z grupy Sol Luna™, których w sezonie 2021/2022 będzie już 7, mają zwarty pokrój. W ich przypadku polecane są doniczki produkcyjne o średnicy 12 cm.

Niecierpek nowogwinejski Harmony® Colorfall 'Light Coral', fot. Danziger

Niecierpek nowogwinejski Harmony® Colorfall ‘Light Coral’, fot. Danziger

 

Jak zwykle u tego hodowcy, nie zabrakło w czerwcu 2020 r. premier dotyczących oferty rozmnażanych wegetatywnie petunii (Petunia ×hybrida). Zaproponowano nową grupę Splash Dance™ (która nawiązuje do cech przebojowej, przełomowej odmiany NighSky firmy Selecta one®). Według zapewnień izraelskiego hodowcy, charakterystyczne przebarwienia kwiatów mają być stabilne i utrzymywać się w trakcie całego sezonu. Rośliny cechuje zwieszający się pokrój. Nowością była także grupa ośmiu odmian petunii – Scoop® – o małych rozmiarach, drobnych kwiatach, kompaktowym, regularnym pokroju, nadających się do produkcji w „pakach” lub niewielkich doniczkach, 10,5-centymetrowych. Ich zaletą jest również wczesność; ponadto kwiaty mają atrakcyjne barwy, które przykuwają wzrok w punktach sprzedaży detalicznej i mogą wywołać zakupy pod wpływem impulsu.

Całkowitą nowością w asortymencie Danzigera jest też od ub. r. grupa Ombre™ kalibrachoi (Calibrachoa ×hybrida) – 4 odmiany o stosunkowo dużych kwiatach, których barwy się zmieniają i tworzą melanż odcieni (analogicznie, jak u popularnych odmian z grupy Chameleon, hodowli firmy Westhoff). Inne cechy grupy Ombre™ to: średnio silny wzrost, półzwieszający się pokrój roślin, dość wczesne kwitnienie, tolerancja wobec pH podłoża.

Wraz z globalnym ocieplaniem się klimatu rośnie popyt na rośliny odporne na upał, niedobór wody i ostre słońce. Do takich należy portulaka. Danziger wprowadził na rynek nową grupę odmian Mega Pazzaz™ gatunku Portulaca oleracea, o stosunkowo dużych kwiatach w atrakcyjnych, jaskrawych barwach. Rośliny mają półzwieszający się pokrój, polecane są do uprawy w doniczkach o średnicy co najmniej 12 cm. Na razie w ofercie są 4 kreacje z tej grupy – o kwiatach żółtych, pomarańczowych, ciemnoróżowych i purpurowych.

Zapowiedzi na 2022 rok

  • Rośliny balkonowo-rabatowe

Jako gwiazdy („superstars”) ostatniej edycji wydarzenia NovemberFest, podczas którego zaprezentowano wspomnianych na wstępie 66 nowości, Danziger szczególnie wyróżnił kilka z nich. Do tego grona należy odmiana ‘Hello Yellow’ petunii z grupy Capella™ (dostępnej od 2017 r. i składającej się już z 15 kreacji kolorystycznych) – na uwagę zasługuje czysty, intensywny odcień żółtej barwy kwiatów, rzadki u petunii. Wczesną grupę Capella™ charakteryzuje początkowo wzniesiony, zwarty pokrój roślin, które wymagają tylko niewielkiego retardowania i finalnie tworzą zgrabne półkule gęsto pokryte kwiatami o średnich rozmiarach.

Innymi szczególnie obiecującymi, zdaniem tego hodowcy nowościami, która trafią na rynek w przyszłym sezonie, są odmiany z grupy Eyeconic™ kalibrachoi  – o kwiatach z ciemniejszym oczkiem (odmiany: ‘Purple’, ‘Peach’, ‘Pink’, ‘Cherry Blossom’).

Osteospermum Ecklona (Osteospermum ecklonis) to kolejny gatunek, w obrębie którego znalazła się gwiazda wirtualnych prezentacji NovemberFest 2020. Otóż odmiana Osticade™ Daybreak wyróżnia się niepowtarzalnym melanżem kolorystycznym u kwiatostanów – przenikającymi się odcieniami barw różowej i żółtej. Poleca się uprawę tych roślin w wiszących pojemnikach, podobnie jak w przypadku pozostałych pięciu odmian z grupy Osticade™.

Mimulus aurantiacus to nowy gatunek w asortymencie Danzigera. Firma ta proponuje na razie jedną odmianę tego kroplika Mai Tai™ Red. Rośliny, o intensywnie czerwonych kwiatach, które pojawiają się przez całe lato i wabią pszczoły, mają mocny, wzniesiony pokrój, dobrze się krzewią, są łatwe w uprawie.

  • Byliny

Potencjalnym hitem ma być szałwia omszona (Salvia nemorosa) Dark Matter™ o ciemnoniebieskich kwiatostanach. Cechy tej odmiany to: wczesne i wyrównane kwitnienie w pierwszym roku uprawy (bez jaryzacji), powtarzające się na miejscu stałym w ciągu całego lata, intensywne krzewienie się roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TSW 2021
Florensis Poinsecja
W br. planowane jest sporo stacjonarnych targów, wystaw, wydarzeń, ale ich faktyczna realizacja zależeć będzie od sytuacji pandemicznej, fot. A. Cecot

Targi, wystawy, wydarzenia – jak się układają te puzzle

Okres pandemii koronawirusowej to czas niepewności, która w ogromnym stopniu dotyczy organizacji masowych imprez branżowych. Od połowy marca 2020 r. targi, wystawy, wydarzenia są odwoływane, przenoszone, zamieniane na wirtualne spotkania i prezentacje czy webinaria. Bieżący [...]

HortiAdNet