PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Rośnie holenderski eksport roślin ozdobnych

W 2019 roku holenderski eksport roślin ozdobnych osiągnął rekordową wartość 6,2 mld euro. Ponad 3,8 mld € z tej kwoty wygenerowała zagraniczna sprzedaż kwiatów ciętych (przyrost o 3,6% w porównaniu z 2018 r.), a przeszło 2,4 mld € – roślin w doniczkach lub pojemnikach (+ 4,3%). Polska po raz pierwszy trafiła do pierwszej piątki najważniejszych odbiorców produktów kwiaciarskich z Holandii, zwiększając ten import o 11,9% w stosunku do 2018 r.

Holandia utrzymuje swoją mocną pozycję eksportera roślin ozdobnych

W minionym roku wyraźnie wzrósł holenderski eksport roślin ozdobnych kierowanych do Polski, fot. A. Cecot

Wyraźny skok w trzecim kwartale 2019 roku

Już po trzecim kwartale  ub. r., gdy wartość holenderskiego eksportu roślin ozdobnych wyniosła w sumie – od stycznia – 4,8 mld euro i była o 3,5% większa niż w analogicznym okresie ub. r., prognozowano dobre sumaryczne wyniki w zagranicznej sprzedaży tych produktów w 2019 r.

Holenderski eksport roślin ozdobnych, w porównaniu z 2018 rokiem, zanotował istotny wzrost (+7,3%) we wrześniu ub. r. Największy przyrost (+11,6%) w grupie pięciu czołowych importerów produktów kwiaciarskich z Holandii dotyczył wówczas Polski. Ta mocna pozycja naszego kraju utrzymała się do końca 2019 r.

Czwarty kwartał – również spektakularny

Głównie dzięki rezultatom osiągniętym w grudniu (472 mln €, + 10,3%) holenderski eksport roślin ozdobnych zamknął IV kwartał 2019 r. kolejnym przyrostem, dającym w sumie zwyżkę eksportu za cały zeszły rok sięgającą prawie 4%, gdy wziąć za podstawę 2018 r. Grudniowe wyniki były zarazem najlepsze od sześciu lat.

Holenderski eksport roślin ozdobnych Polska na piątym miejscu

Jeśli chodzi o najważniejszych odbiorców roślin ozdobnych eksportowanych z Holandii, na czele są, tradycyjnie Niemcy (ok. 1,7 mld €), a za nimi Wielka Brytania, Francja i Włochy.

Polska wymieniania jest jako wyróżniający się odbiorca: holenderski eksport roślin ozdobnych do naszego kraju zwiększył się pod względem wartości o prawie 12% w stosunku do 2018 r. i był to największy przyrost w pierwszej dziesiątce importerów. To ulokowało nasz kraj na 5. pozycji w tym rankingu, a przesunęło – dotychczas ją zajmującą – Belgię na 6. miejsce. Siódma w zestawieniu jest Rosja, która ostatnio również istotnie zwiększyła zakupy produktów kwiaciarskich w Holandii.

Giełda Royal FloraHolland w Aalsmeer

Giełda Royal FloraHolland w Aalsmeer, fot. A. Cecot

 

Źródła: FloralDaily / Floridata, VGB, Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet