PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Rosyjski rozmach inwestycyjny – rozrastają się gospodarstwa szklarniowe u naszego sąsiada

Pod koniec kwietnia wraz z grupą ogrodników z różnych rejonów Polski miałam okazję odwiedzić gospodarstwa szklarniowe w Rosji – Agrokulturę w miejscowości Kaszira w okręgu moskiewskim oraz jedną z lokalizacji agroholdingu Eko-Kultura, w osadzie Solnecznodolsk w kraju Stawropolskim, niedaleko granicy z Gruzją. W obu lokalizacjach obok znacznych, liczących po kilkadziesiąt hektarów inwestycji budowane są nowe obiekty. Budowane są nowoczesne wysokie szklarnie. Ten rozmach inwestycyjny robi duże wrażenie. Organizatorami wyjazdu były firmy Enza Zaden, Priva i Hortilux. Zapraszam na fotorelację z podróży, a także na relację z Grupy Agrokultura w najbliższym numerze czasopisma Pod Osłonami, który ukaże się na początku czerwca.

W rosyjskiej firmie Agrokultura w miejscowości Kaszira trwa budowa kolejnych szklarni

W rosyjskiej firmie Agrokultura, w miejscowości Kaszira w obwodzie Moskiewskim, trwa budowa kolejnych szklarni

W rejonie Moskwy – Agrokultura

Grupa Agrokultura rozpoczęła produkcję w 2015 r. Zaczęto od szklarniowej uprawy ogórków z doświetlaniem asymilacyjnym na powierzchni 9,5 ha (używane są lampy z firmy Hortilux). W 2017 r. prowadzono uprawę doświetlanych pomidorów już na 30 hektarach. Oprócz pomidorów uprawiane są także papryka i bakłażan (oberżyna), zajmujące obiekty po produkcji rozsady. Obecnie łączna powierzchnia szklarni liczy już 52 hektary. Są to nowoczesne, wysokie szklarnie typu Venlo oraz uruchomiona po raz pierwszy w tym sezonie szklarnia półzamknięta typu ultraklima (z firmy Richel). Nadal trwa rozbudowa zaplecza uprawowego – wkrótce ma powstać kolejnych 28 hektarów nowoczesnych szklarni.

Uprawa prowadzona jest w wełnie mineralnej z firm Grodan i Cultilene, w ochronie wykorzystywane są metody biologiczne – w tym względzie firma współpracuje z przedsiębiorstwem Koppert. Urządzenia do sterowania klimatem, sporządzania i podawania pożywek pochodzą z firmy Priva. W tym sezonie uprawiane były m.in. czerwone pomidory Maxeza F1, Milaneza F1, Kanavaro F1 oraz pomidor wielkoowocowy pod numerem TI 169 F1 o pomarańczowych owocach z firmy Enza Zaden.

Eko-Kultura – oddział w Solnecznodolsku

Do agroholdingu Eko-Kultura należą gospodarstwa zlokalizowane w 8 regionach Rosji. W kraju Stawropolskim (rejonie o bardzo dobrych warunkach świetlnych, położonym na południu, niedaleko granicy z Gruzją) firma dysponuje ok. 172 ha upraw pod osłonami. Mieliśmy okazję zobaczyć uprawy w Solnecznodlosku, gdzie znajduje się 23 ha nowoczesnych szklarni typu Venlo, z tego na 15 ha rosną pomidory – po połowie odmiany Maxeza F1 i Savantas F1 – resztę zajmują ogórki. Jeszcze w tym roku powierzchnia szklarni w tej lokalizacji ma być rozbudowana do 50 ha, a docelowo ma tam stanąć 150 ha szklarni. W całej firmie ogólna powierzchnia szklarni do 2023 r. ma wynieść ok. 580 ha.

W obu gospodarstwach spotkaliśmy się z gościnnością i bardzo miłym przyjęciem ze strony specjalistów prowadzących uprawę (agronomów), którzy odpowiadali na liczne i szczegółowe pytania naszych ogrodników.

Program wizyty w Rosji był bardzo napięty, udało nam się jednak znaleźć chwilę na szybki wieczorny spacer po centrum Moskwy. Zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Podobnie zresztą jak rosyjska kuchnia, która jest pyszna i jest w niej dużo barszczu (innego od naszego czy tego, który znamy jako ukraiński), kwaśnej śmietany, różnego rodzaju pierożków, a także (ku mojemu zachwytowi) bardzo dużo warzyw – świeżych, kiszonych (ogórków, pomidorów, czosnku w całych główkach), grilowanych. Towarzyszą temu spore ilości świeżych ziół. Jest aromatycznie, smacznie i zdrowo.

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Truskawki w tunelach

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski z Lubelszczyzny uprawiają truskawki na powierzchni 4 ha. Ponad 1 ha stanowią uprawy wczesne, prowadzone w tunelach foliowych firmy Haygrove. Produkowane truskawki wyróżniają się wysoką, powtarzalną jakością oraz wyjątkowym smakiem. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet