PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Równoległe specjalizacje

Podczas lipcowego spotkania w Bilsku w okolicach Nowego Sącza, w gospodarstwie Zygmunta i Krystyny Pajorów (czyt. też „Tradycyjna uprawa w tunelach”), oprócz prezentowanych odmian warzyw, głównie pomidorów, goście mogli zobaczyć również efekty kwiaciarskiej produkcji prowadzonej przez syna właścicieli – Andrzeja i jego żonę Agatę. 

Oba działy uprawy w gospodarstwie są równie ważne (mimo, że powierzchnia produkcji roślin ozdobnych jest mniejsza) i uzupełniają się. Rodzice uprawiają warzywa w nieogrzewanych tunelach na mniej więcej 2000 m2, do tego dochodzą jeszcze nasadzenia warzyw w polu, bez osłon (m.in. sałata, kapusta pekińska). Powierzchnia uprawy roślin ozdobnych w szklarni wolno stojącej i w ogrzewanych tunelach wynosi natomiast 1300 m2. Zarówno warzywa, jak i rośliny ozdobne kierowane są głównie na rynek lokalny – nowosądecki ; ogrodnicy z Bilska prowadzą również sprzedaż na miejscu w gospodarstwie.

Zróżnicowanie produkcji wymaga wprawdzie od właścicieli dużych nakładów pracy i niemałych umiejętności, pozwala jednak lepiej przetrwać gorszą koniunkturę w jednej z dziedzin działalności. Na przykład, podczas gdy ten sezon na rynku warzyw świeżych jest bardzo słaby, to opłacalność wiosennej produkcji roślin balkonowo-rabatowych w ocenie Andrzeja Pajora była lepsza, niż w poprzednim sezonie – zapewne ze względu na dobrą pogodę w maju, sprzyjającą zakupom roślin z tej grupy.

W przypadku roślin ozdobnych ogrodnicy korzystają z materiału wyjściowego z różnych firm – wśród nich jest m.in. Syngenta, Vitroflora i Plantpol Zaborze. W wiosennej produkcji dominują pelargonie, zarówno te o pokroju wzniesionym, jak i zwisające, uprawiane są również petunie z grupy Surfinia oraz begonie ( w tym te o zwisającym pokroju), werbeny i aksamitki, a także modna od niedawna mandewilla. W mniejszej ilości produkowane są gatunki o ozdobnych liściach, do mieszanych kompozycji (niektórzy klienci zamawiają tego typu gotowy produkt w skrzynkach czy donicach). Andrzej Pajor zwracał uwagę, że tradycyjnie największą popularnością cieszą się odmiany m.in. pelargonii i begonii o czerwonych kwiatach, następnie o żółtych – ten kolor ceniony jest np. u begonii, bardzo dobrze klienci przyjęli także jasnożółtą odmianę petunii ‚Veranda Yellow’ o kaskadowym pokroju, oferowaną przez Plantpol.

W końcu lipca szklarnia i ogrzewane tunele były już zajęte przede wszystkim przez chryzantemy wielkokwiatowe produkowane w misach. Sadzonki tych chryzantem producent z Bilska kupuje m.in. w firmie Szaj (m.in. odmiany z serii Komodo oraz ‚Polodor’, testuje także nowości odmianowe). Chryzantemy drobnokwiatowe latem uprawiane są na zewnątrz, w misach ustawionych na polu wyłożonym czarną agrotkaniną, dopiero na początku września są przenoszone do tuneli. Sadzonki odmian drobnokwiatowych, m.in. z grupy Avalon, pochodzą w większości z gospodarstwa Kazimierza Pychyńskiego. Tradycyjnie najlepiej sprzedają się żółte odmiany tego typu chryzantem, ostatnio jednak, jak zauważył pan Andrzej, coraz częściej klienci szukają również odmian o kwiatach w różnych odcieniach barwy pomarańczowej, czerwonej i bordowej. Spośród wielkokwiatowych hitem są natomiast chryzantemy o kremowych kwiatach (odmiana ‚Komodo Creme’). 

 

HortiAdNet