PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Salon du Végétal – francuska branża w pigułce

W dniach 10-12 września we Francji odbyła się 34. edycja targów Salon du Végétal, które są najważniejszą profesjonalną imprezą wystawienniczą w branży roślin ozdobnych w tym kraju i mają charakter międzynarodowy – zarówno jeśli chodzi o wystawców, jak i zwiedzających. Po raz trzeci – i jak się okazało ostatni – Salon gościł w Nantes, dokąd został w 2017 r. przeniesiony z miasta Angers, do którego powróci w przyszłym roku.

W tegorocznych targach Salon du Végétal w Nantes wzięło udział około 240 wystawców

W tegorocznych targach Salon du Végétal w Nantes wzięło udział około 240 wystawców, fot. A. Cecot

Na zakończenie sezonu

Wrześniowa odsłona targów Salon du Végétal była w ich przypadku zupełną nowością, gdyż przez wiele lat w Angers odbywały się one w lutym, a dwie poprzednie, nantejskie edycje (w 2017 i 2018 r.) urządzono w czerwcu. OrganizatorzyBureau Horticole Régional des Pays de la Loire – BHR (instytucja zajmująca się promocją produkcji roślin ozdobnych w rejonie Loary) – tłumaczyli ostatnią zmianę terminu decyzją większości wystawców SdV 2018 i pozostawili ją jako obowiązującą także w 2020 r.

Wszystkie działy branży roślin ozdobnych

Cała ekspozycja targów Salon du Végétal 2019 wypełniła 3 hale oraz część terenu zewnętrznego centrum Parc des Expositions de la Beaujoire w Nantes. Dotyczyła różnych kategorii biznesu roślin ozdobnych: produkcji, ogrodów i terenów zieleni, sprzedaży (m.in. prezentowano inspirujące pomysły na pobudzenie detalicznego handlu roślinami – sposoby ich eksponowania oraz różne koncepcje marketingowe, uwzględniające sprzyjanie środowisku: eliminowanie chemicznej ochrony roślin czy pojemników i opakowań trudnych do utylizacji). Kwiaty cięte i florystyka stanowiły jednak margines.

Prezes BHR Thierry Browaeys podkreślił, że produkcja roślin jest lejtmotywem targów Salon du Vegetal i określił ją jako „DNA tej imprezy”.

Konkurs Innovert®

Podczas targów Salon du Végétal rozstrzygany jest konkurs nowości, pod nazwą Innovert®. Ocena dotyczyła produktów zgłoszonych w czterech kategoriach (w sumie było ich 60):

  1. Nowe rośliny – ogrodnictwo
  2. Nowe rośliny – szkółkarstwo
  3. Innowacja w sprzedaży roślin
  4. Technika produkcji

W kategorii A jury najwyżej oceniło hortensję (Hydrangea) ‘French Bolero’ – mieszaniec międzygatunkowy o różowych kwiatach i zwartej budowie, kwitnący na całej długości tegorocznych, mocnych pędów, hodowli francuskiej spółki Agrocampus Ouest, złoszony do konkursu przez grupę producentów HW2. Jurorzy wyróżnili ponadto wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) ‘Kaukura’ – odmianę o ozdobnych liściach, a także jadalnych bulwach (słodkie ziemniaki), wyhodowaną przez Louisiana State University w USA, zgłoszoną do konkursu przez francuską firmę Voltz Seeds. W tej samej kategorii oceniano też 8 innych nowości odmianowych, w tym 3 begonie: Funky ‘Orange’, MacaRouge, Tophat ‘Rose Bicolor’, bugenwillę ‘Ambrea Barbara’, goździk ‘Scully’, osteospermum ‘Purple Sun’, pelargonię Calliope L ‘Coral’ oraz pomidor Perlino F1 (do uprawy amatorskiej).

W kategorii B pierwsze miejsce przypadło szałwii – Salvia ×jamensis AMETHYST LIPS (‘Dyspurp’), zgłoszonej przez szkółkę André Briant Young Plants; jest to „fioletowa wersja” bardzo popularnej na Zachodzie czerwono-białej odmiany ‘Hot Lips’ (u nas nieodporna na mróz). Jury wyróżniło ponadto Teucrium fruticans Curaçao®,  hodowli szkółki La Forêt – oryginalną roślinę o srebrzystych pędach i niebieskich kwiatach, które wabią pszczoły, odporną na suszę i choroby (ale wrażliwą na mróz).
W kategorii C nagrodzono firmę Cerdys za – przeznaczone dla klientów detalicznych – opatrzone świadectwem Ecocert, rośliny truskawki dobrze przekorzenione, gotowe do posadzenia w ogrodzie czy innym miejscu, pozbawione plastikowych pojemników, lecz dostarczane do sprzedaży w drewnianych opakowaniach – zestawach po 20 szt. oraz z etykietami, które ulegają biodegradacji. Do oceny w tej samej kategorii zgłoszono 7 innych produktów, w tym francuskiej produkcji (firmy Roubaix) ekologiczne rożki do pakowania bukietów, wykonane z impregnowanego brązowego papieru i w 100% biodegradowalne. Proekologiczny wydźwięk ma też – zaproponowana przez szkółkę Travers – koncepcja sprzedaży nowego, odpornego powojnka (Clematis) ‘Nancy Jour de la Terre®’, specjalnie wyhodowanego dla miasta Nancy (przez instytut INRA, we współpracy z Arnaudem Traversem):  tamtejsza fundacja  Jour de la Terre, która prowadzi działania na rzecz środowiska, będzie otrzymywać 1 € ze sprzedaży każdego powojnika ‘Nancy Jour de la Terre®’ we wskazanych centrach ogrodniczych.
W kategorii D zwyciężył produkt firmy Modiform – przezroczyste, zielone (aby do korzeni nie docierało światło czerwone i niebieskie z wiązki fotosyntetycznie czynnej) palety wykonane z materiału z odzysku – politereftalanu etylenu pozyskanego ze zużytych butelek PET.  

Inne nowości

Wśród nowych inicjatyw, na które również zwracali uwagę organizatorzy targów, znalazł się np. Pixel Garden – miejsce przeznaczone między innymi dla firm hodowlanych, które prezentowały swoje odmiany oraz przykłady na współczesne ich „podanie” (w zestawach uwzględniających obecne trendy rynkowe, jak choćby sprzyjanie pszczołom). W tym obszarze targów wzrok przykuwały chryzantemy doniczkowe, zademonstrowane przez firmę Selecta France, która posiada odmiany przejętej niedawno francuskiej hodowli przedsiębiorstwa Challet-Hérault, a także Junique. Wśród nowości znalazły się m.in. odmiany „średniokwiatowe” ‘Bamboleo Purple’ czy ‘Sirtaki Blanc’.

Technika

Najbardziej zaawansowanym technicznie nowym produktem demonstrowanym podczas targów Salon du Végétal był robot Trooper skonstruowany przez francuski start-up – firmę  INSTAR Robotics. Urządzenie służy do przemieszczania roślin w doniczkach lub pojemnikach 2-10-litrowych (6-3 sztuk naraz) i ustawiania ich w dowolnej rozstawie; akumulator wymaga ładowania po 6-10 godzinach pracy . Jak podkreślił prezes tej firmy Nicolas Schoemaeker, robot Trooper jest bezpieczny dla ludzi, gdyż ma wbudowany czujnik, który zatrzymuje maszynę po wykryciu ruchu.

Na drugim biegunie są ręcznie obsługiwane, ale zdecydowanie ułatwiające pracę w specjalistycznym gospodarstwie siewniki firmy Mosa, której urządzenia promował Arnaud Jolly, dystrybuujący maszyny różnych przedsiębiorstw. Nowością na jego stoisku było innowacyjne rozwiązanie dotyczące podajnika doniczek wprowadzone przez producenta doniczkarek, niemiecką firmę Mayer. Tak zwany pot jet działa na zasadzie śruby i nie wymaga skomplikowanych operacji przy zmianie wielkości doniczek, lecz proces odbywa się automatycznie, po wprowadzeniu danych na panelu sterowniczym doniczkarki.

Wystawcy targów Salon du Végétal 2019 i zwiedzający

Jak podali organizatorzy, w ciągu trzech dni – z połową ostatniego otwartego dla szerokiej publiczności (novum na SdV) – zjawiło się 7588 zwiedzających.

W targach wzięło udział około 240 wystawców z kilkunastu państw, przy czym 17% przyjechało z zagranicy. Polskę reprezentowała jedna firma – przedsiębiorstwo Don Kwiat, które poszukuje nowych rynków zbytu na swoje towary – doniczki produkcyjne, osłonki i pojemniki.

Krzysztof Matyjaszek i Waldemar Kochański z firmy DonKwiat, która po raz pierwszy wzięła udział w targach Salon du Végétal, fot. A. Cecot

 

 

 

 

 

Właściciele firmy Lidia Horti-Logistic - od lewej Krzysztof, Lidia i Mirosław Gimlowie

Jubileusz 25-lecia firmy „Lidia”

Drodzy Państwo, już za kilka dni w kalendarzu pojawi się data dla nas szczególna. Dokładnie 1 lipca 2020 roku obchodzić będziemy 25-lecie istnienia firmy. Ten okrągły jubileusz skłania nas do refleksji, podsumowań i analizy osiągnięć [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet