PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Silna i zrównoważona uprawa przez cały rok

Od 1 lipca firma Grodan wprowadziła nową matę z wełny kamiennej Grodan Prestige. Maty Prestige są przeznaczone dla plantatorów pomidorów i ogórków, którzy pragną uzyskać wyższy wczesny plon oraz intensywny wegetatywny wzrost uprawy latem. Jednocześnie, odpowiednio dobrana strategia nawadniania może zmienić warunki panujące w matach aby wymusić wzrost generatywny. Tak więc, mata Prestige doskonale sprawdza się przy tworzeniu odpowiednich warunków dla zapewnienia zrównoważonej, zdrowej uprawy przez cały rok.

Ogromną zaletą mat Prestige jest to, że korzenie przerastają je bardzo szybko po posadzeniu. Nowe aktywne korzenie będą rosły w górnej części maty aż do końca sezonu. Szeroki zakres kontroli wilgotności i zasolenia maty ułatwia ogrodnikom zapewnienie wegetatywnego wzrostu latem i generatywnego rozwoju wiosną i jesienią. Kolejną zaletą jest brak potrzeby wykonywania wielu otworów drenażowych. Maty Prestige są dostępne w dwóch wysokościach: 7,5 cm i 10 cm.

„Zaczęliśmy opracowywać podłoża przeznaczane dla poszczególnych upraw. Stworzona przez nas mata Prestige jest oparta na naszej technologii NG2.0 i jest przeznaczona w dużej mierze dla producentów pomidora i ogórka, którzy dostosowują swoją strategię uprawy do pogody, a nie używają podłoża o maksymalnym zakresie kontroli pojemności wodnej, jak na przykład GT Master” mówi Vincent Deenen, Dyrektor ds. Marketingu firmy Grodan. W celu zapewnienia jak najlepszych wyników uprawy, mata Prestige powinna być łączona z kostkami Plantop NG2.0.

Dlaczego warto wybrać Grodan Prestige?

– Szybkie ukorzenianie i pełny rozwój systemu korzeniowego

Siłą maty Prestige jest niezwykle szybkie ukorzenianie się roślin bezpośrednio po posadzeniu. Gwarantuje to wyrównany wzrost roślin w pierwszych fazach uprawy. System korzeniowy przerasta całą objętość maty, również w przypadku maty wysokiej (10 cm). System korzeniowy jest aktywny do końca okresu uprawy. To podstawa uzyskiwania wysoko produktywnych i zdrowych roślin wytwarzających optymalnej jakości owoce.

– Silny i zrównoważony rozwój rośliny przez cały rok

Na początku uprawy rozwija się silna roślina o mocnym systemie korzeniowym. Wigor rośliny jest szczególnie ważny latem. Natomiast sterowanie generatywne roślin wiosną i jesienią jest ułatwione dzięki szerokiemu zakresowi sterowania maty (zakres min i max WC podłoża). O każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych uzyskiwana jest w ten sposób prawidłowa równowaga rośliny. Roślina rosnąca w macie Prestige o wysokości 10 cm reaguje bardziej generatywnie niż uprawiana w macie o wysokości 7,5 cm.

– Łatwe i skuteczne sterowanie wilgotnością podłoża i EC

Zakres sterowania pojemnością wodną maty jest szeroki. Poprzez dopasowanie strategii nawadniania uprawy można prowadzić ją zarówno w podłożu o niskiej, jak i bardzo wysokiej wilgotności (WC). Możliwe jest również krótkotrwałe utrzymywanie EC na wysokim poziomie, a następnie w łatwy sposób obniżenie go bez szczególnie wysokiego przelewu. Pozwala to na ograniczenie zbędnego zużycia pożywki – wody i nawozów oraz wykonywania wielu otworów drenażowych w przypadku pojedynczej maty.

Zrównoważona uprawa przy wykorzystaniu maty Prestige

Podobnie jak wszystkie podłoża produkowane przez firmę Grodan, mata Prestige została specjalnie zaprojektowana w celu zapewnienia zrównoważonej uprawy bez nadmiernego zużywania cennych zasobów, takich jak woda i składniki naturalne. Stosowana w produkcji pożywka może być po dezynfekcji w 100% poddana recyklingowi, dzięki czemu mata Prestige jest idealna dla zrównoważonych strategii uprawy.

Więcej informacji na temat nowej maty można znaleźć na www.grodan.pl

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet