Techniczne ciekawostki z Padwy - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Techniczne ciekawostki z Padwy

Podczas odbywających się pod koniec września we Włoszech targów roślin ozdobnych Flormart międzynarodowe jury wyłoniło wyróżniające się nowe produkty zgłoszone przez wystawców. 

Czytaj dalej...

W kategorii „Najlepszy produkt dla profesjonalistów” nagrodę Oroflor przyznano urządzeniu pod nazwą Super Profi Agrar 500, które służy do pomiaru 4 parametrów podłoża: pH, EC (w mS/cm), zasolenia (w gramach KCl/dm3 oraz temperatury. Ten wielofunkcyjny instrument jest prosty w obsłudze, np. kwasowość substratu mierzy się za pomocą szklanej głowicy, bardzo odpornej na uszkodzenia mechaniczne, którą umieszcza się bezpośrednio w podłożu znajdującym się np. w doniczce. Podobnie sprawdza się zasolenie, używając jednak innej, metalowej elektrody, która jest kolejnym elementem zestawu Super Profi Agrar 500. Mieści się w nim również elektroda do mierzenia przewodności elektrycznej (EC) w roztworze, a także czujnik do pomiaru temperatury. Twórczynią urządzenia „cztery w jednym”, do którego budowy wykorzystano mikroprocesory, jest Helena Heicken, właścicielka włoskiej firmy doradczej Florafit z Codogne. Jak mówi, pracowała nad nim przez 6 lat, by w 2011 roku zaprezentować je po raz pierwszy – właśnie na targach w Padwie. Podaje, że jego cena wynosi około 900 euro.
Wyróżnienie w tej samej kategorii przypadło „ekologicznym” doniczkom Jiffy CarbonLite, zademonstrowanym przez firmę Jiffy Products International. Innowacyjność polega na użyciu do wyprodukowania tych pojemników materiału alternatywnego wobec tradycyjnych tworzyw sztucznych, który prawie w 100% ulega biodegradacji. Jest jednocześnie na tyle mocny, że umożliwia zmechanizowane sadzenie roślin do doniczek CarbonLite.
Wśród produktów zgłoszonych do nagrody Oroflor znalazło się też m.in. urządzenie służące do dezynfekowania wody (pożywki) za pomocą jonów miedzi, oferowane przez duńskie przedsiębiorstwo Aqua-Hort i przeznaczone do szklarni o powierzchni ok. 10 000 m². Nie jest to nowość – pierwszy zestaw proponowany do stosowania w gospodarstwach ogrodniczych z obiegiem zamkniętym wody i pożywki miał premierę podczas targów Flormart już 6 lat temu. Jak podawał Aksel de Lasson z firmy Aqua-Hort, od tego czasu powstały jednak nowe modele urządzeń, a także kolejne zastosowania – m.in. przeznaczane mogą one być do dezynfekowania wody deszczowej gromadzonej w rezerwuarach na zewnątrz szklarni (mają inną budowę i większą wydajność niż te tradycyjne). W modelach podstawowych woda przepływa przez rurę zaopatrzoną w elektrody, które uwalniają jony Cu. W zależności od modelu tempo przepływu waha się od 5 (Aqua-Hort Mini) do 240 m3 (Aqua-Hort 250) na godzinę. Jak informował A. de Lasson, cena urządzenia pokazanego na targach w Padwie wynosi ponad 15 tys. euro. Podał, że na świecie procuje mniej więcej 560 urządzeń z serii Aqua-Hort (m.in. w Polsce, w gospodarstwie Tuszyńscy).

Nowości odmianowe z Holandii

Wizyta na wystawie towarzyszącej Międzynarodowej Konferencji Jagodowej w s’Hertogenbosch (11 stycznia br.) pozwoliła poznać nowe odmiany truskawek. Swoją ofertę pokazały firmy działające na rynkach międzynarodowych, sadzonki tych odmian są także dostępne dla polskich producentów.

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet