Fruit Logistica 2023 - liczby, nagrody FLIA, podsumowania targów

PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

Fruit Logistica 2023 – podsumowania, nagrody, galerie zdjęć

Tegoroczne, trzydzieste już targi Fruit Logistica odbyły się pod hasłem „All in One”, czyli wszystko w jednym. Zaprezentowano najnowsze trendy i innowacje w światowym handlu świeżymi owocami i warzywami. Od 8 do 10 lutego targi w kompleksie Messe Berlin odwiedziło 63 470 gości z ponad 140 krajów, przy czym czterech na pięciu branżowych gości przyjechało z zagranicy. Zwiedzający mieli okazję poznać ofertę 2 610 wystawców z 92 krajów, zgromadzoną w 27 halach targowych, nie zabrakło także wystawców z Polski. Według informacji przekazanych przez biuro prasowe targów tegoroczna edycja tego ważnego wydarzenia w światowym handlu owocami i warzywami miała bardziej międzynarodowy charakter niż jakakolwiek z poprzednich. Zorganizowano 40 pawilonów krajowych, wśród nich Hiszpania podkreśliła swoją pozycję wiodącego eksportera owoców i warzyw z większą liczbą firm niż w ubiegłych latach – 279 hiszpańskich wystawców zajęło ponad 11 000 metrów kwadratowych w czterech halach.

Czytaj dalej...
Fruit Logistica 2023, Messe Berlin

Fruit Logistica 2023, Messe Berlin

Powolny powrót do wyników sprzed pandemii

Jak ocenił kierownik projektu Fruit Logistica Kai Mangelberger liczba wystawców i odwiedzających ponownie zbliża się do poziomów sprzed pandemii.  – Szczególnie w trudnych ekonomicznie czasach, gdy branża boryka się z wysokimi cenami energii, problemami z łańcuchem dostaw i inflacją na całym świecie, pokazuje nam to, że potrzebujemy bezpośrednich spotkań. Fruit Logistica scala branżę i ułatwia dialog, nawiązywanie kontaktów i poznawanie nowości rynkowych – stwierdził.

Fruit Logistica pozytywnie oceniana przez uczestników

Według wstępnych wyników ankiety przeprowadzonej wśród wystawców i odwiedzających targi, ponad 40 procent ankietowanych wystawców zawarło już umowy handlowe podczas imprezy. Ponadto dziewięciu na dziesięciu respondentów spodziewało się, że dalsze działania będą „zadowalające” lub „bardzo dobre”. Około 90 procent poleciłoby targi Fruit Logistica innym osobom w swoim kręgu biznesowym, a taki sam procent planował wziąć udział w kolejnej edycji. Wśród branżowych zwiedzających ponad 80% pozyskało nowe kontakty biznesowe, a około jedna trzecia była w stanie zawrzeć umowę już podczas targów. W tej grupie 9 na 10 respondentów stwierdziło, że ich ogólne wrażenie było dobre, poleciłoby to wydarzenie współpracownikom lub partnerom biznesowym i planuje wziąć udział w kolejnej Fruit Logistice. Program targów ponad 90 proc. respondentów oceniło jako „dobry” lub „bardzo dobry” – wystawie towarzyszyły wykłady i dyskusje  w blokach tematycznych Fresh Produce Forum, Future Lab, Logistics Hub, Tech Stage oraz Start-up Stage. Omawiano m.in. kluczowe tematy, takie jak inflacja i wzrost kosztów produkcji, etyczny handel, marnowanie żywności, zmiana klimatu i nowe technologie.

Fruit Logistica Innovation Award – FLIA 2023

W tym roku zwiedzający targi mogli głosować 9 produktów nominowanych przez jury do tej nagrody. Głosami zwiedzających pierwsze miejsce i złoto zdobyła papryka marki Tatayoyo z ofery firmy Rijk Zwaan. Pomarańczowe, średniej wielkości owoce tej papryki mają wyraźny i mocny smak, który pochodzi od dzikiej formy tego warzywa. Średni rozmiar owoców sprawia, że jest to dobra propozycja jako warzywna przekąska. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po raz trzeci zdobyliśmy nagrodę Fruit Logistica Innovation Award. Od samego początku naszym celem w przypadku Tatayoyo było wyhodowanie papryki, która jest nie tylko słodka, ale także smakuje pikantnie i aromatycznie — oceniła Heleen van Rijn-Wassenaar, specjalistka ds. marketingu i rozwoju biznesu w firmie Rijk Zwaan. Hodowca Bianca van Haperen stwierdziła, że po 10 latach hodowli smak, kolor i rozmiar owoców papryki spełniły oczekiwania specjalistów z firmy Rijk Zwaan, okazuje się, że papryka Tatayoyo przekonała także głosujących w konkursie FLIA – oddano na nią ponad 25% wszystkich głosów.

Tatayoyo - ta papryka z hodowli firmy Rijk Zwaan zdobyła główną nagrdodę w konkursie FLIA 2023 (Fruit Logostica Innovation Award)

Tatayoyo – ta papryka z hodowli firmy Rijk Zwaan zdobyła główną nagrdodę w konkursie FLIA 2023 (Fruit Logostica Innovation Award)Drugie miejsce i srebro FLIA trafiło do firmy Syngenta, Głosujący pozytywnie ocenili koncepcję IDEAL Melons. Melony tej marki w odróżnieniu od większości odmian dojrzewając zmieniają lekko wygląd skórki, dzięki temu wiadomo kiedy można je zbierać, wysłać, przechowywać na półkach i kiedy nadają się do spożycia, co w przypadku tego warzywa nie jest łatwe.

Koncept IDEAL Melons - ta nowość z firmy Sygenta Seeds zajęłał drugie miejsce w konkursie FLIA 2023

Koncept IDEAL Melons – ta nowość z firmy Sygenta Seeds zajęłał drugie miejsce w konkursie FLIA 2023

Brąz FLIA powędrował do firmy S.Coop.And. z Hiszpanii za produkt pod oryginalną nazwą Brocomole ¿Y si? de Bouquet. Jest to nowy rodzaj dipu dla miłośników pasty guacamole, wzbogacony brokułami. Te dodatek według informacji podanej przez firmę pozwala zmniejszyć tzw. ślad węglowy produktu o ponad 50 procent, ponieważ uprawa brokułów wymaga mniej wody. Brocomole składa się w 97% ze świeżych brokułów i awokado i zawiera błonnik, witaminę C i potas.

Brocomole ¿Y si? de Bouquet - produkt na trzecim miejscu w konkursie FLIA 2023

Brocomole ¿Y si? de Bouquet – produkt na trzecim miejscu w konkursie FLIA 2023

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć z Fruit Logistyki 2023

Kolejne targi Fruit Logistica odbędą się w dniach 5-9 lutego 2024 w Berlinie. Czy warto się tam wybrać – może przekonają Państwa nasze galerie zdjęć warzyw, owoców i kilku rozwiązań technicznych. Mały fragment spośród tego, co udało nam się zobaczyć podczas tegorocznych targów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciągnik KUBOTA do upraw tunelowych! Oferta wyprzedaży rocznika!

Marka KUBOTA w swojej ofercie ma bardzo szeroki wachlarz modeli ciągników skierowanych dla upraw rolniczych, warzywniczych, sadowniczych, ale i tych pod osłonami. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszy się model M5072 bez kabiny, który świetnie [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet