PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Osłony bezpośrednie (cz. II). Zakładanie i zdejmowanie osłon.

Uprawa pod osłonami płaskimi to najprostsza i najtańsza metoda na przyspieszenia wegetacji i plonowania. Skuteczność osłaniania i trwałość osłon w dużej mierze zależą od umiejętnego ich zakładania i zdejmowania. Na to, kiedy należy zdejmować osłony bezpośrednie należy decydować się oceniając jakość uprawianych pod nimi roślin, a także przebieg pogody.

Czytaj dalej...
Cukinia osłaniana siatkami z polietylenu, fot. P. Bucki

Cukinia osłaniana siatkami z polietylenu (fot. P. Bucki)

Poprawne osłanianie uprawy

Na skuteczność osłaniania na płasko wpływ ma lokalizacja uprawy. Nieodpowiednie są zbocza i inne grunty o nieregularnych powierzchniach. W ich przypadku przy wystąpieniu silnych opadów deszczu osłony ulegają dużemu zabrudzeniu w wyniku erozji gleby. Uprawa pod osłonami płaskimi najlepiej sprawdza się na stosunkowo płaskich stanowiskach, o równej powierzchni i w pasowo-rzędowym systemie uprawy. Należy pamiętać o zachowaniu pasów wolnej gleby (ok. 40 cm) między przykrywanymi zagonami.

Na przytwierdzenie osłony i uwalnianie tzw. rezerwy w trakcie wegetacji i wzrostu warzyw przeznacza się (zależnie od gatunku) ok. 20 cm. Im cięższa osłona tym staranniej trzeba ją rozwinąć na polu tak, aby leżała ona swobodnie, ale równocześnie nie łopotała w trakcie silnych wiatrów i nie uszkadzała roślin. Pod tym względem bezpieczniejsze są włókniny polipropylenowe.

Zakładanie osłon przeprowadza się podczas bezwietrznej pogody rozsuwając tworzywo bezpośrednio z rolki i przytwierdzając je w zagłębieniach wybieraną od wewnętrznej strony ziemią. Można również przysypywać brzegi osłon ziemią od zewnątrz lub przytwierdzić woreczkami wypełnionymi piaskiem lub ziemią. Możliwe jest również zmechanizowanie tego procesu za pomocą maszyn, które wciskają brzeżne pasy włókniny w glebę. Ponadto samo rozkładanie i zwijanie osłon również można usprawnić poprzez wykorzystanie do tego celu bębnów montowanych do ciągników lub innych urządzeń.

Agrimpex Marina w artykule

Utrzymywanie osłon na roślinach – krótko czy długo?

Długość okresu okrywania warzyw i roślin jagodowych jest ściśle skorelowana z rodzajem wykorzystywanych materiałów, przebiegiem pogody i przystosowaniami uprawianych gatunków. Zdejmowanie osłon powinno się przeprowadzać w godzinach wieczornych. Sprzyja temu również pochmurna i niemal deszczowa aura o stosunkowo wyrównanych temperaturach między dniem a nocą.

Czyt. też: Osłony płaskie (cz. I) Rodzaje tworzyw sztucznych

Mikroklimat i specyfika uprawy

Bezpieczniej jest zdejmowanie osłony, gdy tylko pozwalają na to warunki i faza wzrostu i rozwoju roślin. Zbyt długie osłanianie (zwłaszcza folią perforowaną) może skutkować nadmiernym wydelikaceniem roślin, poparzeniami i w konsekwencji zmniejszyć tolerancję na niesprzyjające warunki i prowadzić do zamierania roślin. Stają się one zdeformowane (zależnie od masy powierzchniowej materiału) i częściej zapadają na choroby w wyniku wyższej temperatury i wilgotności powietrza. Ponadto jednym z symptomów wskazujących na konieczność zdjęcia osłon jest zagłuszanie roślin uprawnych przez zachwaszczenie, a także ich przejście w fazę generatywną. Najwyższy wzrost temperatury utrzymuje się pod folią perforowaną o najmniejszej liczbie otworów, dlatego zdejmuje się ją jako pierwszą. Obciążenie roślin pod folią tego typu jest ok. 2,5 razy większe niż pod włókniną PP o masie 17 g/m2. Równie ciężkie siatki mogą być z powodzeniem dłużej stosowane jako okrycia, zwłaszcza gatunków roślin bardzo tolerancyjnych na uszkodzenia mechaniczne, np. cukinii oraz tych, których podziemna część jadalna jest zbytnio narażona na występowanie szkodników, np. rzodkiewki i rzodkwi. W uprawach przyspieszonych można stosować wiele modyfikacji. Jedną z nich jest równoczesne zastosowanie dwóch osłon bezpośrednich w postaci folii i włókniny. Najpierw rośliny okrywa się włókniną, która dłużej na nich pozostanie, a następnie folią perforowaną w celu jeszcze większego przyspieszenia plonowania.

1 komentarz do “Osłony bezpośrednie (cz. II). Zakładanie i zdejmowanie osłon.

  1. Pingback: agrowłókniny, siatki i folie perforowane do bezpośredniego osłaniania warzyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet