PODosłonami.pl

FLUENCE

Osłony pomagają oszczędzać wodę w uprawie pomidorów

W okresie upałów, jakie panują w całej Europie, także w Polsce, warto rozważyć najnowsze propozycje dostawców osłon. Są teraz na rynku takie, które – według francuskich badań – są w stanie ocienić skutecznie uprawę i ograniczyć potrzeby wodne roślin. Mowa o osłonach Prisma® pozwalających na zmniejszenie dawki wody do 50% i obniżenie temperatury pod osłoną o 10°C.

Czytaj dalej...

Osłona Arrigoni Prisma® (fot.Ariigoni)

Testy we Francji – ograniczenie nasłonecznienia

Doświadczenia przeprowadzone we Francji dostarczają potwierdzenia jakości i skuteczności rozwiązań Arrigoni, nie tylko w zakresie aktywnej ochrony przed owadami i chorobami, ale także w zakresie zacieniania upraw, a tym samym oszczędzania wody. Wyniki trzyletnich badań przeprowadzonych w Biltzheim w departamencie Haut-Rhin stanowią konkretny dowód na to, że seria osłon Arrigoni Prisma® jest najbardziej skuteczna i wydajna pod względem współczynnika zacienienia upraw (przede wszystkim pomidorów), co pozwala zmniejszyć potrzebę podlewania nawet o 50%. Stwierdzono, że temperatura wewnątrz obiektów chronionych przez osłonę Prisma® jest do 10°C niższa niż w tunelu kontrolnym (gdzie nie testowano tych osłon). Rolnictwo przyszłości będzie musiało reagować na postępujące zmiany klimatyczne i rosnącą globalnie temperaturę. Biorąc pod uwagę tę sytuację, zacienianie tuneli czy innych osłon jest techniką, która staje się koniecznością na coraz większych obszarach.

Oszczędność wody

Z jednej strony, zastosowanie tego rodzaju pomocy zmniejsza zużycie wody i stres fizjologiczny uprawianych roślin. Z drugiej strony zacienienie pomaga utrzymać temperaturę poniżej krytycznego progu i zoptymalizować warunki pracy w szklarniach. Badanie zostało przeprowadzone w 2022 r. w ramach programu Acse, sponsorowanego przez rząd, ADEME (Francuską Agencję Transformacji Ekologicznej), Grand Est i Climaxion (program ADEME wspierający transformację energetyczną i gospodarkę o obiegu zamkniętym). W badaniu przeprowadzonym w Biltzheim w 2022 r. oceniono skuteczność nowych produktów do bielenia, które następnie porównano z gamą osłon Arrigoni Prisma®. Co istotne, badanie odbyło się podczas najgorętszego i najbardziej suchego lata w historii, nie tylko we Francji, ale także we Włoszech, Belgii, Niemczech, Irlandii, Luksemburgu, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, jak stwierdzono w raporcie „State of the Climate in Europe 2022” opublikowanym przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i unijny program obserwacji Ziemi Copernicus.Jako wynik tego doświadczenie prowadzący je specjaliści ocenili, że osłona Prisma® okazała się najbardziej korzystną metodą: obniża najwyższe występujące w okresie wegetacji i wysokiego nasłonecznienia temperatury o prawie 10°C w porównaniu z niezacienionym tunelem. Jest szybka i łatwa w instalacji, a w przeciwieństwie do produktów do bielenia, minimalizuje nakład pracy wymagany do ciągłego nakładania produktów.

Nowy produkt = oszczędności

Dane liczbowe, które pojawiły się podczas testów, ujawniają, że Prisma® może być w rzeczywistości dwukrotnie bardziej skuteczna niż produkty do bielenia. Obniżenie temperatury w bielonych tunelach wynosi około 5-7 stopni w zależności od tunelu, czyli znacznie poniżej 10 stopni zapewnianych przez gamę osłon Arrigoni Prisma®.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet