PODosłonami.pl
Precyzyjna kontrola nawadniania ma sens!
Jak kontrolować nawadnianie (fertygację) w bezglebowych uprawach warzyw szklarniowych – podczas wiosennego spotkania z producentami ogórków w Czchowie temat ten omówił Cezary Chojecki z firmy Grodan. Firma proponuje nowy, ulepszony miernik GroSens 2.2, służący do mierzenia wilgotności, temperatury i EC w podłożu uprawowym z wełny kamiennej.
Czytaj dalej...
Cezary Chojecki z firmy Grodan przedstawił zalety korzystania w uprawie bezglebowej z miernika GroSens 2.2 (fot. A. Wize)
Rozwój technologii nawadniania i upraw bezglebowych w rejonie Nowego Sącza
Precyzyjne nawadnianie i jego kontrola w uprawach bezglebowych jest koniecznością. Cezary Chojecki przypomniał rozwój tej technologii i pionierskie w rejonie nowosądeckim dozowniki pożywki i wagi startowe opracowywane przez lokalnego producenta tych urządzeń – Stanisława Fałowskiego. Jeszcze stosunkowo niedawno w prawie każdej z tamtejszych szklarni podawaniem pożywki sterowały urządzenia jego produkcji i można powiedzieć, że m.in. dzięki nim nastąpił szybki rozwój ogrodnictwa szklarniowego w rejonie.
Z czasem na rynek wchodziły nowsze rozwiązania, niektóre z gospodarstw szklarniowych mocno rozbudowały się (inne, mniejsze rezygnowały z uprawy). Pojawiło się coraz więcej możliwości kontroli parametrów podłoża i sterowania nawadnianiem. Firma Grodan już od wielu lat oferowała mierniki GroSens, pozwalające mierzyć wilgotność, temperaturę i EC w matach uprawowych wełny mineralnej. Urządzenia te rozwijały się wraz z rozwojem technologii i wymagań użytkowników. Są one jednym z ważnych elementów umożliwiających prowadzenie uprawy opartej na danych liczbowych uzyskanych z regularnych pomiarów. Obecna, dokładniejsza i bardziej przyjazna dla użytkownika wersja miernika – GroSens 2.2 – była głównym tematem wystąpienia Cezarego Chojeckiego.
Kontrola nawadniania w uprawach bezglebowych wchodzi na wyższy poziom
Nowy GroSens 2.2 jest zoptymalizowany i przystosowany do pracy z podłożami z wełny skalnej firmy Grodan (modele danych są opracowane na podstawie tych podłoży). Pomiar jest prowadzony na dwóch wysokościach maty, dzięki czemu daje lepszy obraz parametrów w macie uprawowej. Mierzona jest wilgotność podłoża w zakresie 0-100%, EC – w zakresie od 0-10 mS/cm oraz temperatura – w zakresie 0-50°C. Urządzenie pozwala na monitorowanie parametrów w matach uprawowych – może być wykorzystywane jako miernik podręczny, lub z układzie 3 mierników zamontowanych „stacjonarnie” i prowadzących pomiary przez 24 godziny w ciągu doby (stałe pomiary następują co 3 minuty). Możliwa jest też zdalna kontrola poprzez współpracującą z miernikiem aplikację w smartfonie, z którym łączy się oprogramowanie GroSensu (wykorzystywana jest bezprzewodowa komunikacja, umożliwiająca łączność do 150 m w przeciętnych warunkach szklarniowych). Możliwe jest także połączenie nowego oprogramowania GroSens 2.2 z platformą e-Gro opracowaną przez Grodan oraz z komputerem klimatycznym.
Nowy miernik ma ulepszoną, wodoodporną obudowę, a dzięki jej niebieskiemu kolorowi ma być lepiej widoczny w szklarni. W zestawie może współpracować również z czujnikami parametrów klimatu (mierzącymi wilgotność i temperaturę, a także stężenie CO2).

Fruit Logistica Innovation Award 2025 – nagrody targów w Berlinie za innowacyjność
W tym roku do nagród Fruit Logistica Innovation Award zgłoszono około 70 innowacji, z których jury złożone z ekspertów wybrało pięciu finalistów. Ostateczną decyzję podjęli swoimi głosami goście targów, w dniach od 5 do 7 [...]



