Problem z zatkanymi kapilarami i kroplownikami 

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Problem z zatkanymi kapilarami i kroplownikami

Problem zatykania się systemu nawadniającego w uprawach pod osłonami znany jest zwłaszcza tym producentom, którzy do nawadniania czy fertygacji używają wody twardej. Obecne w takiej wodzie jony wapnia i magnezu powodują powstawanie tzw. twardości węglanowej (inaczej określanej jako przemijająca), która odpowiada za wytrącanie i osadzanie kamienia wewnątrz instalacji.

grodan NG 2.0

Wskutek tego następuje stopniowe zmniejszanie się prześwitu rur, węży i innych elementów systemu irygacyjnego. Powoduje to duże problemy podczas produkcji m.in. przesychanie podłoża czy całkowite zatkanie kroplownika. Zastosowanie kwasu azotowego czy podchlorynu sodu do czyszczenia systemu nawadniającego nie usunie problemu zakamieniania rur. Natomiast podanie do systemu większego stężenia kwasu azotowego może spowodować uszkodzenie membran w kroplownikach.

Radal to środek wyprodukowany przez poznańska firmę Vigrolux , producenta znanego preparatu do mycia szyb szklarniowych Sunglass. Preparat jest odpowiedzią na coraz większy problem z drożnością systemów nawadniania.

Radal idealnie przeciwdziała zatykaniu instalacji. Preparat doskonale usuwa zanieczyszczenia chemiczne m.in. nadmierną ilości wapnia czy magnezu oraz zanieczyszczenia biologiczne, np. glony. Radal jest w 100% bezpieczny dla całego systemu nawadniającego. Preparat najlepiej stosować tuż po zakończeniu produkcji, kiedy wszystkie elementy instalacji są jeszcze wilgotne.

radal-radal

Radal dostępny jest w postaci koncentratu, który należy wymieszać w odpowiednich proporcjach. Powinien być wprowadzony przez sterownik, po wyjęciu sondy pH, do instalacji na minimum 12 godzin. W tym czasie Radal działa na wszystkie niepożądane substancje.

Bardzo ważne jest aby wypłukać instalacje według zaleceń producenta:

  1. Otworzyć tzw. „okulary” na końcówkach.
  2. Wodą pod ciśnieniem usunąć Radal wraz z zanieczyszczeniami z instalacji.
  3. Zamknąć końcówki i przepłukać system wodą przez kapilar.
  4. Czynność powtórzyć dwukrotnie.

Ofertę Vigrolux można znaleźć na stronie www.vigrolux.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet