PODosłonami.pl

Róże wysokiej jakości z Goczałkowic-Zdroju, szklarnie cieniowane z dronu i inne rozwiązania

W Polsce uprawą róż na kwiaty cięte zajmuje się niewiele wysoko wyspecjalizowanych gospodarstw. Jest to produkcja bardzo wymagająca. By uzyskać kwiaty wysokiej jakości, niezbędne jest ich doświetlanie asymilacyjne w ciemnych miesiącach, a także zapewnienie optymalnego klimatu w szklarniach – przez cały rok. Róże, mimo że wymagają dużo światła, to w letnich miesiącach „nie przepadają” za zbyt intensywną operacją słoneczną i nadmiernym wzrostem temperatury w obiekcie. Właściwy dla róż klimat udaje się zapewnić dzięki użyciu zraszaczy wysokociśnieniowych rozpylających w szklarniach mgłę oraz dzięki pokryciu dachów szklarni specjalistyczną powłoką cieniującą, która pozwala ograniczyć przenikanie promieniowania słonecznego do wnętrza. W tym roku do pokrycia dachów cieniówką ReduSol w gospodarstwie Marka Dzidy z Goczałkowic-Zdroju użyto po raz pierwszy specjalistycznego dronu. Jakie są zalety takiego rozwiązania – o tym opowiedzieli ogrodnicy z tego gospodarstwa.

Czytaj dalej...

Kilka słów o rodzinnym gospodarstwie państwa Dzidów

Po kilku latach doświadczeń z uprawą gerber, frezji, lilii i tulipanów Marek Dzida – wraz z żoną Beatą – 30 lat temu postawił na uprawę róż na kwiaty cięte, w cyklu całorocznym. Do dzisiaj w swoim specjalistycznym gospodarstwie w Goczałkowicach-Zdroju właściciele pozostają wierni różom, są one uprawiane w szklarniach o łącznej powierzchni 3 hektarów. Obecnie w różanym biznesie pomagają pp. Dzidom ich dorosłe już dzieci: Aleksander – jego oczkiem w głowie są zagadnienia techniczne, Przemysław – koncentrujący się bardziej na sprzedaży róż oraz Elżbieta – zaangażowana w pracę w hurtowni kwiatów Róża (która, oprócz siedziby przy gospodarstwie rozrosła się o nowoczesne oddziały w Bielsku-Białej i w Katowicach).

Wysoka jakość róż zależy od wielu czynników

Na naszym rynku, podobnie jak w całej Europie, dostępne są w dużych ilościach róże pochodzące z importu, z krajów o korzystnych dla uprawy tych roślin warunkach naturalnych – z Afryki czy Ameryki Południowej. Atutem krajowych róż, podkreślanym przez ich producentów, jest świeżość – krótka droga od producenta do finalnego odbiorcy przekłada się na dłuższą trwałość kwiatów ciętych. By sprostać sinej konkurencji na rynku, producenci róż z Goczałkowic-Zdroju stawiają również na wysoką jakość oferowanych przez siebie kwiatów. Składa się na to wiele czynników: dopracowana technologia uprawy i ochrony roślin – z wykorzystaniem przede wszystkim metod biologicznych, odpowiedni i dostosowywany do oczekiwań rynku dobór odmian, wśród których są m.in. Con Amore, Jumilia, Sophia Loren, a także nowoczesne zaplecze techniczne gospodarstwa.

Nowoczesne techniczne zaplecze uprawy róż

Uprawa prowadzona jest w szklarniach typu Venlo, w matach z wełny skalnej marki Grodan, ułożonych na rynnach uprawowych – co jest już standardowym rozwiązaniem w uprawie róż. Do sterowania nawadnianiem i zarządzania klimatem pod osłonami wykorzystywany jest komputer szklarniowy Priva.

Ciepło do ogrzewania szklarni oraz energię elektryczną dostarczają dwa kogeneratory gazowe z firmy Jenbacher – jeden, o mocy 1,5 MW pracuje już od 4 lat w gospodarstwie, a drugi, o mocy 1 MW zakupiono dwa lata temu. Dodatkową korzyścią jest pozyskiwanie do dokarmiania roślin w szklarniach dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania gazu w młodszym z tych urządzeń.

Z ciekawych rozwiązań warto wymienić również działko przeciwgradowe – ogrodnicy zainwestowali w to urządzenie po silnym gradobiciu, które w 2012 r. zniszczyło szklarnie. Od tej pory to zabezpieczenie skutecznie chroni przed gradem (emitując do atmosfery fale akustyczne, które docierają do jej wyższych warstw i rozbijają kule gradu na mniejsze kawałki, te topią się zanim dotrą do powierzchni ziemi – w efekcie spada deszcz).

W szklarniach testowo zainstalowane zostało urządzenie służące do osuszania powietrza DryGair – pozwala to na obniżenie wilgotności, bez konieczności uchylania wietrzników (co w zimnych miesiącach wiązałoby się ze stratami energii cieplnej). Do obniżania temperatury powietrza latem używane są zraszacze wysokociśnieniowe, zamontowane pod dachem szklarni. Ponadto, przed nadejściem upalnej i słonecznej pogody dachy szklarni są pokrywane specjalistyczną powłoką cieniującą.

Cieniowanie szklarni – ważny element w regulowaniu klimatu w szklarni

W tym roku dachy szklarni pod koniec maja zostały pokryte cieniówką ReduSol, która ogranicza ilość światła dostającego się do szklarni i wpływa na utrzymywanie niższej temperatury wewnątrz (dokładne wartości odbicia ciepła i transmisji światła zależą od liczby opakowań ReduSolu użytych na hektar powierzchni szklarni). Zarazem ilość światła docierającego do szklarni w pochmurne i deszczowe dni jest wystarczająca.

Jak informował Przemysław Dzida, powłoka ReduSol była już kiedyś wykorzystywana przez właścicieli gospodarstwa do malowania dachów szklarni, później były próby z innym produktem, ale w praktyce okazał się dosyć drogi, a do obiektu dostawało się latem za dużo światła i zdarzały się przypalenia liści róż. Ogrodnicy postanowili więc wrócić do sprawdzonego już ReduSolu, który ma korzystny stosunek jakości do ceny, pozwala na zapewnienie dobrych warunków dla uprawy róż latem i wyeliminowanie przypaleń liści. Dodatkowe korzyści ze stosowania cieniówki to  stworzenie ludziom korzystniejszych warunków do przebywania w szklarni, dzięki czemu można uzyskać większą wydajność i lepszą jakość pracy.

Cieniowanie szklarni z dronu

Nakładanie powłoki cieniującej w maju br. po raz pierwszy w gospodarstwie pp. Dzidów zostało wykonane przez specjalistyczne drony. Wcześniej do malowania dachów ogrodnicy używali urządzenia automatycznie poruszającego się po rynnach dachowych szklarni (ten sam robot, wyposażony w obrotowe szczotki, jest używany do mycia dachu). Urządzenie to pozwala na dokładne pokrycie malowanej powierzchni i może pracować nawet przy lekkim wietrze. Pewną uciążliwością była konieczność zamknięcia wietrzników szklarni na długi czas i ograniczone wietrzenie obiektu.

Malowanie za pomocą 2 dronów usługowo wykonała firma Agrodrone. W ten sposób dachy szklarni o powierzchni 3 ha można pokryć w jeden dzień – jeśli rozpocznie się pracę rano. Ogrodnicy z Goczałkowic-Zdroju stwierdzili, że są zadowoleni z wyboru nowego sposobu rozprowadzania powłoki. Dokładność pokrycia dachów szklarni jest nieznacznie tylko słabsza, niż przy wcześniejszym sposobie malowania, ale w zupełności zadowalająca. Taki sposób pokrywania dachów cieniówką nie powoduje większych ograniczeń w wietrzeniu szklarni, co jest bardzo ważne dla uprawianych roślin. Ważne są warunki wykonania zabiegu – powinna panować bezwietrzna pogoda, aby nie następowało znoszenie produktu. Oczywiście nie może też padać deszcz.

Powłoka ReduSol pozostanie na dachach obiektów w Goczałkowicach-Zdroju do jesieni – decyzja o terminie jej zmywania będzie uzależniona od przebiegu pogody. Do zmywania powłoki używa się środka ReduClean.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet