Florensis: drugi oddział – nowe możliwości, czyli o inwestycji w Dinteloord

PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

Florensis: drugi oddział – nowe możliwości

Pod koniec 2019 roku firma Florensis zakończyła budowę nowego obiektu produkcyjnego w Dinteloord, który od tej pory stanowi drugi – obok centrali w Hendrik-Ido-Ambacht – oddział tego przedsiębiorstwa w Holandii. Umożliwia nowoczesną, zwiększoną produkcję materiałów wyjściowych do dalszej uprawy roślin ozdobnych, które oferuje to przedsiębiorstwo.

Czytaj dalej...
Nowy obiekt firmy Florensis w Dinteloord, fot. Florensis

Nowe obiekty w Dinteloord, fot. Florensis

Szczególna lokalizacja

Nowy obiekt firmy Florensis zlokalizowany został na 13-hektarowej działce, na terenie parku biznesowego Nieuw Prinsenland k. Dinteloord (ok. 50 km na południe od Rotterdamu), gdzie możliwe jest  wykorzystywanie infrastruktury energetycznej i wodnej wraz z kilkoma dużymi producentami warzyw szklarniowych, którzy współtworzą klaster.

Oddział firmy Florensis w Dinteloord oddano do użytku w grudniu 2019 r., fot. Florensis

Oddział w Dinteloord oddano do użytku w grudniu 2019 r., fot. Florensis

Produkcja ukorzenionych sadzonek w nowoczesnych warunkach

Nowoczesny zakład przedsiębiorstwa Florensis w miejscowości Dinteloord obejmuje szklarnię Venlo o powierzchni 45 000 m2, cieplarnię kabrioletową – z otwieranym dachem  (15 000 m2), halę-pracownię (5000 m2) oraz pomieszczenia biurowe.

Oba obiekty pod osłonami, zajmujące w sumie 60 000 m2 to konstrukcje holenderskiej firmy Ammerlaan Construction. Mają wysokość 6 m (do rynny). Wyposażone są m.in. w trzy kurtyny poziome: cieniującą, energetyczną oraz zaciemniającą, a także w lampy do doświetlania asymilacyjnego. Służą do produkcji ukorzenionych sadzonek roślin ozdobnych (w pierwotnej lokalizacji, w Hendrik-Ido-Ambacht – 30 minut jazdy samochodem od Dinteloord – odbywa się natomiast produkcja siewek/rozsad oraz uprawa elitarnych roślin do zakładania mateczników).

Przewidziano 17 różnych stref klimatu, przy czym cieplarnia kabrioletowa przeznaczona jest do hartowania materiałów wyjściowych na końcowym etapie uprawy.W procesie fertygacji możliwe jest przygotowywanie dowolnych  pożywek nawozowych, dostosowanych do potrzeb poszczególnych gatunków roślin – zainstalowano 11 zbiorników z roztworami składników pokarmowych oraz wodą.  Pożywka krąży w obiegu zamkniętym, ciecz dezynfekowana jest za pomocą lamp UV.

Nowoczesna szklarnia Venlo, w której prowadzona jest produkcja ukorzenionych sadzonek roślin ozdobnych, fot. Florensis

Nowoczesna szklarnia Venlo, w której prowadzona jest produkcja ukorzenionych sadzonek roślin ozdobnych w wielodoniczkach, fot. Florensis

Pracownia: roboty, dach z panelami słonecznymi

Nowoczesna hala-pracownia jest klimatyzowana, a jej dach wyłożono 1320 panelami fotowoltaicznymi, co zwiększa efektywność energetyczną budynku. W hali zamontowano 18 robotów ISO, które umożliwiają zautomatyzowane sadzonkowanie (do tac wypełnionych podłożem). Wydajność tych urządzeń wynosi 40 000 sadzonek na godzinę.

Pierwsze sadzonkowanie, czyli faktyczny początek działalności nowego oddziału, odbyło się 6 grudnia ub. r. Planowane na czerwiec 2020 r., podczas FlowerTrials oficjalne otwarcie obiektu nie doszło do skutku z powodu pandemii koronawirusowej. Nie wpłynęła ona jednak negatywnie na produkcję w Dinteloord, której pierwszy rok w nowym obiekcie Florensis ocenia pozytywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet