Zieleń to Życie – zielono i „technicznie”

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Zieleń to Życie – zielono i „technicznie”

Od 1 do 3 września w halach warszawskiego Expo Centre XXI wystawa Zieleń to Życie oraz towarzyszące jej targi Flower Expo Poland zgromadziły ponad 300 wystawców z Polski, Europy, Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Pierwsze dwa dni przeznaczone były dla profesjonalistów, trzeciego wystawa była otwarta dla szerokiej publiczności. Wystawie towarzyszył bogaty program wykładów, konkursów oraz pokazów florystycznych.

Uroczystość wręczenia nagród "Zielony Laur" - przedstawiciel firmy Geo Polska odbiera główną nagrodę, przyznaną za folię Plastikas Kritis EVO2®

Uroczystość wręczenia nagród "Zielony Laur 2016" - przedstawiciel firmy Geo Polska odbiera główną nagrodę, przyznaną za folię Plastika Kritis EVO2®

Zielone Laury

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia targów było wręczenie nagród Zielony Laur. Jej laureatem została firma Geo Polska, która do konkursu zgłosiła 7-warstwową folię z serii EVO2®, z greckiej firmy Plastika Kritis, służące do krycia obiektów podwójną, pompowaną powłoką. Są to pierwsze na świecie, opatentowane folie, które ulegają celowemu rozwarstwieniu, montaż tego materiału przebiega w identyczny sposób jak folii pojedynczej. Dwie zespolone ze sobą folie ulegają rozwarstwieniu pod wpływem ciśnienia wpompowywanego pomiędzy nie powietrza. Korzyści dla klienta, wynikające z wyboru nagrodzonej folii: obniżenie kosztu instalacji podwójnej folii pompowanej, ograniczenie ryzyka błędów montażowych poprzez wyeliminowanie konieczności kontroli naciągnięcia dwóch niezależnych folii, zmniejszenie ryzyka uszkodzeń wiatrowych w trakcie montażu, perfekcyjne rozłożenie materiału, jedyne obecnie dostępne folie na rynku, które nie wymagają montażu każdej powłok podwójnej, pompowanej folii osobno.

Plastikas Kritis EVO2®

Zdobywcą głównej nagrody „Zielony Laur” została folia Plastika Kritis EVO2® z oferty firmy Geo Polska

Kolejnym zdobywcą Zielonego Lauru była firma Piotr Kość Szkółki od 1965, za kolekcję roślin „In your PATIO” od berry&morreTM. Kolekcja stworzona została pod kątem przydatności do uprawy na balkonie, tarasie lub małym ogrodzie. W jej skład wchodzi: minikiwi ISSAI, malina RUBY BEAUTY®, 2 jabłonie Ballerina, jeżyna BLACK CASCADE® oraz figowiec GUSTISSIMO® PERETTA. Wszystkie rośliny poza walorami użytkowymi są idealną ozdobą niewielkich przestrzeni „Twojego Patio”. Kolekcja jest dostępna na rynku od roku 2016 i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród konsumentów. Wyróżnia ją wysoka jakość oferowanych roślin oraz odpowiedni dobór gatunków i odmian.

Podczas uroczystości otwarcia wystawy wręczono także honorową nagrodę przyznawaną przez Związek Szkółkarzy Polskich. Laureatem tegorocznego Honorowego Zielonego Lauru został dr habilitowany Jacek Borowski, profesor nadzwyczajny SGGW.

Wyróżnienia wystawy Zieleń to Życie

Wyróżnienie wystawy Zieleń to Życie zdobyła firma PPHU Garden Serwis Tomasz Pecyna, za mikroprocesorowy dozownik CO2 i O2 CDF AQUA, z ciągłym pomiarem pH i KH, do stawów kąpielowych i dekoracyjnych. Nowe rozwiązanie w branży, służące do uzdatniania wody w sposób naturalny. Dozowanie CO2 pozwala na zbuforowanie wody w zbiorniku. Dzięki temu pH i KH wody są na stałym, odpowiednim dla biologii zbiornika poziomie. CO2 w wodzie dodatkowo pobudza rośliny wodne do szybszego wzrostu, dzięki temu są one silną konkurencją dla niepożądanych w wodzie glonów.

Inne produkty zgłoszone do konkursu

Szkółka Blumkowscy Sp, j. miała w ofercie „Gotowe żywopłoty”, przygotowane w formie modułów ogrodzeniowych. Tworzące je elementy złożone są ze zwartych form drzew i krzewów o szerokości 40 cm, długości 100 cm i wysokości 80-200 cm. Gotowy produkt sprzedawany jest w biodegradowalnych pojemnikach, dostępny przez cały rok, uformowany i zagęszczony.

Maty jezdne do wózków duńskich zaprezentowało przedsiębiorstwo Royal Brinkman. Wykonane są tworzywa pochodzącego z recyklingu (izolacja kabli). Są trwałe, lekkie (w porównaniu z produktami betonowymi) i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Składają się z modułów o długości 120 cm, najazdów oraz 24 cm obrzeży, które pełnią funkcję prowadnic dla kółek wózków. Część środkowa posiada wytłoczenie chroniące pieszych przed poślizgnięciem. Mata jest bardzo łatwa w montażu, pozwala na wytyczenie przejazdów stałych i tymczasowych.
Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek zgłosiło do konkursu produkt „Niezłe ziółko”. Jest to gama rodzimych i egzotycznych odmian ziół w pojemnikach do uprawy na parapecie okiennym lub w ogrodzie. Każda roślina zaopatrzona jest w kolorową etykietę z opisem. Zioła oprócz walorów smakowych i zapachowych stanowią doskonałą dekorację.

Printack Designer to program do samodzielnego projektowania i drukowania etykiet pętelkowych, wtykanych i samoprzylepnych z firmy Printack. Jest to rozwiązanie dla szkółkarzy, centrów ogrodniczych i ogrodów z kolekcjami roślinnymi. Jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze, bez potrzeby korzystania z pomocy informatycznej. Umożliwia samodzielne zaprojektowanie wyglądu etykiety z dowolnym rozmieszczaniem elementów składowych tj. zdjęcia, grafiki, tekstu i kodów kreskowych. Przygotowany szablon można zmieniać wedle potrzeb a etykiety drukować na standardowej kolorowej drukarce laserowej. Program obsługuje 20 języków, blisko setkę szablonów etykiet wodoodpornych oraz akceptuje wiele formatów i baz danych roślin (XLS, MDB, SQL, Oracle, DBF, CSV, MvSQL).

Wśród zgłoszonych nowych rozwiązań wymieniono także mobilny ogród wertykalny Floway In z firmy Wertykalni.pl. Jest to moduł z roślinnością w formie ogrodu wertykalnego, wyposażony w system automatycznego nawadniania wraz z opcjonalnym, specjalistycznym oświetleniem. Dzięki kompaktowym rozmiarom i mobilności idealnie sprawdza się zarówno w prywatnych domach, jaki też w przestrzeniach publicznych, doskonale będzie wyglądać również na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Ogród wertykalny poprawia mikroklimat miejsca, nawilża powietrze, dostarcza tlenu, tłumi hałasy i pochłania szkodliwe substancje.
Nowością Centrum Zieleni Sp. z o.o. był naturalny nawóz dolistny do bukszpanu Topbuxus Heal TH-MIX (Zdrowie), który – jak podaje producent – zatrzymuje rozwój chorób grzybowych, wzmacnia komórki roślin, poprawia ich sprężystość, nadaje liściom soczysty zielony kolor i połysk.

O nagrodzonych nowościach roślinnych napiszemy wkrótce

czytaj też:
https://www.podoslonami.pl/kategoria/uprawy-i-odmiany/rosliny-ozdobne/

https://www.podoslonami.pl/wyroznienie-dziennikarzy-otrzymuje/

1 komentarz do “Zieleń to Życie – zielono i „technicznie”

  1. Pingback: Zieleń z kwiatami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet