PODosłonami.pl

Zwalczanie mączlika za pomocą maszyny ssącej

Do integrowanej ochrony roślin przed szkodnikami w uprawach szklarniowych poszukiwane są coraz bardziej nowatorskie rozwiązania technologiczne. Holenderska firma Micothon zbudowała urządzenie do próżniowej ekstrakcji owadów latających. Prototypowe wersje robota testowane są w uprawach truskawek, rzeżuchy i roślin ozdobnych w pojemnikach.

Czytaj dalej...

Maszyna do próżniowego odsysania owadów latających przesuwa się nad roślinami (fot. Micothon)

Opryskiwacze wspomagane powietrzem

Micothon produkuje w pełni automatyczne roboty opryskujące rośliny, które mogą być wykorzystywane w wielu rodzajach szklarni i upraw.  Robot opryskujący wykorzystuje wspomaganie powietrzem, aby stosowane preparaty pokrył prawie 97% powierzchni liści.

Odsysanie owadów za pomocą technologii próżniowej

Konstruktor robotów opracował niedawno autonomiczną maszynę do próżniowego odsysania owadów latających, głównie mączlików.

Maszyna składa się z okapu z wentylatorami i przymocowana jest do konstrukcji szklarni. Silny strumień powietrza wyłapuje owady, które są zatrzymywane w specjalnym filtrze. Roboty mogą być wykorzystywane w uprawach warzyw (rzeżucha) i roślin ozdobnych (w pojemnikach). Szerokość robota dostosowywana jest to szerokości rzędów.

Doświadczenia w uprawie truskawek

W regionie Brabancji Północnej (Holandia) wystąpiła silna presja mączlika w uprawach truskawek szklarniowych. W związku z tym firma Jong Fruit (w miejscowości Dongen) zdecydowała się na przetestowanie prototypowej wersji robota dostosowanego do uprawy truskawek w pojemnikach ustawionych na rynnach. W tym przypadku maszyna porusza po systemie rur grzewczych wzdłuż rzędów. Robot wyposażony jest w dwa wentylatory – jeden wytwarza podciśnienie (można je regulować potencjometrem), a drugi zdmuchuje szkodniki z liści (prędkość ssania jest regulowana). Strumień powietrza wyłapuje owady w specjalnym filtrze. Trwają prace nad dalszą modyfikacją robota, m.in. pod kątem dostosowania do ilości owoców na roślinach.W uprawach truskawki maszyna porusza po systemie rur grzewczych, wzdłuż rzędów (fot. Micothon)

Źródło: Hortidaily.com, micothon.nl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet