PODosłonami.pl

AGROSIMEX
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Truskawki pod folią lub agrowłókniną

Popularną metodą przyspieszenia wegetacji wykorzystywaną w uprawie wczesnych truskawek jest okrywanie roślin folią perforowaną lub agrowłókniną. Zastosowanie płaskich osłon w okresie wczesnowiosennym oprócz przyspieszenia zbiorów dodatkowo zabezpiecza rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, przymrozkami.

Przyspieszana uprawa truskawek pod agrowłókniną

Truskawki pod agrowłókniną

Główną zaletą zastosowania płaskich osłon jest przyspieszenie wzrostu, kwitnienia i owocowania roślin. Osłony stanowią także dobre zabezpieczenie przed wiosennymi przymrozkami, które często zdarzają się nawet w maju. Okrywanie plantacji folią perforowaną bądź agrowłókniną można stosować w każdym systemie uprawy truskawek – rzędowym, rzędowo-pasowym lub zagonowym. W przyspieszonej uprawie truskawek na zbiór wczesny warto zastosować także ściółkowanie rzędów lub zagonów czarną folią bądź agrotkaniną, powodującą nagrzewanie się gleby. Dzięki temu w glebie będą panować lepsze warunki termiczne dla rozwoju i aktywności systemu korzeniowego roślin niż na plantacji nie ściółkowanej.

Folia czy agrowłóknina?

Do wiosennego okrywania truskawek można wykorzystać folię perforowaną o grubości 0,04-0,1 mm i otworach o średnicy 1 cm (500-700 otworów/1 m2) lub agrowłókninę o gramaturze 17 lub 19 g/m2). Truskawki można także okryć wcześniej, przed zimą, stosując grubsze agrowłókniny jesienno-zimowe (o gramaturze 23, 30, 50 g/m2), które zabezpieczą rośliny w tym okresie przez mrozem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a wiosną ułatwią regenerację roślin i przyspieszą ich wzrost.

Agrowłóknina jest bardziej przepuszczalna dla wody i przewiewna niż folia perforowana. Jest ponadto lżejsza i lepiej przylega do roślin, dzięki czemu nie jest tak podatna na uszkodzenie czy zerwanie przez podmuchy wiatru. Pod agrowłókniną temperatura i wilgotność powietrza są niższe niż pod folią (o ok. 2-3°C), co zmniejsza ryzyko porażenia roślin przez choroby grzybowe. Z kolei pod osłoną z folii zazwyczaj owoce dojrzewają nieco wcześniej niż pod agrowłókniną. Zaletą folii perforowanej jest też większa wytrzymałość mechaniczna, dzięki czemu można ją wykorzystywać przez kilka sezonów.

Wiosenne okrywanie truskawek włókniną lub perforowaną folią przyspiesza dojrzewanie owoców o 3-8 dni. Stosując osłonę w okresie jesienno-zimowym można uzyskać przyspieszenie owocowania nawet o kilkanaście dni.

Uzupełnienie składników pokarmowych

Przed rozłożeniem osłony należy przeprowadzić nawożenie doglebowe oraz rozwinąć linie kroplujące. Składniki pokarmowe w glebie należy uzupełnić do optymalnych wartości na podstawie wyników analizy gleby. Nawozy najlepiej aplikować późnym latem, w czasie przygotowania stanowiska pod plantację, oraz jesienią.

Uwaga na chwasty!

Nie tylko uprawiane rośliny, ale także chwasty mają lepsze warunki do wzrostu pod osłoną z folii czy agrowłókniny. Dlatego decydując się na uprawę w tej technologii należy zwrócić szczególną uwagę na odchwaszczanie plantacji. Najlepiej zrobić to jesienią poprzedniego roku, kiedy po zbiorach owoców można bezpiecznie zastosować herbicydy doglebowe. Warto pamiętać o dodatku odpowiedniego adiuwantu do zastosowania z herbicydami, gdyż poprawi to efektywność zabiegu. Wiosną, po rozpoczęciu wegetacji, najlepiej odchwaszczać plantację  już tylko mechaniczne.

Mikroklimat pod osłoną może sprzyjać także rozwojowi chorób i szkodników, trzeba więc prowadzić lustrację plantacji również pod tym kątem.

Okrywanie plantacji

Wiosenne okrywanie plantacji należy zacząć, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne (marzec, początek kwietnia). Trzeba pamiętać o odpowiedniej szerokości materiału osłaniającego. Folia czy agrowłóknina powinna mieć taką szerokość, aby umożliwić swobodny wzrost roślin oraz odpowiednie zabezpieczenie brzegów osłony.

Materiał osłaniający można rozkładać ręcznie lub mechanicznie za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych maszyn. Brzegi osłony należy zabezpieczyć układając na nich worki z piaskiem lub wkopując je w glebę wzdłuż rzędów.

Po zdjęciu osłony

Okrycia z folii i agrowłókniny pozostawia się zwykle do czasu aż minie zagrożenie przez wiosenne przymrozki, czyli do połowy maja. Na plantacji truskawek materiał osłaniający zdejmuje się w czasie kwitnienia, gdy większość kwiatów jest rozwinięta.

Po zdjęciu osłony warto wzmocnić rośliny poprzez dolistną aplikację nawozów i preparatów o działaniu biostymulującym i regenerującym rośliny (np. preparaty na bazie aminokwasów). Dobrze jest także zastosować posypowo granulowany nawóz wieloskładnikowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak w czasie pandemii wspierać lokalnych producentów?

W ostatnich miesiącach stało się wyraźnie widoczne, że w czasie pandemii z największy problemami finansowymi borykają się małe firmy. Dlatego właśnie potrzebują one wsparcia, które na szczęście nadchodzi ze strony konsumentów. Obecnie 35% Europejczyków deklaruje, [...]

Syngenta bratki
TSW 2021
Top Plants
Florensis Poinsecja
HortiAdNet