Uprawa truskawek deserowych w tunelach foliowych

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Truskawki w tunelach od maja do listopada

W gospodarstwie OVOC Farma Owocowa w miejscowości Studzieniec pod Chodzieżą (woj. wielkopolskie) sezon zbiorów truskawek pod osłonami trwa od maja do listopada. Poniżej o tym, w jakich technologiach i jakie odmiany truskawek uprawiają w tunelach producenci ze Studzieńca – Aleksandra i Mariusz Pietruszkowie, prowadzący gospodarstwo wraz z synem Beniaminem.

Czytaj dalej...
Właścicielka plantacji OVOC Aleksandra Pietruszka z córką Amelią

Właścicielka Farmy Owocowej OVOC Aleksandra Pietruszka z córką Amelią

Obiekty uprawowe

Plantatorzy zajmują się produkcją deserowych truskawek w tunelach foliowych od pięciu lat. Decydując się na założenie plantacji postawili na najnowocześniejsze technologie. Wykonawcą tuneli foliowych oraz dostawcą ich wyposażenia była firma Haygrove. Obiekty są różnego typu (pojedyncze i zblokowane) i o sklepieniu półokrągłym oraz gotyckim. Konstrukcja najnowszych tuneli wykonana jest z rur o owalnym przekroju, o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej. Obiekty są pokryte folią różnego typu, w zależności od przeznaczenia tuneli. W pojedynczych tunelach do najwcześniejszych upraw wykorzystuje się folię zapewniającą dobrą dostępność światła oraz pochłaniającą promieniowanie cieplne, zaś zblokowane obiekty pokryte są folią o właściwościach rozpraszających światło, co zapewnia korzystny dla roślin mikroklimat w czasie letnich upałów.

Technologia uprawy truskawek

Tunelowe plantacje truskawek zajmują 3,5 ha, w tym na powierzchni 1 ha uprawiane są odmiany wczesne, a na 2,5 ha odmiany powtarzające owocowanie. Truskawki uprawiane są na rynnach w matach z podłożem kokosowym z firm Botanicoir i Legro. Na całej plantacji pożywka jest podawana automatycznie poprzez dozowniki nawozów z firm Priva oraz Poldrip.

Do zapylania kwiatów truskawek wykorzystywane są trzmiele z firmy Koppert. W tunelach stosowana jest także ochrona biologiczna. Do obiektów wprowadza się entomofagi, chroniące uprawy przed szkodnikami. Producenci korzystają z preparatów firmy Bioline. Stosowane są m.in. drapieżne roztocze z rodziny dobroczynkowatych (Phytoseiidae) – Amblyseius cucumeris, odżywiający się przede wszystkim larwami wciornastków oraz A. andersoni, który jest polifagiem i żywi się m.in. przędziorkami. W celu monitorowania obecności szkodników wykorzystuje się żółte i niebieskie tablice oraz taśmy lepowe, a ponadto prowadzone są systematyczne lustracje upraw. Wykorzystanie chemicznych środków ochrony jest ograniczone do minimum. Ochrona chemiczna jest stosowana wyłącznie profilaktycznie, w najwcześniejszych fazach uprawy.

Odmiany truskawek w uprawie w tunelach

W minionym sezonie w pojedynczych tunelach na przyspieszony zbiór uprawiane były dwie odmiany wczesne, ‘Elsanta’ i ‘Sonsation’. Do uprawy wybrano także kilka odmian neutralnych fotoperiodycznie, czyli tzw. powtarzających owocowanie – ‘Murano’, ‘Furore’, ‘Hademar’ i najnowsza kreacja włoskiej hodowli –‘Vivara’. Jak tłumaczyła A. Pietruszka, głównym kryterium przy doborze odmian, oprócz wysokiej jakości owoców jest ich smak. Plantatorzy chcą, aby truskawki z ich gospodarstwa wyróżniały się nie tylko jakością premium i bezpieczeństwem dla zdrowia, ale również niezapomnianym smakiem, po który konsumenci będą wracać.

Do zakładania plantacji wykorzystywane są sadzonki doniczkowane (typu tray i mini tray) oraz sadzonki typu frigo A+. Materiał nasadzeniowy plantatorzy kupują w renomowanych, licencjonowanych szkółkach. Odmiany owocujące wczesną wiosną wysadzane są na początku lipca poprzedniego roku. Z kolei sadzenie odmian powtarzających trwa od drugiej połowy marca do końca kwietnia, co zapewnia ciągłość oraz wyrównany poziom podaży w sezonie zbiorów. Liczba sadzonek na matach zależy od odmiany oraz rodzaju i wielkości sadzonek. Zazwyczaj na pojedynczej macie o długości 1 m umieszcza się po 8 roślin.

Zbiory owoców

Zbiory owoców rozpoczynają się w maju i trwają nieprzerwanie do końca października, a przy sprzyjającej pogodzie nawet do połowy listopada. Najpierw zaczynają dojrzewać owoce odmian wczesnych, a następnie w fazę owocowania wchodzą odmiany powtarzające, które zapewniają ciągłość zbiorów i odpowiednią podaż owoców do końca sezonu.



Zebrane owoce są przewożone pakowni, gdzie następuje ich schłodzenie, sortowanie i pakowanie. Truskawki pakowane są w różnego typu opakowania jednostkowe (plastikowe pudełka, kubeczki i wiaderka) o różnej pojemności, w zależności od indywidualnych wymagań odbiorców. Owoce są kierowane na rynek krajowy oraz na eksport. Ważnym ich odbiorcą są sieci handlowe. Plantatorzy współpracują m.in. z takimi sieciami, jak Lidl czy Dino.

Podsumowanie sezonu uprawy

Miniony sezon zbiorów truskawek zakończył się w połowie listopada. Plantatorzy oceniają go jako udany, zarówno pod względem uprawowym, jak i rynkowym. W uprawie truskawek we znaki dała się Drosophila suzuki, która w minionym roku dość masowo pojawiała się na plantacjach w całej Polsce. Jak podkreślił Beniamin Pietruszka, w ochronie przed tym szkodnikiem ważna jest szybka reakcja i odpowiednio wczesne wystawienie pułapek ze środkami biologicznymi, przywabiającymi muszkę plamoskrzydłą.

Na rynku truskawek w trakcie sezonu notowano duże wahania cen, związane ze zmianami podaży owoców. Jednak mimo to właścicielom gospodarstwa OVOC udało się utrzymać odbiorców oraz ceny, przede wszystkim ze względu na zachowanie wysokiej jakości truskawek przez cały okres zbiorów.

Podsumowując miniony sezon plantatorzy zwrócili uwagę na wysokie i stale rosnące koszty produkcji owoców w tunelach foliowych. Aby produkować truskawki najwyższej jakości trzeba zainwestować w odpowiednie technologie oraz sadzonki. Odczuwalnym problemem są rosnące koszty siły roboczej. O pracowników do zbioru coraz trudniej, a stawki są coraz wyższe. Po tym sezonie plantatorów czeka inwestycja w wymianę folii tunelowej po 6 latach uprawy. Wiąże się to zarówno z kosztami zakupu nowej folii, ale trzeba również uwzględnić nakłady na utylizację zużytej folii. – Problemów przybywa, koszty rosną. Ale wszystkie te nakłady są niezbędne, gdyż aby utrzymać pozycję na rynku, trzeba zainwestować, a wygrać można tylko wysoką jakością oferowanych owoców – podsumowuje Beniamin Pietruszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet