PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Truskawki w tunelach

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski z Lubelszczyzny uprawiają truskawki na powierzchni 4 ha. Ponad 1 ha stanowią uprawy wczesne, prowadzone w tunelach foliowych firmy Haygrove. Produkowane truskawki wyróżniają się wysoką, powtarzalną jakością oraz wyjątkowym smakiem.

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Gospodarstwo prowadzone przez Annę i Janusza Maruszewskich wraz z synami – Adamem i Mateuszem zlokalizowane jest w miejscowości Nowomichowska koło Puław. Każdy z domowników jest odpowiedzialny za inny sektor produkcji – Anna zajmuje się organizacją pracy osób zatrudnionych przy zbiorach i pielęgnacji roślin, Janusz odpowiada za technologię uprawy, Adam organizuje pakowanie i przygotowanie owoców do sprzedaży, a Mateusz prowadzi sprzedaż oraz działania marketingowe.

Obiekty i odmiany

Truskawki uprawiane są w tunelach dwóch typów – w pojedynczych obiektach o gotyckich dachach (4 tunele o łącznej powierzchni 0,6 ha) oraz w tunelu zblokowanym o klasycznym kształcie sklepienia (0,4 ha). Obiekty mają wysokość 3,5 m. Rośliny sadzone są na podwyższonych zagonach ziemnych okrytych czarną folią. Przed zbiorami owoców plantacja ściółkowana jest słomą. Do zapylania kwiatów stosuje się pszczoły miodne, murarki oraz trzmiele.

W tunelach uprawiane są odmiany o najwcześniejszej porze dojrzewania owoców, takie jak ‘Flair’, ‘Rumba’, ‘Aprika’ i ‘Allegro’. Plantacja plonująca w tym sezonie została założona w sierpniu ub.r. Plonowanie rozpoczęło się z końcem kwietnia br., a w maju zbierano już ilości handlowe owoców. Zebrane owoce są zwożone do pomieszczenia, gdzie następuje ich ważenie i przygotowywanie zamówień, a następnie są dostarczane na giełdę, gdzie odbierają je handlowcy. Plantatorzy mają stałych odbiorców, których grono systematycznie się powiększa.

„Budowanie” jakości owoców

Stanowisko do tunelowej uprawy truskawek jest starannie przygotowywane. Plantatorzy stosują odpowiednie przedplony, w tym rośliny fitosanitarne, takie jak gryka czy gorczyca. Przed sadzeniem roślin następuje uregulowanie odczynu gleby i uzupełnienie składników pokarmowych do optymalnych wartości. Dodatkowo w celu poprawy właściwości gleby aplikowane są preparaty zawierające kwasy humusowe (Humik, Fertiactyl Starter), które ponadto stymulują rozwój systemu korzeniowego sadzonych roślin. Po posadzeniu rośliny są zasilane nawozami w formie fertygacji. Program fertygacji dostosowany do poszczególnych faz wzrostu i rozwoju roślin układa dr Zbigniew Jarosz, który prowadzi doradztwo nawozowe w tym gospodarstwie. Rośliny są ponadto systematycznie dokarmiane dolistnie wapniem oraz krzemem. Ma to na celu wzmocnienie roślin i zwiększenie ich odporności na ataki szkodników i patogenów oraz poprawienie jakości i trwałości pozbiorczej owoców. To m.in. dzięki temu produkowane w gospodarstwie owoce mają jakość premium i wyróżniają się pięknym wyglądem, doskonałym smakiem i długim okresem trwałości pobiorczej, tzw. shelf life.

 

Więcej informacji o uprawie truskawek w Gospodarstwie Rolnym Maruszewski można znaleźć w relacji zamieszczonej w czasopiśmie „Pod Osłonami” nr 5/2020.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Właścicielka plantacji OVOC Aleksandra Pietruszka z córką Amelią

Truskawki w tunelach od maja do listopada

W gospodarstwie OVOC Farma Owocowa w miejscowości Studzieniec pod Chodzieżą (woj. wielkopolskie) sezon zbiorów truskawek pod osłonami trwa od maja do listopada. Poniżej o tym, w jakich technologiach i jakie odmiany truskawek uprawiają w tunelach [...]

BANER 28
HortiAdNet