PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Truskawkowe „Factory”

W gospodarstwie ogrodniczym Agnieszki Malcherek w Śmiglu na powierzchni około 2 ha w szklarniach typu Venlo uprawia się pomidory na podwieszonych rynnach. Dodatkowo w tym roku na powierzchni prawie 0,5 ha założono nowoczesną uprawę truskawek na rynnach pod foliowymi daszkami.

W tym roku na plantacji pomidorów w znajdują się tam dwie odmiany: Torrero F1 i Starbuck F1. Szczególnie dobrze oceniamy ‚Torrero’, którego owoce są twarde, dobrze dorastają i szybko zaczęły dojrzewać – informuje A. Malcherek. Pomidory w tym gospodarstwie posadzono 7 stycznia, a zbiory owoców rozpoczęto pod koniec marca. Od kilku już sezonów pomidory uprawia się w matach kokosowych. Szczepioną, dwupędową rozsadę importowano z Finlandii.

Jak ocenia pani Agnieszka wprowadzenie podwieszonych rynien pozytywnie wpłynęło na zdrowotność roślin – nie ma problemów z zaleganiem pożywki w rządach, w szklarni panuje mniejsza wilgotność, lepsza jest cyrkulacja powietrza wokół roślin. Dodatkowo znacznie łatwiej zbiera się owoce. Wprowadzenie rynien pozwala także pozostawiać w szklarni regularnie wycinane liście (po obcięciu z pędów są rzucane pod rynny).

W gospodarstwie Agnieszki Malcherek w tym roku na powierzchni prawie 0,5 ha powstała również nowoczesna plantacja truskawek – na rynnach osłoniętych foliowymi daszkami. Pierwsze efekty tej uprawy są bardzo dobre i jeśli będzie się ona sprawdzać do końca sezonu w gospodarstwie rozważa się znaczne powiększenie uprawy truskawek, która w ocenie właścicielki jest znacznie łatwiejsza niż produkcja pomidorów, a jeśli plony i ceny uzyskane za owoce będą wysokie uprawa ta powinna być również bardzo dochodowa. Zaletą uprawy truskawek jest także krótszy cykl produkcyjny niż w przypadku pomidorów, których uprawa obecnie trwa praktycznie cały rok – informuje A. Malcherek.

Wszystkich zainteresowanych uprawą truskawek w gospodarstwie Agnieszki Malcherek zapraszam do odwiedzenie strony www.jagodnik.pl/truskawkowe-factory, na której na bieżąco relacjonowane są wszystkie prace związane z uprawą truskawek. W tym gospodarstwie 14 września odbędzie się spotkanie pt. „Truskawkowe Factory”, w którego trakcie zorganizowane będzie seminarium i pokazy uprawy truskawek na rynnach pod daszkami.

HortiAdNet