PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

TSW 2019 – tłumy i nagrody

Wczoraj zakończyła IX edycja Targów Warzywnictwa i Sadownictwa – TSW 2019. Wydarzenie kolejny raz odniosło sukces frekwencyjny – w ciągu dwóch dni imprezy przez hale targowe przewinęło się prawie 15 tys. osób. Ogrodnicy, którzy przyjechali do Nadarzyna mogli poznać ofertę 386 wystawców, zgromadzonych na powierzchni 23 550 m2, a także uczestniczyć w konferencjach – łącznie podczas dwóch dni wygłoszono 60 wykładów. Ważnym wydarzeniem było przyznanie nagród im. Prof. Szczepana Pieniążka – otrzymały je tym razem 3 produkty i rozwiązania, a wyróżnieniami uhonorowano kolejne dwa.

TSW coraz bardziej międzynarodowe

TSW oprócz sukcesów wyrażonych w podanych wyżej liczbach, zdobywają także coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej – w tegorocznej edycji oprócz licznej grupy polskich wystawców uczestniczyły również firmy z Luksemburga, Korei Południowej, Kamerunu, Holandii, Włoch, Belgii, Danii, Francji, Austrii, Niemiec, USA, Turcji czy Wielkiej Brytanii. W stosunku do zeszłego roku do grona wystawców dołączyły aż 66 nowe firmy. Także wśród odwiedzających wielu było obcokrajowców m.in. z Austrii, Belgi, Białorusi, Czech, Egiptu, Estonii, Francji, Holandii, Indii, Litwy, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Ukrainy i Włoch.

Nagrody im. Prof. Szczepana Pieniążka

Podczas uroczystego otwarcia TSW 2019 już po raz szósty przyznane zostały Nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka. Kapituła konkursu uhonorowała najbardziej innowacyjne i korzystne dla ogrodnictwa, środowiska i społeczeństwa produkty zgłoszone przez wystawców. W tegorocznej edycji konkursu decyzją kapituły nagrodzone zostały następujące firmy: Bio Killer – urządzenie do mechanicznego usuwania szkodników z upraw polowych, działające na zasadzie odkurzacza, bardzo dobrze wpisujące się w trendy ogrodnictwa zrównoważonego (sustainable) – zgłoszone przez firmę Agro Smart Lab Sp. z o.o.; osuszacz powietrza pod osłonami DryGair – zgłoszony przez firmę Royal Brinkman Polska Sp. z o.o., pozwalający na stworzenie korzystnego mikroklimatu w szklarniach, a przez to ograniczenie możliwości rozwoju chorób i poprawę warunków do wzrostu i rozwoju roślin;  innowacyjna lampa LED COB PLATALUX – zgłoszona przez przedsiębiorstwo Plantalux Sp. z o.o. Wyróżnienia przyznano firmie Green Sort Sp. z o.o. za Sortownicę Green Sort Vision oraz firmie Valagro S.A. za biostymulator do stosowania doglebowego  – Kendal Root.

Wykłady, wykłady

Jak co roku TSW towarzyszył bogaty program konferencji branżowych, podczas których polscy i zagraniczni specjaliści wygłosili blisko 60 wykładów. Swoją wiedzą podzielili się zarówno naukowcy, jak i praktycy. Pierwszego dnia miały miejsce: V Sadownicze Forum Ekonomiczne, VI Konferencja Truskawkowa oraz konferencja poświęcona ekologii w ogrodnictwie. W czwartek odbyły się konferencje na temat sadownictwa, produkcji warzywach polowych oraz uprawy perspektywicznych gatunków w ogrodnictwie. Nasza redakcja była patronem merytorycznym i współorganizatorem konferencji poświęconej trendom i perspektywom w uprawie papryki i innych warzyw „tunelowych”.

Słuchacze tego bloku mogli wysłuchać prezentacji na temat ochrony papryki, wygłoszonych przez prof. dr hab. Nataszę Borodynko-Filas, prof. dr hab. Czesława Ślusarskiego oraz dr Marię Rogowską. O roli tlenu w życiu roślin i skutkach jego deficytu mówiły dr Gabriela Wyżgolik oraz dr Anna Kołton. Z dużym zainteresowaniem słuchaczy spotkały się wykłady praktyków, doradców uprawowych Marcina Niedobylskiego oraz Piotra Słomianego na temat problemów w uprawie papryki i bezglebowej uprawy tego gatunku. Jak podają organizatorzy TSW łącznie w wykładach uczestniczyło blisko 3000 osób, a ponad 2000 oglądało bezpośrednie, internetowe transmisje wybranych wykładów.

Organizator Targów Sadownictwa i Warzywnictwa – Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o. o. – już dziś zaprasza na przyszłoroczne targi TSW 2020, które odbędą się w tej samej lokalizacji 9 i 10 stycznia 2020 roku.

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Truskawki w tunelach

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski z Lubelszczyzny uprawiają truskawki na powierzchni 4 ha. Ponad 1 ha stanowią uprawy wczesne, prowadzone w tunelach foliowych firmy Haygrove. Produkowane truskawki wyróżniają się wysoką, powtarzalną jakością oraz wyjątkowym smakiem. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet