PODosłonami.pl

Cultilene8
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

TSW 2020 – jubileuszowo i rekordowo!

Kilka dni temu, 15 i 16 stycznia, w centrum wystawienniczym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyła się X jubileuszowa edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa – TSW 2020. Organizatorem wydarzenia już po raz ósmy była Oficyna Wydawnicza OIKOS. W uroczystym otwarciu TSW 2020 uczestniczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W tym roku Targi Sadownictwa i Warzywnictwa obchodziły jubileusz 10-lecia

W tym roku Targi Sadownictwa i Warzywnictwa obchodziły jubileusz 10-lecia

Więcej wystawców i zwiedzających niż przed rokiem!

Tegoroczna edycja TSW potwierdziła, że targi te są jedną z największych specjalistycznych wystaw sadowniczych i warzywniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Są okazją do poznania oferty maszyn i urządzeń dla ogrodnictwa, nawozów, biostymulatorów, środków ochrony chemicznej i biologicznej, nasion, rozsad oraz sadzonek. Tym razem na powierzchni 27 500 m2 swoje oferty zaprezentowało 391 wystawców z kraju i z zagranicy. W czasie dwóch dni targi odwiedziło ponad 16 000 osób (wejście na targi było rejestrowane). Wielu gości przyjechało z zagranicy: Austrii, Niemiec, Belgii, Białorusi, Czech, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Portugalii, Słowacji, Ukrainy, Włoch, Egiptu oraz Indii.

7 konferencji branżowych

TSW to także liczne konferencje, w tym roku zorganizowano aż 7 specjalistycznych bloków wykładów, a swoje prezentacje wygłosiło ponad 60 prelegentów z Polski i zagranicy, byli wśród nich naukowcy oraz praktycy. Łącznie na targach w konferencjach uczestniczyło blisko 3000 osób. a ponad 2000 osób oglądało bezpośrednie transmisje wybranych wykładów przez internet.

Nasza redakcja miała przyjemność już po raz ósmy przygotowywać konferencję na temat uprawy warzyw pod osłonami. Pierwsza część poświęcona była tradycyjnej i bezglebowej uprawie papryki. Wykładowcy podsumowali miniony sezon, mówili o problemach w uprawie (m.in. suchej zgniliźnie wierzchołków owoców papryki), szczegółach dotyczących fertygacji, przedstawili analizę kosztów produkcji oraz porównanie uprawy papryki w Holandii i w Polsce, a także przedstawili możliwości rozwoju naszych upraw papryki.

W popołudniowej sesji wykładów specjaliści skupili się na nowych trendach i zagrożeniach 19/2020 w uprawie pomidorów pod osłonami. Wśród zagrożeń najwięcej obaw budzi wirus ToBRFV. Nowe trendy to rozwój upraw doświetlanych z wykorzystaniem źródeł LED, a także rozwój systemów kontroli i analizy danych z uprawy i programów pomagających podejmować decyzje uprawowe – takim systemem jest e-gro z firmy Grodan, która objęła konferencję patronatem. Omawiano również zalety uprawy a matach wełny mineralnej o wysokości 10 cm.

10-lecie TSW

Okrągły jubileusz targów był okazją do podsumowań. Podczas uroczystego otwarcia prezes Oficyny Wydawniczej OIKOS Jacek Kłudka podkreślał, że siłą targów są zarówno wystawcy, jak i odwiedzający, konferencje branżowe, ale przede wszystkim, są nią ludzie. – Chciałbym przede wszystkim bardzo podziękować za poświęcony czas, za przekazaną wiedzę, za wielkie wsparcie i serce. Bez Was zarówno Targi, jak i cała branża nie byłaby tym, czym jest dzisiaj – powiedział otwierając TWS 2020 ich dyrektor.

Z okazji jubileuszu Jacek Kłudka wręczył okolicznościowe statuetki targów przedstawicielom instytucji i firm mocno zaangażowanym we współpracę z targami od początku ich istnienia. Wśród wyróżnionych byli prof. Franciszek Adamicki – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w latach 2011–17; prof. Małgorzata Korbin – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w latach 2017–19; prof. Dorota Konopacka – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa od 2019 r.; Mirosław Maliszewski – Prezes Związku Sadowników RP, poseł na Sejm RP; Maciej Sroczyński (Intermag); Witold Boguta – Prezes KZGPOW; Leszek Barański – Agrosimex Sp. Z o.o., a także firmy Bayer Sp. Z o.o.; Timac Agro Sp. z o.o., AMG Landini oraz wydawnictwo Hortus Media Sp. z o.o.

3 równorzędne nagrody

W tym roku pierwszego dnia TSW 2020 już po raz siódmy przyznane zostały Nagrody im. Prof. Szczepana A. Pieniążka. Jury w ocenie produktów kierowało się m.in. ich innowacyjnością i aspektami korzystnymi dla ogrodnictwa i środowiska. W tym roku przyznano trzy równorzędne nagrody za następujące produkty:

– Carbohumic, czyli ekstrakt humusowy na bazie węgla brunatnego, oferowany przez firmę Carbohort Sp. z o.o.

– Biologiczny środek Delfin WG zawierający bakterie Bacillus thuringiensis spp. kurstaki, przeznaczony do zwalczania gąsienic motyli, zgłoszony przez przedsiębiorstwo Agrosimex Sp. z o.o.;

– Urządzenie Enbar przeznaczone do zamgławiania szklarni, z oferty firmy Royal  Brinkman Polska Sp. z o.o.

Ponadto wyróżnieniem uhonorowano firmę Plantalux za wielozadaniowy sensor w systemie sterowania oświetleniem Plantalux  Medio.

Zaproszenie na kolejną edycję TSW

Organizator Targów Sadownictwa i Warzywnictwa – Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o. o. – już dziś serdecznie zaprasza na XI edycję targów TSW 2021, w dniach 13-14 stycznia 2021 r.

GreenTech Live & Online – początek już 20 października!

W tym roku organizatorzy GreenTech w Amsterdamie w trosce o bezpieczeństwo uczestników zrezygnowali z organizacji targów w wersji tradycyjnej. Zamiast tego przygotowali duże wydarzenie w przestrzeni wirtualnej, które będzie trwać od 20 do 22 października. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet