PODosłonami.pl

AGROSIMEX
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Jaki tunel dla malin?

Do uprawy malin rekomendowane są wysokie tunele foliowe. W takich obiektach zapewniona jest odpowiednia kubatura, pozwalająca na wytworzenie mikroklimatu sprzyjającego wzrostowi i rozwojowi roślin.

Obiekt ma w szczycie wysokość 5,2 m

Obiekt ma w szczycie wysokość 5,2 m

Wysokość i kubatura

Mikroklimat panujący w wysokich tunelach jest korzystniejszy dla roślin niż w niskich obiektach. Dzięki dużej kubaturze warunki termiczne są bardziej stabilne – wysoki obiekt wolniej się nagrzewa w upalne dni i wolniej wychładza, np. podczas zimnych nocy. Z tego względu łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę i zapewnić optymalne warunki dla wzrostu roślin i dojrzewania owoców.

Do uprawy malin specjaliści z firmy Haygrove rekomendują wysokie, zblokowane tunele o wysokości 5,2 m w szczycie i szerokości nawy 9 m. Konstrukcja takiego tunelu jest wykonana z ocynkowanych rur o średnicy 50 mm i grubości ścianki 2 mm. Nogi o wysokości 2 m są rozmieszczone co 2,2 m. Dach ma sklepienie gotyckie, a podwójny system lin napinających zapewnia stabilizację konstrukcji i zwiększa jej wytrzymałość na silne podmuchy wiatru.

 

Specjalistyczna folia

Oprócz odpowiedniej wysokości tunelu w zapewnieniu optymalnego mikroklimatu dla roślin znaczenie ma także rodzaj folii pokrywającej obiekt. W uprawie malin najlepiej sprawdzają się folie o właściwościach dyfuzyjnych i antytermicznych. Obiekt do uprawy malin firmy Haygrove pokryty jest specjalistyczną folią z efektem termodyfuzji. Właściwości tej osłony umożliwiają redukowanie ciepła w tunelach poprzez odbijanie promieni podczerwonych oraz efekt rozproszenia światła. Co ważne, osłona nie ogranicza przy tym dostępności światła dla roślin.

Zastosowanie folii o właściwościach termodyfuzyjnych pozwala na utrzymanie w tunelu odpowiednich warunków zwłaszcza latem. Podczas upałów i intensywnego nasłonecznienia temperatura wewnątrz tunelu okrytego tego typu folią jest o 2-3°C niższa niż na zewnątrz. W obiekcie panuje mikroklimat korzystny dla wzrostu i rozwoju roślin, a także komfortowe warunki dla pracowników zbierających owoce.

 

Sprawne wietrzenie

Warunki klimatyczne w obiekcie uprawowym reguluje się poprzez wietrzenie. W tunelach przeznaczonych do uprawy malin sprawną wentylację obiektu zapewniają trzy systemy wietrzenia: rolowane ściany boczne, wietrzniki szczytowe oraz dachowe. Na początku sezonu uprawy wietrzenie obiektu odbywa się przez otwarcie bram szczytowych oraz wietrzników dachowych. Z kolei później, kiedy wzrasta temperatura, podnosi się folię na ścianach bocznych na całej długości obiektu. Latem zazwyczaj tunele pozostawia się otwarte przez całą dobę, opuszczając folię na ścianach bocznych tylko podczas intensywnych opadów lub przy dużym spadku temperatury.

O szczegółach technicznych tunelu do uprawy malin poinformował Janusz Góra z firmy Haygrove podczas jednego ze spotkań w ramach projektu Malinowe Factory zorganizowanego przez firmę Jagodnik.pl we współpracy z dr Pawłem Krawcem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak w czasie pandemii wspierać lokalnych producentów?

W ostatnich miesiącach stało się wyraźnie widoczne, że w czasie pandemii z największy problemami finansowymi borykają się małe firmy. Dlatego właśnie potrzebują one wsparcia, które na szczęście nadchodzi ze strony konsumentów. Obecnie 35% Europejczyków deklaruje, [...]

Syngenta bratki
TSW 2021
Top Plants
Florensis Poinsecja
HortiAdNet