PODosłonami.pl
Udany sezon balkonowo-rabatowy
Tegoroczny sezon wiosennej sprzedaży roślin balkonowo-rabatowych – które są najważniejszą pozycją na polskim rynku kwiaciarskim, gdy wziąć pod uwagę liczbę producentów oraz skalę i asortyment upraw – zapowiadał się nieciekawie z powodu koronawirusa. Wprawdzie początek tego sezonu, wypadający w kwietniu, był wielce niepokojący, ale później sytuacja się zdecydowanie poprawiła i „rabatówka” szybko znajdowała nabywców, którzy w „pandemicznym” roku chętniej niż zwykle zajmują się roślinami i pracami ogrodniczymi. Jednym z wielu rodzimych gospodarstw, które specjalizują się w tego typu produkcji, jest Diant-Pol Polska, należący do Anny i Dariusza Kwietniów z Prandocina-Wysiołka koło Słomnik w Małopolsce. Ogrodnicy ci postawili jednak – inaczej niż większość ich kolegów – przede wszystkim na dobór roślin do miejskich nasadzeń i dekoracji przestrzennych. Gospodarstwo to opisujemy szczegółowo w najnowszym numerze czasopisma „Pod Osłonami” (4/2020), który ukaże się w najbliższych dniach. Poniżej – skrót artykułu.

Jedna z naw tunelu zblokowanego w gospodarstwie Diant-Pol Polska (migawka z końca kwietnia), które specjalizuje się w produkcji sezonowych roślin ozdobnych, zwłaszcza przeznaczonych do miejskich nasadzeń, fot. A. Cecot
Ozdobne rośliny sezonowe w szerokim asortymencie
Nazwa tej rodzinnej firmy, Diant-Pol nawiązuje do goździków (Dianthus), które są jednymi z ulubionych roślin Dariusza Kwietnia – w balkonowo-rabatowym asortymencie tego gospodarstwa ogrodniczego znajdują się odmiany z grupy Oscar.
W sumie w ciągu roku produkowane jest 1,8 mln roślin – około 120 gatunków i odmian. Ogólnie najwięcej sprzedaje się bratków (i fiołków rogatych), które uprawiane są w trzech terminach. Dominują wielkokwiatowe odmiany z grupy Delta. Kolejnymi pozycjami, które zwracają szczególną uwagę, są balkonowo-rabatowe begonie, pelargonie bluszczolistne, a także rośliny o ozdobnych liściach przydatne na dywanowe kwietniki.
Na kwietniki i do pojemników
W asortymencie rabatowym, który interesuje zarządy zieleni miejskiej, ważne miejsce w Diant-Polu zajmują: alternantera (Alternanthera), irezyna Herbsta (Iresine herbstii), kalocefalus Browna (Calocephalus brownii), santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus), starzec popielny (Senecio cineraria) ‘Silverdust’, zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum).
Inne gatunki o ozdobnych liściach, a zarazem zwieszających się (płożących) pędach, z oferty tego gospodarstwa to np.: pokrzelica Forstera (Plectranthus forsteri) ‘Variegatus’ i ‘Nico’, wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) – m.in. odmiany Papas ‘Purple Heart’ (bordowa) i ‘Marguerite’ (żółta); bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) ‘Variegata’, Diochondra argentea ‘Silver Falls’, tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) ‘Goldilocks’.
- Calocephalus brownii
- Santolina chamaecyparissus
- Glechoma hederacea
- Chlorophytum comosum
- Plectranthus forsteri ‘Nico’
- Ipomoea batatas Papas ‚Purple Heart’
- Gaura lindheimeri Geyser ‚Pink’ (koniec kwietnia)
- Lysimachia nummularia ‚Goldilocks’, fot. 1-8 A. Cecot
Wśród roślin o rosnącej popularności ogrodnicy wymieniają: gaurę Lindheimera (Gaura lindheimeri) – oni wybrali odmiany z grupy Geyser®; heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens) – zdecydowali się na odmianę Scentropia® ‘Dark Blue’; scewolę wachlarzowatą (Scaevola aemula) – mają w uprawie odmiany z grupy Whirlwind®; ozdobno-użytkowe truskawki (Fragaria ×ananassa) z grupy Fragoo® oraz sukulenty – przypołudnik stokrotkowy (Dorotheanthus bellidiformis) Mezoo™ ‘Trailing Red’ i delospermę Coopera (Delosperma cooperi).
- Heliotropium arborescens Scentropia ‘Dark Blue’
- Fragaria ×ananassa Fragoo ‘Ruby Ann’
- Dorotheanthus bellidiformis Mezoo ‘Trailing Red’
- Delosperma cooperi, fot. 1-4 A. Cecot
Charakterystyczne w przypadku oferty Diant-Polu są obsadzone pojemniki z serii Terra, które trafiają do różnych miast i miasteczek jako efektowna ozdoba przestrzeni publicznej. Używa się kaskadowych konstrukcji kwietnikowych zbudowanych z pierścieni, a także różnych innych rodzajów pojemników tego typu.
- Kaskadowe konstrukcje kwietnikowe zbudowane z pierścieni, obsadzone na zamówienie klientów Diant-Polu (koniec kwietnia)
- Inny typ polemnika z serii Terra, w którym zastosowano pelargonie i wilce ziemniaczane
- Wiszący pojemnik Terra z pelargoniami bluszczolistnymi Ville de Paris ‘Red’
- Przygotowane do obsadzenia pojemniki (do zamocowania na słupach) w obiekcie uprawowym gospodarstwa Diant-Pol, fot. 1-4 A. Cecot
Infrastruktura produkcyjna
Sezon balkonowo-rabatowy i pozostałe cykle produkcji wymagają precyzyjnego dostosowania warunków wzrostu i rozwoju do wymagań roślin oraz do terminów zamówień.
Uprawa odbywa się w tunelach foliowych. Są to wolnostojące obiekty i nowoczesny blok foliowy o 8 nawach, kryty podwójną warstwą folii. W najbliższym czasie ma stanąć w Prandocinie kolejny tunel zblokowany.
Do dogrzewania bloku foliowego służą olejowe piece nadmuchowe P-90 Ekopiec.
Wyposażono go w komputer klimatyczny z autorskim oprogramowaniem firmy Speccom.
Z doniczkarką Mayer TM 1610 współpracuje rozdrabniacz Hortevo do podłoża torfowego.
- Jeden z wolnostojących tuneli, od których zaczynali działalność państwo Kwietniowie
- Tunel zblokowany, który ma 8 naw
- Obiekt pokryty jest dwiema warstwami folii (poduszka powietrzna tworzy izolację)
- Jedna z naw bloku foliowego (koniec kwietnia)
- W każdej nawie zainstalowano wentylator
- Dariusz Kwiecień chwali działanie komputera klimatycznego firmy Speccom
- Jeden z czterech pieców nadmuchowych P-90 z firmy PPHU Ekopiec
- Rozdrabniacz Hortevo do podłoża torfowego, współpracujący z doniczkarką Mayer TM 1610, fot. 1-8 A. Cecot
Osiągnięcia
Anna i Dariusz Kwietniowie uzyskali w tym roku międzynarodowy certyfikat GlobalG.A.P.
Parę lat wcześniej, w 2014 i 2015 roku ci młodzi ogrodnicy zostali laureatami XVII i XVIII edycji Ogólnopolskiego Plebiscytu Gospodarczego „Wiktoria” – Znak Jakości Przedsiębiorców, w kategorii „Rolnictwo”.
W gminie Słomniki znani są z działalności społecznej i charytatywnej.
Więcej o tym gospodarstwie czytaj w czasopiśmie „Pod Osłonami” 4/2020, które ukaże się w najbliższych dniach – numer ten można zamówić na stronie agrasklep.pl

Jak w czasie pandemii wspierać lokalnych producentów?
W ostatnich miesiącach stało się wyraźnie widoczne, że w czasie pandemii z największy problemami finansowymi borykają się małe firmy. Dlatego właśnie potrzebują one wsparcia, które na szczęście nadchodzi ze strony konsumentów. Obecnie 35% Europejczyków deklaruje, [...]