PODosłonami.pl

AGROSIMEX
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Udany sezon balkonowo-rabatowy

Tegoroczny sezon wiosennej sprzedaży roślin balkonowo-rabatowych – które są najważniejszą pozycją na polskim rynku kwiaciarskim, gdy wziąć pod uwagę liczbę producentów oraz skalę i asortyment upraw – zapowiadał się nieciekawie z powodu koronawirusa. Wprawdzie początek tego sezonu, wypadający w kwietniu, był wielce niepokojący, ale później sytuacja się zdecydowanie poprawiła i „rabatówka” szybko znajdowała nabywców, którzy w „pandemicznym” roku chętniej niż zwykle zajmują się roślinami i pracami ogrodniczymi. Jednym z wielu rodzimych gospodarstw, które specjalizują się w tego typu produkcji, jest Diant-Pol Polska, należący do Anny i Dariusza Kwietniów z Prandocina-Wysiołka koło Słomnik w Małopolsce. Ogrodnicy ci postawili jednak – inaczej niż większość ich kolegów – przede wszystkim na dobór roślin do miejskich nasadzeń i dekoracji przestrzennych. Gospodarstwo to opisujemy szczegółowo w najnowszym numerze czasopisma „Pod Osłonami” (4/2020), który ukaże się w najbliższych dniach. Poniżej – skrót artykułu.

Jedna z naw tunelu zblokowanego w gospodarstwie Diant-Pol Polska (migawka z końca kwietnia), które specjalizuje się w produkcji sezonowych roślin ozdobnych, zwłaszcza przeznaczonych do miejskich nasadzeń, fot. A. Cecot

Jedna z naw tunelu zblokowanego w gospodarstwie Diant-Pol Polska (migawka z końca kwietnia), które specjalizuje się w produkcji sezonowych roślin ozdobnych, zwłaszcza przeznaczonych do miejskich nasadzeń, fot. A. Cecot

Ozdobne rośliny sezonowe w szerokim asortymencie

Nazwa tej rodzinnej firmy, Diant-Pol nawiązuje do goździków (Dianthus), które są jednymi z ulubionych roślin Dariusza Kwietnia – w balkonowo-rabatowym asortymencie tego gospodarstwa ogrodniczego znajdują się odmiany z grupy Oscar.

Anna i Dariusz Kwietniowie, właściciele gospodarstwa ogrodniczego Diant-Pol Polska, fot. A. Cecot

Anna i Dariusz Kwietniowie, właściciele gospodarstwa ogrodniczego Diant-Pol Polska, fot. A. Cecot

W sumie w ciągu roku produkowane jest 1,8 mln roślin – około 120 gatunków i odmian. Ogólnie najwięcej sprzedaje się bratków (i fiołków rogatych), które uprawiane są w trzech terminach. Dominują wielkokwiatowe odmiany z grupy Delta. Kolejnymi pozycjami, które zwracają szczególną uwagę, są balkonowo-rabatowe begonie, pelargonie bluszczolistne, a także rośliny o ozdobnych liściach przydatne na dywanowe kwietniki.

Na kwietniki i do pojemników

W asortymencie rabatowym, który interesuje zarządy zieleni miejskiej, ważne miejsce w Diant-Polu zajmują: alternantera (Alternanthera), irezyna Herbsta (Iresine herbstii), kalocefalus Browna (Calocephalus brownii), santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus), starzec popielny (Senecio cineraria) ‘Silverdust’, zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum).

Inne  gatunki o ozdobnych liściach, a zarazem zwieszających się (płożących) pędach, z oferty tego gospodarstwa to np.: pokrzelica Forstera (Plectranthus forsteri) ‘Variegatus’ i ‘Nico’, wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) – m.in. odmiany Papas ‘Purple Heart’ (bordowa) i ‘Marguerite’ (żółta); bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) ‘Variegata’, Diochondra argentea ‘Silver Falls’, tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) ‘Goldilocks’.

Wśród roślin o rosnącej popularności ogrodnicy wymieniają: gaurę Lindheimera (Gaura lindheimeri) – oni wybrali odmiany z grupy Geyser®;  heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens) – zdecydowali się na odmianę Scentropia® ‘Dark Blue’; scewolę wachlarzowatą (Scaevola aemula) – mają w uprawie odmiany z grupy Whirlwind®; ozdobno-użytkowe truskawki (Fragaria ×ananassa) z grupy Fragoo® oraz sukulenty – przypołudnik stokrotkowy (Dorotheanthus bellidiformis) Mezoo™ ‘Trailing Red’ i delospermę Coopera (Delosperma cooperi).

Charakterystyczne w przypadku oferty Diant-Polu są obsadzone pojemniki z serii Terra, które trafiają do różnych miast i miasteczek jako efektowna ozdoba przestrzeni publicznej. Używa się kaskadowych konstrukcji kwietnikowych zbudowanych z pierścieni, a także różnych innych rodzajów pojemników tego typu.

Infrastruktura produkcyjna

Sezon balkonowo-rabatowy i pozostałe cykle produkcji wymagają precyzyjnego dostosowania warunków wzrostu i rozwoju do wymagań roślin oraz do terminów zamówień.

Uprawa odbywa się w tunelach foliowych. Są to wolnostojące obiekty i nowoczesny blok foliowy o 8 nawach, kryty podwójną warstwą folii. W najbliższym czasie ma stanąć w Prandocinie kolejny tunel zblokowany.

Do dogrzewania bloku foliowego służą olejowe piece nadmuchowe P-90 Ekopiec.

Wyposażono go w komputer klimatyczny z autorskim oprogramowaniem firmy Speccom.

Z doniczkarką Mayer TM 1610 współpracuje rozdrabniacz Hortevo do podłoża torfowego.

Osiągnięcia

Anna i Dariusz Kwietniowie uzyskali w tym roku międzynarodowy certyfikat GlobalG.A.P.

Parę lat wcześniej, w 2014 i 2015 roku ci młodzi ogrodnicy zostali laureatami XVII i XVIII edycji Ogólnopolskiego Plebiscytu Gospodarczego „Wiktoria” – Znak Jakości Przedsiębiorców, w kategorii „Rolnictwo”.

W gminie Słomniki znani są z działalności społecznej i charytatywnej.

 

Więcej o tym gospodarstwie czytaj w czasopiśmie „Pod Osłonami” 4/2020, które ukaże się w najbliższych dniach – numer ten można zamówić na stronie agrasklep.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak w czasie pandemii wspierać lokalnych producentów?

W ostatnich miesiącach stało się wyraźnie widoczne, że w czasie pandemii z największy problemami finansowymi borykają się małe firmy. Dlatego właśnie potrzebują one wsparcia, które na szczęście nadchodzi ze strony konsumentów. Obecnie 35% Europejczyków deklaruje, [...]

Syngenta bratki
TSW 2021
Top Plants
Florensis Poinsecja
HortiAdNet