Z różami od 20 lat - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Z różami od 20 lat

Jeszcze nie tak dawno spore było w Polsce grono producentów kwiatów róż, a na tej uprawie udawało się nieźle zarabiać. Obecnie gospodarstw o „różanej” specjalności jest znacznie mniej, a zupełnie nieliczne są te, w których prowadzona jest produkcja w cyklu całorocznym. Tym negatywnym trendom nie poddali się Bożena i Stanisław Habowie z Boguchwały koło Rzeszowa, którzy w ostatnich latach nawet zwiększyli powierzchnię uprawy róż w szklarniach

Czytaj dalej...

Kolejne etapy rozwoju

Gospodarstwo to, założone pod koniec lat 70. Ubiegłego wieku, jest obecnie jednym z większych w Polsce zakładów wyspecjalizowanych w produkcji kwiatów róż pod osłonami. Obecnie całkowita powierzchnia uprawy tych kwiatów wynosi 7 ha.

W cyklu całorocznym

Na większości powierzchni uprawa róż odbywa się przez cały rok, z doświetlaniem roślin w okresie jesienno-zimowym. – Jest to coraz mniej opłacalne, ale musimy to robić, by zapewnić nieprzerwane dostawy do naszych punktów sprzedaży i zaopatrzyć stałych klientów. Do produkcji róż zimą trzeba, niestety, coraz częściej dokładać – mówi pani Bożena. Jak przypomina, róża ma duże wymagania co do światła, a przy jego niedoborze rośliny przestają tworzyć kwiaty lub są one drobne i słabo wybarwione. Ogrodnicy z Boguchwały zwykle rozpoczynają doświetlanie plantacji pod koniec września i kontynuują ten zabieg do połowy lub końca marca. Służą do tego lampy firmy Philips z żarówkami o mocy 600 W. Jedna wysokoprężna lampa sodowa służąca do doświetlania asymilacyjnego róż przypada na 8 m2 powierzchni produkcyjnej.



W uprawie jest około 70 odmian, wśród których nieprzerwanie prym wiodą te o czerwonych kwiatach, np. Montana, Red Ribbon, Red Knight, Grande Amore, Prestige, Gladiator, Marryme. Nie brakuje też odmian o innych kolorach kwiatów, głównie o średnim lub dużym pąku. Z nowości są to np. Ashram (pomarańczowa), Beluga (biała), Karenza (intensywnie różowa), Green Gene (zielonkawa), Inessa (bladoróżowa).

Uprawa prowadzona jest w matach wełny mineralnej Flortop z firmy Grodan, na jedną matę o długości 1 m przypada 7 roślin. Okres eksploatowania danego nasadzenia wynosi obecnie 3, 4 lata. Po tym czasie zmniejsza się już zwykle produktywność roślin, a kwiaty drobnieją. Poza tym niektóre wprowadzane na rynek odmiany nie sprawdzają się w produkcji czy w handlu i trzeba je wymienić wcześniej na inne.

Fragment artykułu „Z różami od 20 lat”, który ukazał się w dwumiesięczniku „Pod Osłonami” 6/2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomidory na targach Fruit Logistica 2025 (cz. I)

Każde targi Fruit Logistica w Berlinie to uczta dla oczu i podniebienia, szczególnie dla osób zwracających uwagę na oferowane na stoiskach odmiany warzyw. Tym razem zwróciłam uwagę na pomidory, których odmian co roku wydaje się [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet