PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Uprawa borówki

Borówka wysoka potocznie nazywana jest borówką amerykańską. Owoce cieszą się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów. Są doceniana za smak i liczne właściwości prozdrowotne. Borówka wysoka to krzew jagodowy, który w naszej stresie klimatycznej dorasta do 2,5 m. Plantacja powinna być założona na podłożu kwaśnym, przepuszczalnym i próchniczym, na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru.

Borówka zaliczana jest do krzewów samopylnych. W związku z tym uwagę trzeba zwrócić na możliwości dobrego zapylenia kwiatów. Konieczne jest sadzenie więcej niż jednej odmiany i zapewnienie optymalnej liczby owadów zapylających. Corocznie w Polsce zwiększa się powierzchnia uprawy tego gatunku.

Uprawa borówki pod osłonami (daszki foliowe, tunele) ma bardzo wiele zalet. Pozwala na wyprodukowanie owoców deserowych wyróżniających się najwyższą jakością. Osłony umożliwiają zbiór także w trudnych warunkach pogodowych i pozwalają na stałą dostępnością owoców. Jest to szczególnie istotne w przypadku gospodarstw sprzedających owoce do sieci handlowych.

Odmiany borówki

Uprawa borówki pod osłonami umożliwia uzyskanie wysokiego plonu dzięki dobraniu odpowiedniej odmiany. Odmiany borówki różnią się między sobą terminem dojrzewania owoców. Istotne znaczenie ma jakość owoców – ich wielkość, smak, kolor, trwałość pozbiorcza. Krzewy poszczególnych odmian różnią się wytrzymałością na mróz i podatnością na występowanie chorób.

W artykułach na naszym portalu znajduje się więcej informacji na ten temat.

Sadzonki borówki

Uprawa borówki wysokiej powinna być założona z sadzonek pochodzących z kwalifikowanych szkółek. Sadzonki borówki dostępne są w pojemnikach wypełnionych substratem na bazie torfu. Powinny mieć dobrze rozkrzewione pędy, mocny system korzeniowy oraz być wolne od chorób i szkodników. Wysoka jakość sadzonek gwarantuje szybki start roślin po posadzeniu, bez konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów.

W naszych artykułach znajdują się dodatkowe informacje na ten temat.

Podłoże dla borówki

Uprawa borówki prowadzona jest przede wszystkim w glebie. Krzewy dobrze rosną w podłożu o odczynie kwaśnym (pH 3,5-4,5), przepuszczalnym i bogatym w próchnicę. Dostępne są gotowe substraty, które odpowiednie są także dla innych gatunków kwaśnolubnych. Podłoże dla borówki przygotowane jest na bazie mieszaniny torfu.

Na co zwrócić uwagę w trakcie przygotowania stanowiska przed sadzeniem krzewów przeczytacie Państwo w naszych artykułach.

Nawożenie borówki

Nawożenie borówki wysokiej przed założeniem plantacji powinno być oparte na analizie gleby. W trakcie wegetacji uprawa borówki pod osłonami nawożona jest poprzez fertygację. Do tego celu mogą być stosowane nawozy pojedyncze i wieloskładnikowe.

Uzupełnieniem fertygacji jest nawożenie dolistne z wykorzystaniem nawozów i biostymulatorów, które zapobiegają lub likwidują niedobory składników pokarmowych, polepszają kondycję roślin i poprawiają ich zdrowotność. Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat nawożenia borówki i dowiedz się więcej jak efektywnie uprawiać te rośliny.

Ochrona borówki

Prawidłowa ochrona borówki jest jednym z kluczowych elementów pielęgnacji plantacji. Szkodniki i choroby mogą powodować uszkodzenia zarówno części nadziemnych, jak i systemu korzeniowego roślin. Wpływają negatywnie na wzrost, rozwój i owocowanie, mogą doprowadzić nawet do całkowitego zamierania roślin. Właściwie chroniona uprawa borówki pozwala na utrzymanie zdrowotności roślin przez cały okres uprawy. Szczegółowe zalecenia znajdują się w artykułach na naszym portalu.

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet