PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa chryzantem gałązkowych na kwiaty cięte

Jak uprawiać chryzantemy gałązkowe na kwiaty cięte? Poniżej kilka zaleceń, zgodnie z którymi postępuje się w Zakład Ogrodniczy Produkcji Sadzonek Chryzantem Kazimierz Pychyński.

chryzantema Atlantis

Atlantis

Najwyższa jakość sadzonek. Jest to podstawa sukcesu w początkowym okresie uprawy. Odmiany gałązkowe najlepiej ukorzeniać w kostce torfowej, która sprzyja wzrostowi korzeni.  Sadzonki dobrej jakości powinny mieć silnie rozbudowany system korzeniowy, być wolne od szkodników, chorób grzybowych i wirusowych. 

reklama_gazeta_2015_300x72

Podłoże. Przed wysadzeniem roślin na miejsce stałe powinna zostać przeprowadzona analiza gleby. Można ją wykonać w odpowiednich laboratoriach – koszt takiego badania wynosi około 50 zł. Wraz z wynikami otrzymają Państwo zalecenia nawozowe. Optymalne pH podłoża dla chryzantemy wynosi 6,0-6,5. Pamiętajmy, iż azot (N) odpowiada za wzrost wegetatywny rośliny, fosfor (P) za jakość korzeni, trwałość kwiatów oraz ich wybarwianie się, natomiast potas (K) reguluje gospodarką wodną roślin.

Sadzenie. Rośliny sadzimy w zagęszczeniu około 48-64 szt. na m2. Zastosowanie plastikowej siatki pomoże w zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy roślinami oraz podtrzymaniu ich w okresie wzrostu. Zaraz po wysadzeniu sadzonek należy podlać je nawozem Kristalon Żółty w stężeniu 0,1% (100 g na 100 l wody) , co wpływa na lepsze przyjęcie się roślin.

Nawożenie. Musimy pamiętać o poprawnym nawożeniu roślin. W pierwszej kolejności powinniśmy uzupełnić brakujące składniki mineralne zgodnie z zaleceniami nawozowymi opracowanymi na podstawie analizy gleby. Następnie stosować, w zależności od fazy wzrostu rośliny, rekomendowany sposób nawożenia:

> od drugiego do czwartego tygodnia uprawy –  Kristalon fioletowy w stężeniu 0,2%, 1 raz w tygodniu,

> od piątego tygodnia uprawy – Kristalon Niebieski w stężeniu 0,2%, 2 razy w tygodniu,

> od pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych – Kristalon biały lub czerwony w stężeniu 0,2%, 2 razy w tygodniu,

> od rozwinięcia pąka kwiatowego na około 10 mm – Kristalon biały lub czerwony w stężeniu do 0,15% , 1 raz w tygodniu.

Sterowanie czyli regulowanie długości dnia w celu inicjacji kwitnienia. Chryzantema – zarówno doniczkowa, jak i uprawiana na kwiat cięty – jest rośliną dnia krótkiego co oznacza, że do wytworzenia pąka kwiatowego potrzebuje minimum 13 godzin ciemności. Rośliny mogą być  zaciemnianie przy użyciu kurtyn lub czarno-białej foli. Jednak należy pamiętać, iż sterowanie uprawą polega nie tylko na zaciemnianiu, ale także na doświetlaniu – szczególnie w okresie słabego nasłonecznienia (głównie wiosną). Ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości światła, aby uniknąć pojawienia się niepożądanego pąka. W tym celu należy doświetlać rośliny wydłużając im dzień do 17 godzin. Używamy do tego standardowych żarówek 150 W, instalując jedną lampę na 9,6 m2.

Data rozpoczęcia „sterowania” uzależniona jest od odmiany i zakładanego terminu kwitnienia. W przypadku uprawy na 1 listopada (dzień Wszystkich Świętych) zaczynamy zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta sadzonek a kończymy 10 września. W innym przypadku datę rozpoczęcia sterowania obliczamy wg poniższych wzorów:

  1. lato: zakładany termin kwitnienia – reakcja fotoperiodyczna podana w katalogu
  2. jesień: zakładany termin kwitnienia – reakcja fotoperiodyczna podana w katalogu + jeden tydzień)

Przykład:

Jeżeli chcielibyśmy otrzymać kwitnącą odmianę Zembla White, o reakcji fotoperiodycznej 8 tygodni

  1.  w pierwszej połowie sierpnia (33 tydzień) – sterowanie powinniśmy rozpocząć w tygodniu 25

33    – 8 = 25

  1. na koniec września (40 tydzień) – sterowanie powinniśmy rozpocząć w tygodniu 31

40- (8+1) = 31

Skarlanie. Przy odmianach silnie rosnących zalecamy opryskiwanie w stężeniu 0,2%,  średnio raz na 3-4 tygodnie. Pierwszy zabieg należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem sterowania. Ważne, aby kolejny zabieg wykonany był po pojawieniu się pąków na bocznych pędach. Odmiany o słabej sile wzrostu nie potrzebują zabiegu skarlania. Do skarlania używamy produktów: B-Nine 85, Dazide 85 lub Alar 85.

Brinkman_Dazide 620x460px

Ochrona: Warunkiem koniecznym do otrzymania dobrej jakości roślin są zabiegi zapobiegające  chorobom grzybowym oraz interwencyjne zwalczanie szkodników na podstawie regularnej lustracji. W celu monitoringu obecności szkodników należy rozwiesić nad roślinami żółte tablice lepowe – średnio 2 szt. na zagon. Lustrację  przeprowadzamy optymalnie co 7 dni oglądając dokładnie rośliny i tablice lepowe. Koszt takich tablic to około 1 zł za sztukę. Pamiętajmy o zapisywaniu wyników lustracji.

Szkodnikami najczęściej atakującymi chryzantemy gałązkowe są: przędziorek chmielowiec, wciornastek zachodni i miniarka. Wymienione gatunki bardzo szybko rozmnażają się a ich rozwojowi sprzyja wysoka temperatura – największe natężenie występowania agrofagów odnotowujemy w okresie lata.

Dobre rezultaty w walce z ww. szkodnikami otrzymuje się stosując nowy preparat o działaniu fizycznym Siltac. Zabieg wykonujemy raz w tygodniu w stężeniu 0,1% (100 ml na 100 l wody).

Najgroźniejszymi chorobami grzybowymi chryzantem są szara pleśń i biała rdza. Można skutecznie zapobiegać ich występowaniu wykonując opryski profilaktyczne. Rozwojowi chorób grzybowych sprzyja zbyt wysoka wilgotność względna powietrza w obiekcie. Aby tego uniknąć bardzo ważne jest odpowiednie wietrzenie. Bardziej szkodliwa dla roślin jest wysoka wilgotność przy słabym wietrzeniu niż niska temperatura przy otwartych wietrznikach.

Nasileniu chorób grzybowych, zwłaszcza białej rdzy, sprzyja także monokultura, czyli uprawa tego samego gatunku w tym samym miejscu przez długi okres.

WAŻNE: przed opryskiem rośliny powinny być suche, o pełnym turgorze.

Dokładne wytyczne dotyczące ochrony chryzantem oraz zalecane preparaty i zabiegi przedstawimy kolejnym artykule już w kwietniu.

 

1 komentarz do “Uprawa chryzantem gałązkowych na kwiaty cięte

  1. Pingback: Skarlanie chryzantem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet