PODosłonami.pl

HAZERA_2HAZERA_2

Uprawa maliny

Maliny należą do znanych i od dawna uprawianych w Polsce gatunków roślin jagodowych. Owoce cenione są za smak i wartości odżywcze. Uprawa maliny może być prowadzona w polu i pod osłonami. Ostatnio zwiększa się powierzchnia uprawy tego gatunku pod tunelami, ponieważ osłony pozwalają na sterowanie okresem zbiorów (zbiór przyspieszony lub opóźniony) i na uzyskanie owoców deserowych najwyższej jakości. Wyprodukowanie owoców poza tradycyjnym okresem owocowania zwiększa opłacalność prowadzenia plantacji. Owoce deserowe sprzedawane są w kraju i za granicę, na rynek lokalny i do sieci handlowych. Uprawa maliny pod osłonami zapewnia ciągłość podaży. Zmienia się technologia uprawy tego gatunku pod tunelami. Rośliny sadzone są nie tylko w gruncie, ale także w ograniczonej objętości podłoża – w pojemnikach.

Odmiany maliny

Uprawa maliny pod osłonami pozwala na sterowanie okresem zbioru. Odmiany tzw. jesienne owocują na pędach jednorocznych, jednak odpowiednio prowadzone mogą wydać plon dwukrotnie podczas jednego sezonu wegetacyjnego. Maliny tzw. letnie owocują na pędach dwuletnich już w drugiej połowie czerwca, w uprawie w tunelach foliowych zbiory można dodatkowo przyspieszyć. Więcej informacji na temat uprawy różnych odmian maliny znajdziesz w naszych artykułach.

Sadzonki maliny

Rodzaj i jakość sadzonek są jednym z głównych elementów wpływających na sukces w uprawie. Najbardziej popularne w tunelowej uprawie maliny są sadzonki typu plug plant. Do zakładania plantacji malin w tunelach na coraz większą skalę wykorzystuje się sadzonki długopędowe (long cane) tego gatunku, które najlepiej sprawdzają się uprawie w donicach wypełnionych podłożem kokosowym. W naszych artykułach znajdują się informacje dotyczące sposobu prowadzenia upraw maliny z różnych typów sadzonek.

Podłoże dla maliny

Maliny pod osłonami mogą być uprawiane bezpośrednio w gruncie oraz w donicach wypełnionych substratem kokosowym lub podłożem na bazie węgla brunatnego. Uprawa maliny w poszczególnych typach podłoża różni się strategią nawożenia i nawadniania. Podłoże dla maliny powinno być dostosowane do technologii uprawy. Na co zwrócić uwagę w trakcie doboru podłoża przed założeniem plantacji i w okresie uprawy – przeczytacie Państwo w naszych artykułach.

Nawożenie maliny

Uprawa maliny pod osłonami wiąże się z nawożeniem w formie fertygacji. Do tego celu mogą być wykorzystywane zarówno nawozy pojedyncze, jak i wieloskładnikowe. Nawożenie maliny powinno być dostosowane do fazy rozwojowej rośliny. Uzupełnieniem fertygacji jest nawożenie dolistne z wykorzystaniem nawozów i biostymulatorów, które zapobiegają lub likwidują niedobory składników pokarmowych, polepszają kondycję roślin i poprawiają ich zdrowotność. W artykułach doradzamy jak uzyskać wysoki plon o bardzo dobrej jakości owoców, dzięki prowadzeniu właściwego nawożenia.

Ochrona maliny

Prawidłowa ochrona maliny jest jednym z kluczowych elementów pielęgnacji plantacji. Szkodniki i patogeny wywołujące choroby mogą powodować uszkodzenia zarówno części nadziemnych, jak i systemu korzeniowego roślin. Wpływają negatywnie na wzrost, rozwój i owocowanie, mogą doprowadzić nawet do całkowitego zamierania roślin. Uprawa maliny chroniona odpowiednio dobraną metodą (biologiczna, chemiczna, integrowana) pozwala na utrzymanie zdrowotności roślin przez cały okres uprawy. Szczegółowe zalecenia znajdują się w artykułach na naszym portalu.

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet