Uprawa nowych odmian pomidorów malinowych - Hakumaru i Yarimaru

PODosłonami.pl

Uprawa nowych odmian pomidorów malinowych…

…była tematem ubiegłotygodniowego webinarium zorganizowanego przez nasz portal oraz De Ruiter przy współpracy z doradczą firmą Delphy. Webinarium było pierwszym takim wydarzeniem zorganizowanym w ramach Malinowej Szkoły De Ruitera. Głównymi bohaterami wykładów były nowe odmiany pomidora malinowego Hakumaru i Yarumaru. Specjaliści z firmy nasiennej i doradczej przedstawili charakterystykę odmian oraz informacje na temat przebiegu uprawy w tym sezonie oraz udzielali odpowiedzi na pytania zgłaszane przez ogrodników, a szczegółowych pytań było bardzo dużo! W artykule przedstawiamy wybrane zagadnienia. Pełną treść zamieszczamy w materiale filmowym.

Czytaj dalej...

Nowe pomidory malinowe

Informacje na temat nowych odmian przestawiła Maria Lis (reprezentant ds. rozwoju rynku produktów De Ruiter). Jak informowała najważniejszymi cechami pomidora malinowego Yarimaru jest mocny wzrost, przy tym rośliny zachowują tendencje generatywne, rośliny zaleca się szczepić na podkładce Maxifort. Owoce są duże, ich średnia masa mieści się w zakresie 180-210 g, nie drobnieją latem. Są smaczne (wysoki stopień Brix) trwałe i intensywnie wybarwione, również wewnątrz. Nie mają tendencji do przebarwień i zielonej piętki, nie są podatne na suchą zgniliznę wierzchołków owoców.

Hakumaru to plenne i wczesna odmiana pomidora malinowego, o mocnych, a przy tym generatywnych roślinach. Jej owoce są smaczne,  duże (masa w zakresie od 180 do 220 g), wyrównane przez cały sezon, trwałe. Nie mają skłonności do zielonej piętki czy przebarwień pod wpływem bezpośredniego promieniowania słonecznego – nie ma więc potrzeby cieniowania szklarni latem. Odmiana nie jest podatna na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Ważną cechą Hakumaru jest odporność na mączniaka prawdziwego. Odmianę poleca się szczepić na podkładce Maxifort.

Wskazówki dotyczące poszczególnych etapów uprawy odmian Hakumaru i Yarimaru omówili dr Marta Repelewicz- Szybkowska oraz Tomasz Krasowski z doradczej firmy Delphy.

Szczepienie, typ roślin, zagęszczenie

Pytania ogrodników dotyczyły m.in. zagęszczenia uprawy i sterowania klimatem przy mocno ulistnionych i szybko rosnących roślinach  Zalecali uprawę w standardowym zagęszczeniu – na początku 2,5 pędu na metr kwadratowy (lub 2 przy bardzo wczesnym sadzeniu przed 15 grudnia), po wyprowadzeniu dodatkowych pędów – 2,8 – 3,1 pędu/m2. Temperaturę trzeba dostosowywać do ilości światła, pamiętając by utrzymywać dużą różnicę między dniem a nocą – min. 4°C, optymalnie 6°C.

Zdaniem doradców z firmy Delphy przy tak silnie rosnących odmianach szczepienie i prowadzenie roślin na jeden pęd (1/1) można sobie pozwolić jedynie, gdy możemy roślinom zapewnić bardzo dobre warunki, by odpowiednio wykorzystać ich zwiększoną siłę wzrostu – dysponujemy wysoką szklarnią z możliwością dobrego dogrzania szklarni zimą i sterowania klimatem wiosną oraz gdy możemy roślinom zapewnić wystarczającą ilość światła zimą, a także, gdy mamy możliwość zapewnienia wysokiego poziomu dokarmiania dwutlenkiem węgla również w miesiącach letnich.

Owoce, grona

Kolejne z omawianych zagadnień dotyczyło liczby owoców i regulacji gron. Ogrodnicy pytali m.in. o przyczyny tworzenia w pierwszych gronach tylko 2 kwiatów. Jak informowali doradcy z firmy Delphy pierwsze grono inicjuje się jeszcze w fazie produkcji rozsady, więc ogrodnik nie ma wpływu na liczbę owoców w tym gronie. Gdy wystąpi taka sytuacja można spróbować w kolejnym gronie zostawić więcej owoców. Przy odmianach mających takie tendencje niewskazane jest ogławianie szczepionej rozsady za liścieniami.



Specjaliści zwracali uwagę, by dbać o równowagę wegatatywno-generatywną roślin i nie dopuszczać do ich przeciążenia owocami. We wczesnych, grudniowych nasadzeniach w pierwszych 2-3 gronach powinno się pozostawiać najwyżej po 3 owoce, później po 4 owoce. Przeciążenie roślin owocami powoduje osłabienie 5 lub 6 grona, natomiast przyczyną słabszego 3 lub 4 grona często jest za wysoka temperatura przy braku światła.

Łuczki podtrzymujące grona omawianych wielkoowocowych odmian dobrze jest zakładać tak długo, dopóki szypuły wykazują skłonności do załamywania się – zwykle do 8-10 grona.

Na szybkość wybarwiania się owoców wpływ na głównie ilość światła oraz średnia temperatura dobowa, można wpływać na dojrzewanie owoców przez ogrzewanie dojrzewających gron rurą wegetacyjną.

Pielęgnacja roślin

W uprawie odmian pomidorów o silnych tendencjach wegetatywnych bardzo ważna jest regularna, staranna pielęgnacja roślin, z zachowaniem zasad higieny, aby zapobiegać rozwojowi szarej pleśni. Aby zapobiegać tej chorobie konieczne jest także dobre kontrolowanie klimatu, ogrzewanie, wietrzenie, zapobieganie wzrostowi wilgotności powietrza.

Ważne w zapobieganiu rozwojowi szarej pleśni jest także usuwanie szypuł gron pozostałych po zbiorze owoców, ponieważ na tych częściach może rozwijać się patogen. Według specjalistów z Deplhy zabieg ten powinno się wykonywać do połowy lipca, regularnie. Lepiej jest urywać szypuły, a nie obcinać je, ponieważ duże jest ryzyko przenoszenia się na sekatorach infekcji (gdy nie są one dezynfekowane często). Zabieg powinno się wykonywać najlepiej w czasie słonecznej, suchej pogody, gdy są warunki do szybkiego zaschnięcia ran na roślinach (w celu dosuszenie ran należy także włączyć rurę wegetacyjną).

Ogrodnicy pytali również do kiedy należy usuwać liść między gronami, zdaniem specjalistów taki zabieg powinien być wykonywany standardowo do końca kwietnia, a później w razie potrzeby – w zależności od kondycji roślin i klimatu, dodatkowo można usuwać mały liść w wierzchołku rośliny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości odmianowe z Holandii

Wizyta na wystawie towarzyszącej Międzynarodowej Konferencji Jagodowej w s’Hertogenbosch (11 stycznia br.) pozwoliła poznać nowe odmiany truskawek. Swoją ofertę pokazały firmy działające na rynkach międzynarodowych, sadzonki tych odmian są także dostępne dla polskich producentów.

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet