PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa papryki bezglebowa vs. tradycyjna – analiza kosztów. Wykład Piotra Słomianego z konferencji TSW.

Podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa odbyła się konferencja nt. wybranych problemów w uprawie papryki w technologii tradycyjnej i bezglebowej. Współorganizatorem konferencji była nasza redakcja. Do wygłoszenia wykładów zaprosiliśmy naukowców oraz praktyków związanych z branżą. Wybrane wykłady zarejestrowaliśmy i w kolejnych odcinkach będziemy prezentować na naszym kanale You Tube oraz na portalach (podoslonami.pl i podoslonami.tv). Zapraszamy na wykład Piotra Słomianego z firmy Grow Concept.

Problemy w monokulturowych, wieloletnich uprawach papryki

W rejonach tradycyjnej uprawy papryki – okolice Potworowa i Krakowa – papryka uprawiana jest w monokulturze przez wiele lat. Tunele nierzadko pozostają na tych samych stanowiskach przez ponad 30 lat. Naturalną konsekwencją w takich sytuacjach jest nagromadzenie w glebie patogenów powodujących wiele chorób, nierzadko prowadzących do zamierania roślin lun do znacznego osłabienia ich wzrostu i plonu. Doprowadzenie gleby do odpowiedniego stanu fitosanitarnego nie jest ani proste, ani tanie. Często po zabiegu dezynfekcji chemicznej na wyjałowionym stanowisku zawleczone z sąsiednich pól grzyby chorobotwórcze rozwijają się niemal bez żadnych ograniczeń. Konieczne jest wprowadzanie pożytecznej mikroflory. Prostszym rozwiązaniem i z wielu powodów korzystnym może okazać się przejście na uprawę bezglebową.

Uprawa bezglebowa – bez chorób odglebowych

W swoim wystąpieniu Piotr Słomiany wyjaśniał, że bezglebowa technologia uprawy papryki w podłoży kokosowym wolnym od patogenów, pozwala uzyskać znacznie wyższe plony niż w uprawie tradycyjnej, plonowanie rozpoczyna się także znacznie wcześniej niż w glebie, ponadto można je jeszcze bardziej przyspieszyć prowadząc uprawę w foliowych doniczkach (pojemnikach uprawowych) Grow Pot.

Analiza kosztów uprawy papryki

Specjalista przedstawił dokładną analizę kosztów uprawy bezglebowej i jej porównanie z uprawą glebową. Uwzględnił w niej 3 letni okres wykorzystania kokosowych mat uprawowych. Na początku trzeba wprawdzie zainwestować w kroplowy system nawadniający i mieszalnik pożywki, ale są to inwestycje na wiele lat. Mimo początkowych kosztów możliwość uzyskania znacznie wyższego plonu, który dzięki kontrolowanemu nawożeniu jest wysokiej jakości, przemawia na korzyść uprawy bezglebowej – wszystkie wyjaśnienia i dane znajdziecie w materiale filmowym.

Pełna treść prezentacji do pobrania na FB – Papryka Bezglebowo: https://www.facebook.com/Papryka-bezglebowo-404085880395739/

Właściciele firmy Lidia Horti-Logistic - od lewej Krzysztof, Lidia i Mirosław Gimlowie

Jubileusz 25-lecia firmy „Lidia”

Drodzy Państwo, już za kilka dni w kalendarzu pojawi się data dla nas szczególna. Dokładnie 1 lipca 2020 roku obchodzić będziemy 25-lecie istnienia firmy. Ten okrągły jubileusz skłania nas do refleksji, podsumowań i analizy osiągnięć [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet