PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa papryki w sezonach 2019 i 2020 – problemy i trendy

Podczas targów TSW doradca uprawowy Marcin Niedobylski przedstawił analizę minionego sezonu w uprawie papryki. Zwrócił uwagę na najczęstsze problemy w uprawie, których można się spodziewać również w bieżącym sezonie. Wskazał także nowe trendy w uprawie papryki.

Podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Nadarzynie odbyła się konferencja na temat uprawy papryki. Marcin Niedobylski – doradca uprawowy – przedstawił analizę minionego sezonu w uprawie tego warzywa. Duże było zagrożenie ze strony szkodników i chorób. Właściwą ochronę utrudniały długo utrzymujące się upały, podczas których bardzo ograniczone są możliwości ochrony chemicznej, część preparatów nie działa w wysokiej temperaturze, w czasie upałów utrudnione jest również wykonanie skutecznego zabiegu ochrony i równomierne pokrycie roślin substancją czynną środka ochrony, krótko utrzymuje się ona na liściach. Warto wprowadzić działania zapobiegawcze – m.in. usuwać chwasty nie tylko z tuneli, ale także z ich otoczenia, gdyż stanowią one potencjalne siedlisko szkodników i źródło chorób. Ważne są działania profilaktyczne i wprowadzanie metod ochrony biologicznej.

Inne problemy, które wskazał doradca, to sadzenie zbyt „wybiegniętej” rozsady papryki – rośliny w mnożarkach często są produkowane w zbyt dużym zagęszczeniu, mają wydłużone międzywęźla, słabe ulistnienie. Po posadzeniu słabo się przyjmują, trudno z nich uzyskać wysoki plon.  W tunelach konieczne jest zapewnienie roślinom właściwej temperatury nie tylko wiosną (odgrzewanie, dodatkowe osłony po posadzeniu rozsady), ale także latem, gdy konieczne jest efektywne wietrzenie tuneli.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wykładu!

Właściciele firmy Lidia Horti-Logistic - od lewej Krzysztof, Lidia i Mirosław Gimlowie

Jubileusz 25-lecia firmy „Lidia”

Drodzy Państwo, już za kilka dni w kalendarzu pojawi się data dla nas szczególna. Dokładnie 1 lipca 2020 roku obchodzić będziemy 25-lecie istnienia firmy. Ten okrągły jubileusz skłania nas do refleksji, podsumowań i analizy osiągnięć [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet