Uprawa pomidorów malinowych z doświetlaniem LED

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów w Gospodarstwie Ogrodniczym Łukasza Budyty w Piotrowicach w gminie Karczew. Projekt elektryczny i prace instalacyjno-montażowe zostały wykonane przy współpracy z firmą partnerską – Lek/Habo.

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Łukasz Budyta - właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, która dostarczyła lampy LED

Nowoczesne oświetlenie szklarni

Dzięki zastosowaniu uzupełniającego oświetlenia w szklarni, ogrodnicy mają możliwość całorocznej uprawy warzyw i owoców. Do tego celu gospodarstwa najczęściej wykorzystują wyładowcze lampy sodowe HPS, które są niezwykle energochłonne, a ich technologia bardzo odbiega od współczesnych standardów. Firma Signify proponuje producentom szklarniowym przejście na oświetlenie LED, które pozwoli im na zwiększenie wydajności upraw i ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

W uprawie pana Łukasza zamontowano moduły Philips GreenPower LED toplighting oraz moduły Philips GreenPower LED interlighting.

Oświetlenie Philips GreenPower LED w porównaniu ze światłem HPS o mocy 1000W emituje taką samą ilość światła zużywając o 40% mniej energii i wytwarzając przy tym niewiele ciepła radiacyjnego. Pozwala to ogrodnikom sterować niezależnie temperaturą i doświetlaniem i efektywniej kontrolować klimat panujący w szklarni. Wykorzystanie opraw LED może skrócić cykle produkcji, zwiększyć plony i umożliwia lepsze wykorzystanie uprawowej przestrzeni.

Pomidory malinowe przez cały rok

Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta specjalizuje się w uprawie pomidorów malinowych i należy do Grupy Producentów Warzyw Szklarniowych VegaPOL. Jako pierwsze w Polsce gospodarstwo wykorzystuje oświetlenie LED. Nowoczesne oprawy zostały zainstalowane na plantacji pomidorów malinowych o powierzchni 2ha. Wykorzystano system Full Led. Zaproponowane rozwiązanie zapewnia światła na poziomie 140 µmol/s/m2 z modułów oświetlenia górnego (toplighting) oraz 60 µmol/s/m2 z modułów międzyrzędowych (interlighting). Pozwala to prowadzić intensywną, jednocześnie energoefektywną uprawę w okresie zimowym.

„W projektowaniu oświetlenia naszej szklarni chcieliśmy maksymalnie ograniczyć zainstalowaną moc przyłącza przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu światła niezbędnego dla roślin. Oświetlenie LED-owe jest rozwiązaniem najmniej energochłonnym i jednocześnie – co dla nas równie istotne – najbardziej przyjaznym dla środowiska” – stwierdził Łukasz Budyta, właściciel gospodarstwa.

Współpraca jest efektem testów przeprowadzonych w latach 2015-2017 w mikroszklarniach uczelni SGGW w Warszawie. Pan Łukasz Budyta chciał powtórzyć rezultaty uprawy uzyskane na instalacji testowej w swojej szklarni produkcyjnej.

Wsparcie ekspertów

Połączenie wiedzy ogrodnika na temat uprawy warzyw i owoców z know-how Signify w zakresie oświetlenia zwiększa szansę na obfite plony i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Producenci szklarniowi mogą skorzystać ze wsparcia specjalisty Signify ds. roślin, co stanowi wartość dodaną oferty Philips LED. Dzięki doświadczeniu w segmencie Horti oraz wiedzy w zakresie uprawy z LEDami eksperci prowadzą doradztwo, regularnie odwiedzając szklarnie oraz udzielając porad online.

Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta położone jest w pobliżu Warszawy, co zapewnia łatwy bezpośredni dostęp do rynku zbytu. Pierwsze pomidory malinowe uprawiane pod oprawami LED-owymi trafiły do warszawskich sklepów już w tym sezonie zimowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Torf i problemy związane z jego wykorzystywaniem w ogrodnictwie będą osią tematyczną wydarzenia, fot. FCI

Webinarium – torf w ogrodnictwie, podłoża uprawowe przyjazne środowisku

Już jutro, 18 maja odbędzie się bezpłatne webinarium pt. „Sustainable Growing Media”. Organizatorem tego wydarzenia jest magazyn FloraCulture International (FCI) wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (AIPH). Webinarium będzie okazją do dyskusji na temat bieżącej tendencji [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Top Plants
Syngenta bratki
HortiWizja_najnowszy odcinek 36
HortiAdNet