PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa precyzyjna w skrócie

Firma Grodan 19 lutego w Kaliszu zorganizowała seminarium dla producentów, by zwrócić uwagę ogrodników na globalne problemy, z którymi wkrótce będą musieli się zmierzyć oraz przypomnieć zalecenia dotyczące prawidłowego nawadniania.

Mieczysław Banach, regionalny kierownik sprzedaży firmy Grodan, mówił na temat wyzwań stojących przed nowoczesnym ogrodnictwem

Mieczysław Banach, regionalny kierownik sprzedaży firmy Grodan, mówił na temat wyzwań stojących przed nowoczesnym ogrodnictwem

Mieczysław Banach, regionalny kierownik sprzedaży firmy Grodan, przypominał, że przed ogrodnikami stoją trzy wyzwania: wyprodukowanie odpowiedniej ilość żywności, limitowane zasoby Ziemi oraz praca z wykorzystaniem nowych technologii.

Światowa populacja gwałtownie rośnie. Szacuje się, że do 2050 r. liczba ludności osiągnie 9 miliradów, co spowoduje dwukrotne zwiększenie zapotrzebowania na żywność. Analizy przeprowadzone przez globalne firmy wykazują, że do 2050 roku 70% ludności będzie mieszkało w miastach. Obecnie w aglomeracjach żyje od 40 do 50% populacji.

Gleba jest jednym z nieodnawialnych zasobów naturalnych – coraz mniej gruntów nadaje się do uprawy. Kurczą się również zasoby wody pitnej i naturalne źródła fosforu. Producenci odczuli to po wzroście cen nawozów fosforowych, niezbędnych do prowadzenia upraw.

By ograniczyć straty gleby, wody i pierwiastków firma Grodan stawia na precyzyjną uprawę pod osłonami. Dzięki niej ogrodnicy mogą osiągać wysokie zbiory, przy niskim zużyciu zasobów. Prowadzenie upraw pod osłonami pozwala ograniczyć zużycie nawozów, wody, energii i pestycydów (poprzez zastosowanie ochrony biologicznej) oraz gwarantuje większą kontrolę produkcji.

Nowoczesnym narzędziem, które pomaga w prowadzeniu uprawy precyzyjnej jest system GroSens. Składa się on z czujników (GroSens Sensor) wbitych w matę, które przesyłają pomiary do czytników – GroSens Receiver. Urządzenie bezprzewodowo odbiera sygnały z czujników i przesyła je do GroSens Smartbox, które przetwarza odebrane dane. Wyniki można znaleźć komputerze klimatycznym lub odczytać na dowolnym komputerze zewnętrznym. Smartbox przetwarza dane i wysyła do komputera informacje liczbowe, na temat poziomu wilgotności, EC i temperatury mat z wełny kamiennej. Dzięki systemowi GroSense ogrodnik ma stały wgląd w uprawę co pomaga precyzyjnie kontrolować uprawę.

Montaż czujników GroSens w macie jest bardzo prosty. Są to urządzenia bezprzewodowe, które można umieścić w dowolnych matach. Zmiana rozmieszczenia czujników w trakcie trwania sezonu również jest bezproblemowa i nie powoduje wzrostu kosztów montażu. Czujniki należy umieścić w promieniu 50 m od odbiornika, antenka odbiornika powinna być skierowana w stronę dachu szklarni.

Jak informowano podczas spotkania Grodan również dba o ochronę zasobów naturalnych środowiska – z 1 m3 bazaltu firma produkuje nawet do 50 m3 wełny mineralnej. Po produkcji maty odbierane są do recyklingu, podczas którego otrzymuje się z nich cegły. Matom Grodan przyznano certyfikat European Ecolabel, który oznacza, że są produkowane z uwzględnieniem wymogów w zakresie ochrony środowiska.

Po wykładzie M. Banacha, Krzysztof Fatel przypomniał zasady prawidłowego nawadniania upraw (wkrótce ukaże się odrębny tekst na ten temat).

Po prelekcjach uczestnicy spotkania mogli posłuchać wspaniałego koncertu Filharmonii Kaliskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet