PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa truskawek w minitunelach na rynnach

IV Dni Otwarte Truskawki odbywające się w Górkach koło Sosnowicy 25 lipca zorganizowała firma Metazet/FormFlex wspólnie z grupą firm dostarczających środki niezbędne w nowoczesnej uprawie truskawek. W tegorocznym szkoleniu uczestniczyło blisko 200 producentów zainteresowanych nowoczesnymi technologiami uprawy tego gatunku.

Przedstawiciele firmy Metazet/FormFlex oraz rodzina Ordowskich

Tegoroczne spotkanie jest dla nas bardzo ważne, gdyż odbywa się u jednego z naszych klientów, który zdecydował się na uprawę truskawek w minitunelach. Osoba ta uprawia też pierwszy raz truskawki w substracie kokosowym i jak widzimy, zapowiadający się tutaj plon pozwala z optymizmem patrzeć na opłacalność tego przedsięwzięcia i szybki zwrot zainwestowanych środków – mówił Piotr Budny prezes firmy Metazet.

Szkolenie odbywające się w gospodarstwie Jacka Ordowskiego było doskonałą okazją do praktycznego zapoznania się z uprawą truskawek w minitunelach. J. Ordowski bardzo pozytywnie wypowiadał się na temat uprawy truskawek w tego typu systemie (posadził odmianę Evie II na obszarze 0,3 ha) i w przyszłości planuje zwiększać jej powierzchnię. Do niewątpliwych zalet minituneli zalicza m.in. brak potrzeby wietrzenia, co doskonale potwierdziło się w tym roku w czasie upalnych dni. Cała konstrukcja ma być jeszcze wyposażona w drzwi, co pozwoli na jej zamknięcie, a tym samym wydłużenie cyklu uprawowego o miesiące wiosenne i jesienne. W trakcie szkolenia firma Metazet zaprezentowała również nowy model wózków z regulowaną wysokością półek, które ułatwiają zbiór truskawek z upraw na podwyższeniach.

Wszystkie rośliny zostały posadzone w maty z substratem kokosowym z drenażem, które dostarczyła firma Ceres. Jak informował T. Szuławy z tego przedsiębiorstwa, tego typu maty przygotowywane są w siedzibie firmy i dostarczane do klienta z tzw. paszportem, gdzie znajdują się informacje o zawartości w nim składników pokarmowych, co przy znajomości składu chemicznego wody pozwala na precyzyjne ustalenie składu pożywki. Dodatkowo w matach dostarczanych do klienta przygotowywane są otwory (ich rozstawa i liczba jest wykonywana na indywidualne zamówienie), w które sadzone są rośliny oraz w otwory drenażowe zapewniające właściwy odpływ nadmiaru pożywki.

Jak informował Bartłomiej Sobaszek z firmy Arysta LifeScience, w przypadku odmian powtarzających, u których czasami obserwuje się zdrobnienie owoców lub u odmian tradycyjnie owocujących wykazujących tą tendencję, warto sięgnąć po aktywatory wzrostu Calibra i BM86. W uprawie roślin jagodowych bardzo dobrze przyjęty został również nowy w ofercie firmy biologiczny środek ochrony roślin o nazwie Vaxiplant.

Na plantacji w Górkach stosowano również kilka produktów oferowanych przez firmę BioCont, z którą Jacek Ordowski współpracuje m.in. zaopatrując się w produkty wykorzystywane w tej części gospodarstwa, w której truskawki i maliny uprawia metodami ekologicznymi. Jak informował dr Michał Pniak z firmy BioCont, były to: RhizoVital 42, Alginure i VitiSan.

W trakcie szkolenia Robert Bereta prezentował produkowane przez  firmę Farmer z Bochni k. Krakowa (znana przede wszystkim z tuneli), opryskiwacze wysokociśnieniowe dedykowane do upraw pod osłonami.

 Jednym z najważniejszych elementów w ustaleniu zasad fertygacji jest codzienna analiza pH i EC pożywki z przelewu oraz na kroplospływie – informował Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland. Po kilku dniach regularnie prowadzonych analiz producent uzyskuje kompletne informacje o delcie EC (różnica między składem pożywki na kroplospływie i przelewie). Różnica ta powinna utrzymywać się na poziomie 0,5-0,75. Znając ten parametr można stymulować rośliny do wzrostu wegetatywnego lub generatywnego.

W gospodarstwie Jacka Ordowskiego instalację do nawadniania i fertygacji truskawek zainstalowała firma AquaTom. Jak informował Tomasz Kroc, z tego przedsiębiorstwa fertygacja oparta jest na mikserze firmy Iritec – Shaker Set. W przypadku kroplowników zastosowano ich model PC Junior o wydajności 2 l/godzinę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet