PODosłonami.pl
Uprawa truskawki
Truskawki to rośliny jagodowe najbardziej znane i uprawiane w Polsce na bardzo dużą skalę. Owoce cenione są przede wszystkim za smak. Uprawa truskawki może być prowadzona pod różnego typu osłonami (agrotkanina, folia perforowana, tunele, szklarnie). Dla poprawy opłacalności produkcji uprawa truskawki prowadzona jest na zbiór przyspieszony, a także opóźniony, co pozwala uzyskać owoce deserowe poza tradycyjnym okresem owocowania. Zwiększa się powierzchnia upraw truskawki w tunelach. Zmienia się technologia produkcji tego gatunku. Rośliny sadzone są nie tylko w gruncie. Coraz bardziej popularna jest uprawa truskawki w tunelach i szklarniach w podłożach o ograniczonej objętości – pojemnikach lub matach ustawionych na rynnach. Jedną z najważniejszych cech decydujących o sukcesie gospodarstwa jest jakość owoców, które sprzedawane są w kraju i za granicę, na rynek lokalny i do marketów.
Odmiany truskawki
Właściwie dobrana odmiana truskawki umożliwia uzyskanie wysokiego plonu. Pod osłonami uprawiane są odmiany truskawki przeznaczone na rynek deserowy. Różnią się miedzy sobą pod wieloma względami, m.in. okresem dojrzewania. W uprawach w gruncie bardzo popularne są odmiany tradycyjne, do jednokrotnego zbioru w sezonie. W Polsce nabiera na znaczeniu uprawa truskawki powtarzającej owocowanie, w podłożach o ograniczonej objętości. Odmiany truskawki tego typu są obojętne na długość dnia, dzięki czemu owocują przez 3-4 miesiące, aż do późnej jesieni. W naszych artykułach zapoznasz się z odmianami truskawki uprawianymi w różnych technologiach.
Sadzonki truskawki
Rodzaj i jakość sadzonki truskawki są jednym z głównych elementów wpływających na sukces w uprawie. Typ sadzonek truskawki powinien być dostosowywany do systemu produkcji. W uprawie szklarniowej i tunelowej (w podłożach o ograniczonej objętości) najlepiej sprawdzają się sadzonki truskawki doniczkowane typu tray i mini tray. Do uprawy truskawki w gruncie zazwyczaj wykorzystywane są sadzonki gołokorzeniowe, zarówno typu frigo, jak i sadzonki wielokoronowe. Więcej informacji na temat prowadzenia plantacji założonych z różnego typu sadzonek znajdziesz w naszych artykułach.
Podłoże dla truskawki
Truskawki pod osłonami mogą być uprawiane zarówno w podłożach organicznych (grunt, substrat na bazie węgla brunatnego), jak i w podłożach inertnych, o ograniczonej objętości (podłoże kokosowe, wełna mineralna, perlit). Uprawa truskawki w poszczególnych typach podłoża różni się między sobą strategią nawożenia i nawadniania. Podłoże dla truskawki powinno być dostosowane do technologii uprawy. Na co zwrócić uwagę w trakcie doboru podłoża przed założeniem plantacji i w okresie uprawy przeczytacie Państwo w naszych artykułach.
Nawożenie truskawki
Uprawa truskawki pod osłonami nawożona jest głównie poprzez fertygację. Do tego celu mogą być wykorzystywane zarówno nawozy pojedyncze, jak i wieloskładnikowe. Skład pożywki powinien być dostosowany do fazy rozwojowej rośliny. Uzupełnieniem fertygacji jest nawożenie truskawki w formie dolistnej, zwanej też pozakorzeniową (opryskiwanie roślin) z wykorzystaniem nawozów i biostymulatorów, które zapobiegają niedoborom składników pokarmowych, polepszają kondycję roślin i poprawiają ich zdrowotność. W artykułach doradzamy jak uzyskać wysoki plon o bardzo dobrej jakości owoców, dzięki prowadzeniu właściwego nawożenia.
Ochrona truskawki
Prawidłowa ochrona truskawki jest jednym z kluczowych elementów pielęgnacji plantacji. Szkodniki i patogeny wywołujące choroby mogą powodować uszkodzenia zarówno części nadziemnych, jak i systemu korzeniowego roślin. Wpływają negatywnie na wzrost, rozwój i owocowanie, mogą doprowadzić nawet do całkowitego zamierania roślin. Uprawa truskawki chroniona przed agrofagami odpowiednio dobraną metodą (biologiczna, chemiczna, integrowana) pozwala na utrzymanie zdrowotności roślin przez cały okres uprawy. Szczegółowe zalecenia znajdują się w artykułach na naszym portalu.