Prezentacja odmian i porady uprawowe - spotkanie producentów papryki w Przytyku cz. 1. - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Prezentacja odmian i porady uprawowe – spotkanie producentów papryki w Przytyku cz. 1.

8 stycznia w Przytyku liczne grono producentów papryki z okolic Radomia uczestniczyło w spotkaniu zorganizowanym przez firmy Monsanto Polska – Seminis, Agraplant i ICL. Aktualnie dostępna wiedza na temat uprawy jest na bardzo wysokim poziomie, jednak ogrodnicy ciągle popełniają błędy. W tej części relacji przedstawiamy o czym trzeba pamiętać podczas produkcji papryki oraz charakteryzujemy odmiany tego warzywa, także pod względem opłacalności i trudności uprawy.

Krzysztof Grzyb omawiał błędy często popełniane przez producentów

Podstawowe zagadnienia z zakresu produkcji omówił dystrybutor firmy Monsanto – Krzysztof Grzyb, doradca w zakresie technologii uprawy i produkcji papryki, którą sam od lat się zajmuje. Szczególną uwagę zwrócił na błędy, jakie ogrodnicy ciągle popełniają.
– Jeszcze 10 lat temu w rejonie radomskim plantatorzy w dużym stopniu wykorzystywali nasiona z własnej produkcji, niektórzy nadal to robią – wspomina. – Postępując w ten sposób, traci się minimum 30-40% plonu. Odmiany uzyskiwane są w taki sposób, by dawały jak najwyższy, najzdrowszy i najlepszej jakości plon. Nasiona zebrane z odmian heterozyjnych nie mają już takich cech, jak oryginalny materiał.
Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wielkości i jakości plonu jest dobrze wyprodukowana rozsada. Nasiona muszą być wysiane w temperaturze 28°C (min. 26°C) i przykryte cienką warstwą piasku lub torfu. W momencie, gdy obniżamy temperaturę do 15°C, trzeba zacząć doświetlanie przez co najmniej 10-12 godzin. Ważne, by w nocy lampy były wyłączone, zaburzony cykl dnia i nocy wpływa negatywnie na rozwój cech danej odmiany.
– Do tej pory praktykowane było obfite nawożenie przed posadzeniem, by jak najmniej dokarmiać w późniejszym terminie. Proszę zapomnieć o takiej produkcji – przestrzegał K. Grzyb. Polecał, by zaczynać od jak najmniejszej ilości składników pokarmowych i podawać je systematycznie w kolejnych etapach produkcji. Obłożenie rośliny owocami powinno być wprost proporcjonalne do ilości masy zielonej.
Istotne jest także ostrożne podlewanie – dostosowanie ilości i EC pożywki. Jednak to nie wystarcza, gdy producenci oszczędzają na systemie nawodnieniowym. Korzystanie trzeci rok z tych samych linii powoduje straty wody, zmniejszenie przewidywalności czy brak sterowania, a to w konsekwencji obniża wielkość i jakość plonu.
Mając na uwadze chęć wyprodukowania dużej ilości owoców dobrej jakości, w ochronie roślin najważniejszy jest zdrowy system korzeniowy. – Jeżeli źle chronimy korzenie, sadzimy rośliny na starych podłożach, to możemy idealnie nawozić, a i tak nie będzie efektu – zauważył K. Grzyb. Polecał produkt zawierający szczepy bakterii Bacillus – BakterPlant MIX. Preparat stosuje się raz w tygodniu, a zawarte w nim mikroorganizmy oczyszczają korzenie, rośliny są chronione przed szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową.

Krzysztof Grzyb przedstawił również odmiany papryki firmy Monsanto. Czerwonoowocowe, znane od lat:
Ceniony Red Knight F1 ma już kilkanaście lat. Do niedawna w okolicach Radomia uprawiała go większość producentów. Oczekiwania odbiorców zmieniają się i odmiana jest wypierana przez nowsze, jednak ciągle ma istotny udział na rynku. Rośliny Red Knight F1 są wysokie, mają dobry wigor, wcześnie i bardzo dobrze plonują.
Duży owoc w typie bloku odmiany Socrates F1 ma grubą ściankę (około 10 mm). Odmiana jest bardzo plenna.
Nowsze odmiany o czerwonych owocach to:
Odmiana Aifos F1, która dedykowana jest do sprzedaży w kartonach. Jest wrażliwa, ma dość słaby system korzeniowy, ale bardzo dobrze plonuje. Ważne, by poprowadzić umiejętnie jej uprawę, szczególnie w początkowym etapie produkcji. Owoce nie ordzewiają się, mają ładne szypułki.
Pedrosas F1 pod względem plonu porównywany jest z Socratesem F1. Rośliny odmiany Pedrosas F1 są bardzo silne, dobrze się krzewią, mają silny system korzeniowy. Owoce mogą się delikatnie wydłużać, ale są zdrowe, z ładną szypułką i utrzymują kształt bloku.
Velero F1 jest następczynią starej odmiany Alberto F1, jest wzbogacona o nowe cechy. Bardzo źle znosi zalanie i uprawę na ciężkich glebach, a nawozy muszą być podawane równomiernie. Przy umiejętnej uprawie daje zadowalający plon.
O czerwonych odmianach papryki Monsanto i innych firm czytaj TUTAJ.

Do żółtoowocowych odmian Monsanto należą:
Shanghai F1 plonem prawie dorównuje odmianie Red Knight F1. Owoce mają bardzo ładne wybarwienie, ścianki osiągają grubość 8-10 mm. Nie sprawia większych problemów produkcyjnych.
Wyrównane owoce w typie bloku odmiany Tallante F1 bardzo szybko przebarwiają się z barwy zielonej na żółtą. Wymaga dobrej techniki uprawy, trochę więcej uwagi.

Pomarańczowa Orange Glory F1 ma duże owoce, jest dość plenna. Odmiany w tej barwie dają 20-30% mniejszy plon niż czerwone, jednak za owoce można uzyskać wyższą cenę.

TU więcej o paprykach w innych barwach niż czerwona.

Piotr Dutkowski zcharakteryzował stożkowe odmiany papryki z oferty Monsanto
Piotr Dutkowski zcharakteryzował stożkowe odmiany papryki z oferty Monsanto

Natomiast Piotr Dutkowski scharakteryzował nowe odmiany papryki stożkowej, które w poprzednim roku  miały wyższą cenę niż te w typie bloku (wkrótce przegląd także tego typu odmian).
Kaptur F1 jest w Polsce nowością. Odmiana daje słodkie, czerwone owoce o długości około 20 cm. Jej rośliny są silne, mocno generatywne. Grubość ścianki osiąga około 10 mm, a nawet więcej. Pierwsze owoce są bardzo długie, na wyższych piętrach nieco krótsze.
Owoce odmiany Ariadni F1 na początku są seledynowego koloru, który bardzo szybko przechodzi w czerwień, można je sprzedawać w dwóch formach. Krótsze od owoców Kaptur F1 – 14-17 cm, osiągają masę do ponad 200 g.

– Chcemy też wprowadzić odmiany o ostrzejszym smaku jak Furilla F1 – mówił P. Dutkowski. – To odmiana o zdecydowanie generatywnym wzroście. Ostre papryki to w Polsce na razie marginalna sprzedaż, ale w miarę wzrostu zainteresowania nasiona będą dostępne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet