PODosłonami.pl
Rośliny balkonowe i byliny – strefa nowości
Vitroflora z Trzęsacza k. Bydgoszczy była pierwszą z dwóch firm z branży roślin balkonowo-rabatowych, które zorganizowały w tym roku w Polsce dni otwarte, pokazując na początku lata asortyment odmian tych gatunków, a także bylin, ze szczególnym uwzględnieniem nowości. Zwyczajowo nie zabrakło też w Trzęsaczu wykładów oraz prezentacji środków produkcji, które oferowały zaproszone na tę imprezę przedsiębiorstwa. Ogrodnicy licznie na nią przybyli w dniach 24-25 czerwca, doceniając bogaty zestaw kwitnących roślin, a nawet strefę kibica, urządzoną w czasie meczu piłkarskiego Polska-Szwajcaria, który dał naszej drużynie awans do ćwierćfinału Euro 2016. Dobry nastrój wywołany sportowym zwycięstwem, szedł w parze z ogólnie pozytywnym nastrojem ogrodników specjalizujących się w „rabatówce”, po udanym sezonie wiosennej sprzedaży.
Czytaj dalej...
Rośliny balkonowo-rabatowe w pełni kwitnienia były, obok bylin, główną atrakcją Dni Otwartych w Vitroflorze, fot. A. Cecot
Kalibrachoa, petunie, pelargonie… – rośliny balkonowe do wyboru, do koloru
Na pokazach w Trzęsaczu zwracała uwagę, tradycyjnie już, szeroka oferta odmian hodowli firmy Dümmen Orange pozostającej – co podkreśliła szefowa działu sprzedaży Vitroflory Agnieszka Pawlak-Anhalt – głównym partnerem przedsiębiorstwa w dziedzinie roślin balkonowo-rabatowych. W tym przypadku na wyróżnienie zasłużyły odmiany kalibrachoi (Calibrachoa) z grup Aloha oraz Hula, z których ogrodnicy dowolnie dobierają „kolory”, w zależności od potrzeb, często wykorzystując tę roślinę do „miksów”. Wśród nowości znalazły się m.in. odmiany: Aloha ’Goldrush’ i Aloha Kona ‘Yellow’ (obie żółte) czy Hula ‘Lavender’ (lila z ciemniejszym oczkiem).
- Calibrachoa Aloha Kona ‚Yellow’ – jedna z nowości tegorocznych Dni Otwartych Vitroflory
- Calibrachoa Hula ‚Lavender’
- Calibrachoa Aloha ‚Goldrush’
- Agnieszka Pawlak-Anhalt prezentuje jeden z markowych „miksów” firmy Dümmen Orange – Confetti Garden Waterfall
- Alaya Zilberman z firmy Danziger omawia interesujące odmiany tego hodowcy
- Petunia Amore ‚Queen of Hearts’ – jedna z wyróżniających się nowości
- Petunia Ray ‚Red’
- Petunia Ray ‚Candy Pink’, fot. 1-8 A. Cecot
Jeśli chodzi o petunie, szczególny nacisk położono na mnożone wegetatywnie nowe odmiany hodowli firmy Danziger. Reprezentująca ją menedżerka ds. sprzedaży Alaya Zilberman była gościem specjalnym tegorocznych Dni Otwartych Vitroflory. Podczas swojej prelekcji polecała przede wszystkim odmiany z grup Amore® (4), a także Ray (w Trzęsaczu pokazano ich 10), które zwróciły już wcześniej uwagę zwiedzających Flower Trials.
W kolekcji pelargonii wzrok przykuwała spora oferta odmian hodowli firmy Geranien Endich, w tym odmian P. zonale z grup Hot Spot (o dwubarwnych kwiatach), Trend (wczesne, średnio silnie rosnące), Smart (do gęstej uprawy), Eco (silnie rosnące). W przypadku P. peltatum A. Pawlak-Anhalt podkreśliła zalety gr. Sunflair (wczesne, obfite kwitnienie) oraz odmiany ‘Ville de Polaris’ (biała). Warto też wymienić grupę Xtreme – silnie rosnących mieszańców międzygatunkowych (P. zonale x P. peltatum) hodowli Endischa; pokazano odmianę ‘Lilac’. Z kolei z oferty Dümmena wywodzą się oryginalne odmiany P. zonale z nowej grupy Brocade o ozdobnych, dwubarwnych liściach.
- Pelargonium zonale Trend ‚Salmon’
- Pelargonium zonale Eco ‚Blue Touch’
- Pelargonium peltatum Sunflair ‚Ana Nova’
- Pelargonium Xtreme ‚Lilac’
- Pelargonium zonale Brocade ‚Cherry Night’
- Bidens Golden Empire – wyróżniająca się nowość tegorocznych Dni Otwartych Vitroflory
- Brachyscome Surdaisy ‚White’
- Dalia – jedna z odmian z ciemnolistnej grupy Mystic, fot. 1-8 A. Cecot
Podczas dni otwartych można było wyłowić wiele innych obiecujących nowości, reprezentujących różne rodzaje, np.: dalię (m.in. ciemnolistna gr. Mystic), uczep (Bidens ‘Golden Empire’), goździk (gr. Menorca), Brachyscome (Surdaisy ‘White’).
Byliny – także w zestawach
Gatunki wieloletnie to mocna specjalizacja Vitroflory. Prezes firmy Tomasz Michalik zwracał szczególną uwagę na gatunki i odmiany, dzięki którym można uzyskać wizualnie atrakcyjny produkt w wyniku stosunkowo krótkiej uprawy, mające korzystny pokrój (dobrze prezentujące się w doniczkach). Pokazano m.in. 2 odmiany rudbekii z grupy Sunbeckia. Wzrok przykuwała również naparstnica – Digitalis x valinii ‘Berry Canary’. Zachwalano kuklik – Geum coccineum ‘Nonna’. Ciekawie prezentowała się mniej znana Rehmannia (odmiana ‘Magic Dragon’).
- Tomasz Michalik prezentuje jeżówkę, która dobrze wygląda w punkcie sprzedaży wyprodukowana w doniczce (Echinacea ‚Dixie Scarlet’)
- Echinacea ‚Mediation White’ również korzystnie się prezentuje w pojemniku
- Rudbeckia Sunbeckia ‚Olivia’
- Digitalis x valinii ‘Berry Canary’
- Rehmannia ‚Magic Dragon’
- Geranium pratense ‚Black Beauty’
- Przykład łączenia roślin balkonowo-rabatowych z bylinami, głównie trawami
- Jedna z rabat założonych na terenie gospodarstwa w Trzęsaczu, służących do testowania odmian, m.in. żurawek (Heuchera)
- Deschampsia caespitosa ‚Tardiflora’
- Sedum telephium ‚Orbit Bronze’, fot. 1-10 A. Cecot
Wielu inspiracji dostarczyły również obserwacje rabat założonych na terenie gospodarstwa, które są nie tylko ozdobą, ale i „poligonem doświadczalnym”, gdzie testuje się poszczególne gatunki i odmiany (ich zimotrwałość, odporność na ostre słońce itp.). Ostatnio przybywa w tych nasadzeniach m.in. traw, na które wciąż panuje moda i które są chętnie zamawiane przez ogrodników.
Trawy i turzyce były ponadto komponentami coraz popularniejszych zestawów („miksów”) łączących gatunki jednoroczne (balkonowo-rabatowe) z bylinami, zwłaszcza tymi o ozdobnych liściach.
- Założyciel Vitroflory Karol Pawlak i jego córka Agnieszka Pawlak-Anhalt (szefowa działu sprzedaży w firmie) podczas otwarcia tegorocznej imprezy
- Dariusz Śnieg, dyrektor marketingu w Vitroflorze
- Około 20 firm oferujących swoje produkty ogrodnikom wzięło udział w minitargach towarzyszących Dniom Otwartym Vitroflory
- Zwiedzający skupili się na obserwacji roślin pokazanych w szklarni…
- …ale 25 czerwca po południu mogli też, w specjalnie zorganizowanej strefie kibica obejrzeć mecz Polska-Szwajcaria, fot. 1-5 A. Cecot

Jagodowe Trendy 2023 – problemy na rynku owoców, nowe odmiany malin i jeżyn, ochrona roślin
Konferencja „Jagodowe Trendy” w tym roku odbyła się 24-25 listopada w Kraśniku. Pierwszego dnia frekwencja była wysoka ze względu na dyskusję o problemach na rynku owoców kierowanych do przetwórstwa. Owoce deserowe, także te spod osłon, [...]