Rośliny balkonowe i byliny – strefa nowości

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Rośliny balkonowe i byliny – strefa nowości

Vitroflora z Trzęsacza k. Bydgoszczy była pierwszą z dwóch firm z branży roślin balkonowo-rabatowych, które zorganizowały w tym roku w Polsce dni otwarte, pokazując na początku lata asortyment odmian tych gatunków, a także bylin, ze szczególnym uwzględnieniem nowości. Zwyczajowo nie zabrakło też w Trzęsaczu wykładów oraz prezentacji środków produkcji, które oferowały zaproszone na tę imprezę przedsiębiorstwa. Ogrodnicy licznie na nią przybyli w dniach 24-25 czerwca, doceniając bogaty zestaw kwitnących roślin, a nawet strefę kibica, urządzoną w czasie meczu piłkarskiego Polska-Szwajcaria, który dał naszej drużynie awans do ćwierćfinału Euro 2016. Dobry nastrój wywołany sportowym zwycięstwem, szedł w parze z ogólnie pozytywnym nastrojem ogrodników specjalizujących się w „rabatówce”, po udanym sezonie wiosennej sprzedaży.

Czytaj dalej...
Vitroflora_Dni Otwarte2016

Rośliny balkonowo-rabatowe w pełni kwitnienia były, obok bylin, główną atrakcją Dni Otwartych w Vitroflorze, fot. A. Cecot

Kalibrachoa, petunie, pelargonie… – rośliny balkonowe do wyboru, do koloru

Na pokazach w Trzęsaczu zwracała uwagę, tradycyjnie już, szeroka oferta odmian hodowli firmy Dümmen Orange pozostającej – co podkreśliła szefowa działu sprzedaży Vitroflory Agnieszka Pawlak-Anhalt – głównym partnerem przedsiębiorstwa w dziedzinie roślin balkonowo-rabatowych. W tym przypadku na wyróżnienie zasłużyły odmiany kalibrachoi (Calibrachoa) z grup Aloha oraz Hula, z których ogrodnicy dowolnie dobierają „kolory”, w zależności od potrzeb, często wykorzystując tę roślinę do „miksów”.  Wśród nowości znalazły się m.in. odmiany: Aloha ’Goldrush’ i Aloha Kona ‘Yellow’ (obie żółte) czy Hula ‘Lavender’ (lila z ciemniejszym oczkiem).

Jeśli chodzi o petunie, szczególny nacisk położono na mnożone wegetatywnie nowe odmiany hodowli firmy Danziger. Reprezentująca ją menedżerka ds. sprzedaży Alaya Zilberman była gościem specjalnym tegorocznych Dni Otwartych Vitroflory. Podczas swojej prelekcji polecała przede wszystkim odmiany z grup Amore® (4), a także Ray (w Trzęsaczu pokazano ich 10), które zwróciły już wcześniej uwagę zwiedzających Flower Trials.

W kolekcji pelargonii wzrok przykuwała spora oferta odmian hodowli firmy Geranien Endich, w tym odmian P. zonale z grup Hot Spot (o dwubarwnych kwiatach), Trend (wczesne, średnio silnie rosnące), Smart (do gęstej uprawy), Eco (silnie rosnące).  W przypadku P. peltatum A. Pawlak-Anhalt podkreśliła zalety gr. Sunflair (wczesne, obfite kwitnienie) oraz odmiany ‘Ville de Polaris’ (biała). Warto też wymienić grupę Xtreme – silnie rosnących mieszańców międzygatunkowych (P. zonale P. peltatum) hodowli Endischa; pokazano odmianę ‘Lilac’. Z kolei z oferty Dümmena wywodzą się oryginalne odmiany P. zonale z nowej grupy Brocade o ozdobnych, dwubarwnych liściach.Podczas dni otwartych można było wyłowić wiele innych obiecujących nowości, reprezentujących różne rodzaje, np.: dalię (m.in. ciemnolistna gr. Mystic), uczep (Bidens ‘Golden Empire’), goździk (gr. Menorca), Brachyscome (Surdaisy ‘White’).

Byliny – także w zestawach

Gatunki wieloletnie to mocna specjalizacja Vitroflory. Prezes firmy Tomasz Michalik zwracał szczególną uwagę na gatunki i odmiany, dzięki którym można uzyskać wizualnie atrakcyjny produkt w wyniku stosunkowo krótkiej uprawy, mające korzystny pokrój (dobrze prezentujące się w doniczkach). Pokazano m.in. 2 odmiany rudbekii z grupy Sunbeckia. Wzrok przykuwała również naparstnica – Digitalis x valinii ‘Berry Canary’. Zachwalano kuklik – Geum coccineum ‘Nonna’. Ciekawie prezentowała się mniej znana Rehmannia (odmiana ‘Magic Dragon’).

Wielu inspiracji dostarczyły również obserwacje rabat założonych na terenie gospodarstwa, które są nie tylko ozdobą, ale i „poligonem doświadczalnym”, gdzie testuje się poszczególne gatunki i odmiany (ich zimotrwałość, odporność na ostre słońce itp.). Ostatnio przybywa w tych nasadzeniach m.in. traw, na które wciąż panuje moda i które są chętnie zamawiane przez ogrodników.

Trawy i turzyce były ponadto komponentami coraz popularniejszych zestawów („miksów”) łączących gatunki jednoroczne (balkonowo-rabatowe) z bylinami, zwłaszcza tymi o ozdobnych liściach.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet