PODosłonami.pl
Balkonowo-rabatowa wiosna 2015
Wreszcie, w trzeciej dekadzie kwietnia 2015 r., ruszyła na dobre sprzedaż roślin balkonowo-rabatowych. Ogrodnicy, którzy specjalizują się w tego typu sezonowej produkcji, mieli dotychczas pełne tunele lub szklarnie zakwitających pelargonii, petunii, begonii i wielu innych gatunków. Teraz liczą na duże ożywienie popytu na ten asortyment, które w dużej mierze zależy od pogody. Po łagodnej zimie nasz rynek długo bowiem nie mógł się „obudzić” ze względu na przedłużające się chłody i przymrozki.
Czytaj dalej...
W gospodarstwie Jarosława i Beaty Pierzchałów z Kietrza uprawia się szeroki asortyment roślin balkonowych, m.in. komonicę plamistą (Lotus maculatus) ‘Gold Flash’, fot. A. Cecot
W gospodarstwie Jarosława i Beaty Pierzchałów z Kietrza na Opolszczyźnie występuje typowy dla polskiego rynku zróżnicowany asortyment. Rośliny produkowane są zarówno w niewielkich doniczkach ustawionych na zagonach gruntowych, jak i w wiszących pojemnikach.
- Uprawa roślin balkonowo-rabatowych w wiszących pojemnikach i na zagonach gruntowych tunelu zblokowanego
- Uprawom w tunelach towarzyszy kontenerownia z bylinami, m.in. rozchodnikami (Sedum), fot. 1, 2 A. Cecot
Wiszące pojemniki
W tym ogrodnictwie zwraca uwagę m.in. komonica plamista (Lotus maculatus) ‘Gold Flash’ w koszach o średnicy 23 i 25 cm. Rozmnaża się ją z sadzonek jesienią, by na przełomie roku posadzić ukorzenione rośliny do finalnych pojemników i otrzymać kwitnące, gotowe do sprzedaży okazy wiosną.
Wśród innych gatunków balkonowych produkowanych w wiszących koszach znajdują się m.in.: petunie (ciekawe biało-czarne zestawy z odmian ‘Black’ i ‘White’ z grupy Ray czy odmiany ze zwartej grupy Sanguna), lobelie (z grupy Techno Heat Trailing), uczepy (wczesna odmiana ‘Tweety’).
- Lotus maculatus ‚Gold Flash’
- Petunia hybrida ‚Black Ray’ i ‚White Ray’
- Lobelia ‚Techno Heat Trailing Dark Blue’
- Bidens ‚Tweety’, fot. 1-4 A. Cecot
„Rabatówka” i byliny
W zwykłych doniczkach uprawiana jest między innymi bagonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) – wczesne odmiany z heterozyjnych grup Ascot (o zielonych i bordowych liściach) oraz Ambassador (zielonolistne, z wyróżniającą się czerwono kwitnącą ‘Scarlet’), już gotowe do handlu. Z innych, nie tak licznych, upraw warto wymienić np. gazanie (odmiany z grup Kiss i Gazoo), które zaczynają kwitnąć.
- Begonia semperflorens – m.in. odmiany z grup Ambassador i Ascot
- Na zagonie gruntowym wyściełanym agrotkaniną uprawiane są gazanie, fot. 1, 2 A. Cecot
Tak jak w większości gospodarstw z tego typu sezonową produkcją, także i tu uzupełnia się ją bylinami – uprawianymi pod osłonami i na zewnątrz – wśród których nie brakuje wiosną lawendy (z wczesną odmianą ‘Blue Scent Early’, rozmnażaną z nasion).

Tulipany i inne ozdobne rośliny cebulowe w Chrzypsku Wielkim
Firma Królik organizuje kolejną, piętnastą już edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów. Jest to wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce w trakcie [...]



