PODosłonami.pl
Biologia w walce ze szkodnikami
Podczas jednego z seminariów zorganizowanych w ubiegłym roku w Zamościu z inicjatywy firmy Krezam (czyt. „Zamojskie spotkania ogrodnicze”) przedstawiciel firmy Koppert, Daniel Pawliński, omówił biologiczne metody zwalczania szkodników w uprawach warzyw pod osłonami. Warto poznać aktualnie proponowane metody ochrony biologicznej, które mogą być wykorzystywane w integrowanych programach ochrony, jakie od tego roku są obowiązkowe.
Czytaj dalej...
Damian Pawliński z firmy Koppert przypomniał największe zagrożenia upraw pomidorów ze strony szkodników. W ostatnich latach jednym z groźniejszych szkodników jest skośnik pomidorowy (Tuta absoluta). Jest to niewielki motyl, którego samica może składać jaja na wszystkich częściach rośliny (na liściach, pędach, owocach). W momencie żerowania na powierzchni rośliny gąsienice mogą być zwalczane preparatem Dipel (zawiera bakterie Bacillus thuringensis). Po wgryzieniu się w łodygę nie ma preparatów do zwalczania tego szkodnika. Dlatego lepiej zapobiegać inwazji Tuta absoluta poprzez stosowanie pułapek feromonowych, świetlnych lub czarnych tablic lepowych. Dobre efekty w zapobieganiu temu szkodnikowi daje wprowadzenie w okresie produkcji rozsady pomidorów entomofaga, dziubałeczka mączlikowego (Macrolophus pygmaeus), zjadającego jaja szkodnika.
Dużo problemów w uprawach pod osłonami sprawiają także przędziorki. Zimą są one nieaktywne, ale w wyższej temperaturze pojawia się zarówno na roślinach uprawnych jak i chwastach, wyrastających w najbardziej niedostępnych miejscach. Pojawiające się zimujące samice (w okresie niskich temperatur ukryte w rynnach, cieniówkach, matach, konstrukcji itp.) są odporne na działanie preparatów chemicznych, a i owady pożyteczne nie żywią się nimi. Wraz ze wzrostem temperatury następuje bardzo szybki rozwój szkodnika. Skuteczność „chemii” jest ograniczona, a zwalczanie biologicznymi preparatami rozkłada się w czasie.
Mączlika szklarniowego znajdujemy na żółtych tablicach, które zawsze po wstawieniu rozsady do szklarni powinno się rozwieszać nad roślinami. W lutym lub na początku marca zapobiegając temu szkodnikowi wprowadzamy do obiektu dziubałeczka (Macrolophus pygmaeus), a po pojawieniu się mączlika dobrotnicę (Encarsia formosa).
Na odglebowe choroby dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu Trianum zawierającego grzyby z rodzaju Trichoderma. Jak informował przedstawiciel firmy Koppert w efekcie zastosowania tego grzyba rośliny lepiej się ukorzeniają, są w lepszej kondycji i lepiej plonują.

Co nas czeka w uprawach truskawek? Ochrona truskawek w sezonie 2025
Wydaje się, że problemy w uprawach co roku są identyczne. Nic bardziej mylnego, bo każdy sezon jest inny. Ale w dużej mierze na podstawie lat poprzednich można przygotować się na występowanie chorób czy szkodników, ocenić [...]





