Biologiczne i chemiczne możliwości ochrony papryki - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Biologiczne i chemiczne możliwości ochrony papryki

Niezwykle ciekawe spotkanie plantatorów papryki miało miejsce w Klwowie 26 listopada. Wzięło w nim udział ok. 150 plantatorów, którzy mogli zapoznać się m.in. z tematyką ochrony papryki przed szkodnikami i chorobami. Poruszane były zarówno kwestie związane z wdrożeniem metod biologicznych jak i chemicznych.

Metody ograniczenia szkodników i chorób systemu korzeniowego

Koppert na całym świecie zatrudnia 1200 osób i jest globalnie największym przedsiębiorstwem oferującym produkty do ochrony biologicznej roślin – podkreślał Tomasz Domański, przedstawiciel firmy.

W okolicach Klwowa i Potworowa największymi zagrożeniami w uprawach papryki jest fuzarioza i wertycylioza. Na słabą zdrowotność roślin mają wpływ także inne czynniki, takie jak: złe nawożenie (zwłaszcza azotowe), dobór odmiany (mogą być bardziej plenne ale genetycznie mniej odporne na choroby), zaniedbania w przygotowaniu gleby do uprawy, wieloletnie uprawy monokulturowe oraz występowanie nicieni patogenicznych. Sytuację może polepszyć odkażanie gleby, które w krótkiej perspektywie czasu jest bardzo pomocne. Po tym zabiegu gleba wymaga jednak zasiedlenia pożytecznymi mikroorganizamami, które są bardziej wrażliwe niż patogeny i wolniej się namnażają. Aby wesprzeć ich rozwój należy stosować szczepionki bakteryjne, grzybowe i wprowadzać materię organiczną.

Preparat Trianum-P ogranicza rozwój fuzariozy oraz sprzyja wzrostowi rośliny poprawiając ukorzenienie i przyswajalność składników pokarmowych. Szczep Trichoderma w preparacie rozwija się najszybciej ze wszystkich grzybów z tego rodzaju. Jego kolejną zaletą jest odporność na większość stosowanych w ochronie papryki chemicznych preparatów. W lutym 2017 Trianum-P zostanie zarejestrowany jako środek ochrony roślin.

Jednym z niewidocznych gołym okiem problemów może być obecność w glebie  nicieni patogenicznych. Uszkadzają one system korzeniowy i uchylają wrota do kolejnych infekcji.

Z moich obserwacji wynika, że być może należy zmienić podejście do uwiądów w uprawie papryki – mówił T. Domański. – Należy raczej traktować je jako skutek wystąpienia kompleksu czynników niesprzyjających. Ważniejsza powinna być profilaktyka, a nie tylko zwalczanie objawów. Koppert wprowadził serię preparatów, których aplikacja tworzy program ochrony polepszający zdrowotność roślin – NatuGro. W jego skład wchodzą produkty Trianum-P, Vidi Parva, Vidi Terrum, Vidi Fortum. Stosowanie poszczególnych produktów jest uzależnione od występujących warunków i zapotrzebowania. Przedstawiciel firmy zalecał stały monitoring występowania szkodników papryki i ewentualne stosowanie środków biologicznych.

Wprowadzenie na plantacje pod osłonami entomofagów może wydatnie ograniczyć na przykład populacje wciornastków.

tomasz-domanski-z-firmy-koppert

Tomasz Domański z firmy Koppert mówił o ochronie biologicznej

Preparaty BASF do ochrona papryki

Maciej Wita w trakcie klwowskiego spotkania reprezentował firmę BASF. Pod osłonami dobrze spisują się zwłaszcza dwa produkty: Signum 33 WG i Rovral Aquaflo 500 SC. Pierwszy z nich to fungicyd zawierający piraklostrobinę i boskalid – dwie substancje aktywne uzupełniające się wzajemnie. Preparat działa układowo i ma krótki okres karencji, wynoszący jedynie 3 dni. Zwalcza mączniaka prawdziwego, szarą pleśń i zgniliznę twardzikową. Przy sporządzaniu cieczy użytkowej lepiej jest wykorzystać letnią wodę, co polepsza rozpuszczalność produktu. Stosujemy go w dawce 1,5 kg/ha (na 1000 l wody), maksymalnie 2 razy w sezonie. Pomiędzy zabiegami musi upłynąć co najmniej 7 dni. Preparat ma szeroki zakres rejestracji, więc może być używany w ochronie innych jeszcze gatunków warzyw. Rovral Aquaflo 500 SC jest zarejestrowany w uprawie papryki do zwalczania szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej. To preparat zalecany do oprysku w stężeniu 1% (0,1 l/100 l wody), maksymalnie 2 razy w sezonie, w odstępie 7-10 dni. Rovral Aquaflo 500 SC może być także stosowany w uprawach papryki polowej, w dawce 1 l/ha.

– Zarówno choroby grzybowe jak i bakteryjne często posiadają wspólne źródło. Jest nim zmęczenie gleby. Żniwo zbierają także choroby wirusowe. Walkę z zagrożeniami dla zdrowotności wspiera odpowiednie zmianowanie, więc o ile jest to możliwe, należy o nim pamiętać – przestrzegał plantatorów M. Wita. Wyliczył on też inne czynniki sprzyjające utrzymaniu wysokiej zdrowotności plantacji, takie jak usuwanie resztek roślin i uprawę międzyplonów. Nowym fungicydem w ofercie BASF będzie Vivando 500 SC jednak prelegent nie zdradził szczegółów. Uzyska on rejestrację w uprawach papryki w Polsce w przyszłym sezonie, natomiast do sprzedaży trafi w 2018 roku. Obecnie trwające prace dają bardzo obiecujące rezultaty i ” nowość” z pewnością wspomoże plantatorów papryki w uzyskaniu doskonałej jakości plonu – mówił przedstawiciel BASF.

Autor: Michał Piątek

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet